Jak okazać komuś miłość?

Czy wiesz, jak okazywać miłość? Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Skupimy się na kilku najważniejszych. Zobaczymy też, co na ten temat mówi nauka.

Szczęśliwa para, reprezentująca sposób okazywania miłości

Istnieje wiele rodzajów miłości. Jest to na przykład miłość braterska, miłość macierzyńska, miłość do partnera, miłość do przyjaciół i miłość własna. Podobnie istnieje wiele sposobów kochania i okazywania tego. Wszyscy pokazujemy uczucia w sposób, w jaki je rozumiemy. Jak okazać komuś miłość?

Czy jest to coś, co przychodzi naturalnie, czy też można nad tym pracować? Czy istnieją uniwersalne sposoby okazywania miłości? Chociaż wszyscy mamy własne sposoby okazywania miłości i przywiązania, istnieją pewne ogólne działania, które mogą Ci w tym pomóc. Możesz dowiedzieć się o nich tutaj.

Jak okazać komuś miłość?

Miłość wyraża się zarówno ciałem, jak i słowem oraz gestem. Nie ma dobrego ani złego sposobu, aby to zrobić. Trzeba po prostu podejść z szacunkiem i szczerością wobec osoby, którą kochasz. Oto kilka przykładów tego, jak możesz okazywać swoje uczucia.

Szczęśliwa para rozmawia

1. Wyraź swoje emocje

Jednym z pierwszych kroków w okazywaniu miłości jest po prostu wyrażanie jej w dowolny sposób. To, jak to zrobisz, nie jest tak ważne – liczy się tylko fakt, że to robisz. Można to zrobić werbalnie, na kartce, gestami, spojrzeniami, uśmiechami… lista jest długa.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Motivation and Emotion (2009) sugeruje, że wspaniały uśmiech może przyciągnąć szczęśliwą osobę, a tym samym prowadzić do trwalszego i bardziej satysfakcjonującego związku.

Ważne jest, aby wyrażając swoje uczucia, robić to w szczery sposób. Niemniej jednak niektórzy z nas lepiej okazują uczucia niż inni.

Musisz szanować swój własny rytm i sposób, w jaki się czujesz. Przede wszystkim musisz zawsze robić to po swojemu.

„Emocje są przeżywane, odczuwane, rozpoznawane, ale tylko część z nich można wyrazić słowami lub pojęciami”.

-Laura Esquivel-

2. Nie krępuj się

Powinieneś swobodnie wyrażać swoje uczucia w każdej sytuacji. W końcu nie miałoby sensu okazywanie ich tylko w określonych, wybranych kontekstach.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że musisz wyrażać swoją miłość w sposób naturalny i swobodny, bez żadnej zewnętrznej (lub wewnętrznej) presji.

„Umiejętność wyrażania swoich uczuć jest podstawową umiejętnością społeczną”.

-Daniel Goleman-

3. Pokaż, że Ci zależy

Okazywanie miłości nie ogranicza się tylko do wyrażania uczuć. Wiąże się to również z dbaniem o uczucia innych. Obejmuje to ich dobre samopoczucie.

Upewnij się, że przekazujesz osobie, którą kochasz, że jesteś przy niej i interesujesz się jej dobrem i szczęściem.

4. Używaj kontaktu fizycznego

Kontakt fizyczny jest naprawdę pocieszający i jest kolejnym sposobem okazywania miłości. Według badań przeprowadzonych przez University of North Carolina (2001), poziom oksytocyny (hormonu związanego z miłością i szczęściem) wzrasta wraz z kontaktem fizycznym, takim jak pieszczoty, pocałunki i uściski.

Catherine A. Connors jest holistyczną terapeutką specjalizującą się w zarządzaniu stresem. Twierdzi, że kontakt fizyczny, zwiększając poziom oksytocyny, pomaga zmniejszyć stres i niepokój. To z kolei zmniejszy ryzyko chorób serca. Więc okazywanie miłości może być zdrowe!

5. Ćwicz aktywne słuchanie

Innym sposobem okazywania miłości jest aktywne słuchanie ukochanej osoby, zainteresowanie jej troskami i problemami, a także życzeniami lub potrzebami.

W końcu, kiedy kogoś kochasz i troszczysz się o niego, chcesz wiedzieć, jak się on ma, jakie ma lęki, jak się czuje. Co więcej, aktywne słuchanie jest sposobem okazania uczucia i szacunku wobec tej osoby.

„Aktywne słuchanie to umiejętność słuchania nie tylko osoby, ale także jej uczuć, pomysłów lub myśli”.

-Nieves Villena-

6. Okazuj empatię

Empatia ma wiele definicji. Ogólnie rzecz biorąc, jest to umiejętność zrozumienia życia emocjonalnego drugiej osoby. Innymi słowy, postawienia się na jej miejscu i poczucia tego, co ona czuje. Dzięki empatii możesz lepiej łączyć się z ludźmi, rozumieć ich i wspierać. To także kolejny sposób na okazanie im swojej miłości.

Czy wiesz, że empatia jest związana z genetyką? Sugeruje to badanie przeprowadzone przez naukowców z francuskich i angielskich uniwersytetów, kierowane przez Varuna Warriera i opublikowane w czasopiśmie Translational Psychiatry. Według ich badań kobiety są bardziej empatyczne niż mężczyźni.

Staraj się najpierw zrozumieć, a potem być zrozumianym”.

-Stephen Covey-

Para patrząc na siebie siedzi

7. Daj komuś prezent

W społeczeństwie konsumpcyjnym, w którym żyjemy, prezenty wydają się tracić na znaczeniu. Istnieją jednak pewne podarunki, które wyrażają miłość i przywiązanie, ponieważ są wykonane przez własnoręcznie lub kosztowały kogoś wiele wysiłku. Ponadto prezenty pozwalają pokazać drugiej osobie, że o niej myślisz i że wiesz, co jej się podoba.

8. Zrób coś pomocnego

Pokaż drugiej osobie, że ją kochasz, robiąc coś dla niej. Gotowanie, sprzątanie, drobne naprawy czy zajmowanie się cięższymi zadaniami to czynności, które możesz wykonywać z uśmiechem na twarzy, nie oczekując niczego w zamian.

9. Wspieraj bliskiego w trudnych chwilach

Może być Ci trudno mówić o czymś, co martwi Twojego bliskiego, ale pomoże to pokazać, że troszczysz się o niego. Pamiętaj, musisz wspierać, a nie głosić kazania. Czasami wystarczy dać komuś przestrzeń do wyładowania swoich uczuć. Być może nawet nie będziesz musiał udzielać żadnych porad.

10. Świętuj to, co czyni tę osobę wyjątkową

Wszyscy chcemy czuć się akceptowani i doceniani, zwłaszcza przez osoby, które kochamy. Powinieneś celebrować małe rzeczy, które sprawiają, że osoba, którą kochasz, jest wyjątkowa. W ten sposób tworzysz dla niej bezpieczną przestrzeń, w której może być w pełni sobą.

11. Nie spiesz się

Zawsze dobrze jest wyrażać to, co czujesz i okazywać uczucia tym, których kochasz. Jednak jednym z najlepszych sposobów okazywania komuś miłości jest po prostu spędzanie z nim czasu.

Jeśli okoliczności uniemożliwiają Ci częste widywanie się z tą osobą, poświęć chwilę, aby do niej zadzwonić i okaż zainteresowanie tym, jak się ma. W końcu czas jest towarem ograniczonym, a poświęcenie go komuś to kolejny niezaprzeczalny sposób okazywania miłości.

Dzisiaj skupiliśmy się tylko na niektórych metodach okazywania uczuć. Jak widać, możesz okazywać miłość słowami, gestami i spędzaniem czasu z tymi, których kochasz. Dotyczy to każdego rodzaju miłości.

Kochaj swoje dzieci, rodziców, partnera i przyjaciół. Kochaj siebie! Niezwykle ważne jest kultywowanie miłości własnej. Bez tej umiejętności nie możesz dawać miłości innym.

„Miłość własna to jedyna miłość, która trwa przez całe życie”.

-Anonimowy-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Algoe, S. B., Haidt, J., & Gable, S. L. (2008). Beyond reciprocity: gratitude and relationships in everyday life. Emotion8(3), 425-429. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2692821/
  • Balconi, M., Fronda, G., & Vanutelli, M. E. (2019). A gift for gratitude and cooperative behavior: brain and cognitive effects. Social cognitive and affective neuroscience14(12), 1317-1327. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7137728/
  • Doohan, E. A. M., & Manusov, V. (2004). The communication of compliments in romantic relationships: An investigation of relational satisfaction and sex differences and similarities in compliment behavior. Western Journal of Communication (includes Communication Reports)68(2), 170-194. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10570310409374795
  • Eckstein, M., Mamaev, I., Ditzen, B., & Sailer, U. (2020). Calming effects of touch in human, animal, and robotic interaction—scientific state-of-the-art and technical advances. Frontiers in psychiatry11, 1-17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7672023/
  • Fromm, E. (2014). El arte de amar. Grupo planeta.
  • Gritti, M. J. B. (2013). La empatía: La clave para conectar con los demás. Observatorio de recursos humanos y relaciones laborales, (79), 86-87. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=7750849
  • Hardee, J. T. (2003). An overview of empathy. The Permanente Journal7(4), 51-54. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5571783/
  • Heart Matters. (s.f.). 10 tips for active listening. Consultado el 9 de junio de 2023. https://www.bhf.org.uk/informationsupport/heart-matters-magazine/wellbeing/how-to-talk-about-health-problems/active-listening
  • Llamas, D. (2023). Cuidarme bien quererte mejor. Grijalbo.
  • Niiya, Y. (2016). Does a favor request increase liking toward the requester? The Journal of social psychology156(2), 211-221. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26392141/
  • Ozbay, F., Johnson, D. C., Dimoulas, E., Morgan Iii, C. A., Charney, D., & Southwick, S. (2007). Social support and resilience to stress: from neurobiology to clinical practice. Psychiatry (Edgmont)4(5), 35-40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2921311/
  • Paolacci, G., Straeter, L. M., & De Hooge, I. E. (2015). Give me your self: Gifts are liked more when they match the giver’s characteristics. Journal of Consumer Psychology25(3), 487-494. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1057740815000108
Scroll to Top