Wybaczenie samemu sobie — dlaczego potrafi być tak trudne?

Wybaczenie innym jest często łatwiejsze niż wybaczenie samemu sobie. Dlaczego więc jesteś tak nieelastyczny w ocenie własnych działań?
Wybaczenie samemu sobie — dlaczego potrafi być tak trudne?

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przebaczenie można zdefiniować jako świadomą i dobrowolną decyzję o porzuceniu uczucia gniewu, urazy lub pragnienia zemsty wobec określonej osoby lub sytuacji. Tak więc przebaczenie ma implikacje etyczne i moralne w odniesieniu do tego, jak oceniasz innych. Osądy te pozwalają ci utrzymywać z nimi więzi. Jednak wybaczenie innym jest często łatwiejsze niż wybaczenie samemu sobie.

Możesz zadać sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje. Rzeczywiście, dlaczego czasami jesteś tak nieelastyczny w ocenie własnych działań? W tym artykule wyjaśniamy, co oznacza wybaczenie samemu sobie i dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia psychicznego. Badamy również, w jaki sposób możesz stać się bardziej świadomy wagi wybaczania sobie.

Wybaczenie samemu sobie — różne aspekty

Wybaczenie samemu sobie zostało zdefiniowane jako proces, dzięki któremu stajesz się świadomy wszelkich szkód, które wyrządziłeś, starasz się je naprawić oraz wyeliminować lub zredukować swoje poczucie potępienia i winy.

Proces ten pociąga za sobą doświadczanie poczucia potępienia. Są one później zastępowane poczuciem potrzeby naprawienia swoich błędów. Musisz jednak uważać, aby nie pomylić przebaczenia sobie z pobłażaniem sobie, oszukiwaniem samego siebie i narcyzmem.

Na przykład zwykłe pragnienie pójścia naprzód i uzyskania lepszego samopoczucia nie można porównać z poszukiwaniem przebaczenia samemu sobie. W rzeczywistości ten pierwszy przypadek jest egoistyczną i protekcjonalną reakcją. Z drugiej strony wybaczenie sobie oznacza ponowne ugruntowanie swojej koncepcji siebie, ponowne wejście na uznaną ścieżkę i poprawienie swoich błędów.

Praca nad zdolnością do wybaczania sobie oznacza, że musisz poradzić sobie z następującymi czterema silnie powiązanymi ze sobą wymiarami.

Liść w kształcie serca

Pojednanie z samym sobą i samoakceptacja

Wybaczenie samemu sobie obejmuje zmianę sposobu myślenia o błędach z przeszłości. W rzeczywistości ważne jest, aby przestać interpretować je jako źródła wstydu i żalu i zrozumieć je jako część procesu stawania się tym, kim jesteś. Prawdę mówiąc, zdrowsza relacja z przeszłością jest niezbędna, aby rozpoznać i docenić swoje zmiany oraz pomóc w rozwoju osobistym.

Aby to zrobić, musisz być uczciwy, a jednocześnie hojny w sposobie, w jaki siebie traktujesz. Dzięki temu możesz zdać sobie sprawę z tego, jak z biegiem czasu budowałeś lepszą wersję siebie. Podobnie umiejętność wybaczania sobie pomoże ci zbudować realistyczny obraz siebie. Rzeczywiście, uczenie się doceniania siebie takim, jakim jesteś, ze swoimi mocnymi i słabymi stronami, jest niezwykle ważne dla twojej samooceny i ogólnie dla twojego zdrowia psychicznego.

Oczywiście poczucie winy i wstydu może utrudniać wybaczenie sobie. Jednak paradoksalnie, kiedy potrafisz rozpoznać i zaakceptować te negatywne uczucia wobec siebie, wtedy możesz sobie wybaczyć i uwolnić je. Dlatego wybaczenie sobie oznacza zrozumienie tych emocji i rozpoznanie ich pochodzenia. Stamtąd możesz zbudować ścieżkę, która pozwoli naprawić popełnione błędy.

Brać odpowiedzialność

Przebaczenie samemu sobie wykracza poza użalanie się nad sobą. Aby sobie wybaczyć, musisz przede wszystkim rozpoznać swoją winę w sytuacji, która powoduje, że czujesz się winny. Stamtąd możesz wyraźnie wyrazić wolę naprawienia szkody i wczuć się w położenie tych, na których Twoje działania wpłynęły.

Zobowiązanie do zmiany

Umiejętność wybaczenia sobie oznacza również twoje mocne przekonanie, że zmiana jest możliwa. Nie oznacza to ignorowania błędu, który popełniłeś. W rzeczywistości oznacza to po prostu, że jesteś tego świadomy. Ponadto zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest określenie, co możesz w sobie zmienić, aby uniknąć powtórzenia tego samego błędu w przyszłości.

Twój związek z ludzkością

Wreszcie, ostatnim wymiarem przebaczenia samego siebie jest świadomość, że jesteś tylko człowiekiem, a więc nie jesteś doskonały. W konsekwencji możesz ponieść porażkę w dowolnym momencie swojego życia.

Uznanie siebie za część ludzkości może również pomóc ci być bardziej współczującym wobec innych. Oznacza to, że staniesz się bardziej wyrozumiały i elastyczny w obliczu błędów innych.

Ludzie trzymający się za ręce

Znaczenie wybaczenia samemu sobie

Umiejętność wybaczania sobie pomoże ci pozbyć się natrętnych i ruminujących myśli. W rzeczywistości tego typu myśli mogą często prowadzić do predyspozycji do lęku i depresji. Dlatego umiejętność przebaczenia sobie pomoże ci utrzymać dobry stan zdrowia psychicznego.

W ten sam sposób przebaczenie samemu sobie pomaga ci uczyć się na błędach i zwiększa twój osobisty rozwój. Ponadto ułatwia rozwój poczucia sprawiedliwości i zadośćuczynienia innym.

Oczywiście zawsze będą sytuacje, które sprawią, że poczujesz się zirytowany swoim postępowaniem. Na przykład zrobienie czegoś, czego naprawdę nie chciałeś robić, popełnianie błędów i rozczarowywanie innych. Jednak uznanie, że nie wszystkie sytuacje są pod twoją kontrolą i że błąd jest nieodłączną częścią ewolucji, pozwoli ci zinterpretować te sytuacje jako bolesne, ale konieczne wstrząsy w twoim życiu.

Wreszcie, nie możesz zapominać, że Twoje samopoczucie psychiczne w dużej mierze zależy od Twojej zdolności do pogodzenia się zarówno z sobą, jak i z przeszłością.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Esnaola, Igor y Goñi, Alfredo y Madariaga, José María (2008). EL AUTOCONCEPTO: PERSPECTIVAS DE INVESTIGACIÓN. Revista de Psicodidáctica, 13 (1), 69-96. [Fecha de Consulta 17 de Noviembre de 2021]. ISSN: 1136-1034. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=17513105
  • McConnell, J. (2015) A Conceptual-Theoretical-Empirical Framework for Self-Forgiveness: Implications for Research and Practice, Basic and Applied Social Psychology, 37:3, 143-164, DOI: 10.1080/01973533.2015.1016160
  • Woodyat, L., Worthington, E. L., Jr., Wenzel, M., & Griffin, B. J. (2017). Orientation to the psychology of self-forgiveness. In L. Woodyat, E. L. Worthington, Jr., M. Wenzel, & B. J. Griffin (Eds.), Handbook of the psychology of self-forgiveness (pp. 3–16). Springer International Publishing AG. https://doi.org/10.1007/978-3-319-60573-9_1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.