Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?

Są dni, kiedy Twoja pościel wydaje się ważyć tonę, a Ty nie możesz znaleźć energii, aby wstać z łóżka. Dlaczego tak się dzieje? Czy może za tym kryć się jakiś problem zdrowotny, a może masz do czynienia z problemem psychologicznym?
Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2023

Każdego ranka, gdy tylko otworzysz oczy, myślisz o tym, jak bardzo czujesz się zmotywowany, aby wstać i rozpocząć dzień. Co jednak, jeśli czasami nie czujesz żadnej inspiracji? Co jeśli całkowicie zniknęła, a Ty stałeś się zmęczony i apatyczny? Każdemu z nas zdarzają się chwile, kiedy nie mamy siły i motywacji, aby rozpocząć dzień, ubrać się i wyjść w świat, a nawet po prostu wstać z łóżka.

Jeśli czujesz się przygnębiony, możesz nagle zauważyć, że nie masz ochoty wstać z łóżka. Niekoniecznie musisz cierpieć na depresję. Są chwile, kiedy z różnych powodów trudno Ci zdjąć piżamę i zacząć dzień. Jedną z przyczyn może być stresująca praca, która blokuje w Tobie chęć opuszczenia schronienia w łóżku.

Nie musimy patologizować okazjonalnego stresu lub nagromadzonego zmęczenia. Masz prawo przeżywać takie momenty, kiedy wszystko Ci ciąży, nie masz na nic ochoty i czujesz się tak, jakbyś chciał spędzić cały tydzień pod kołdrą. W końcu życie nie jest łatwe i zrozumiałe jest, że od czasu do czasu doświadcza się takich sytuacji.

We wszystkich przypadkach kluczem jest nie pozwolić im przeciągać się w czasie. Negatywne emocje, które nie są odpowiednio zarządzane, mogą stać się naprawdę trudne. Jednak zrozumienie tego, co się z Tobą dzieje, zapewni Ci narzędzia, które pomogą Ci lepiej stawić czoła sytuacji.

Depresja dotyka ludzi na różne sposoby – jednym z nich jest potrzeba spędzania większej ilości czasu w łóżku. Niemniej jednak nie wszyscy ludzie, którzy tak się czują, cierpią na depresję.

Mężczyzna reprezentujący niemożność wstania z łóżka
Istnieje wiele powodów, które mogą utrudniać nam wstanie z łóżka, aby rozpocząć dzień. Wyjaśnienie ich to pierwszy krok.

Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?

Jedną rzeczą jest uczucie lenistwa i po prostu brak chęci opuszczania wygodnego łóżka. Zupełnie czym innym jest poczucie niemocy. Brak siły, odwagi i umiejętności wstania z łóżka i ubrania się definiuje znacznie bardziej skomplikowaną sytuację. Ważne jest, aby dokonać tego rozróżnienia, ponieważ istnieją problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które mogą uniemożliwić komuś rozpoczęcie dnia.

Być może widziałeś, jak Twoje życie stopniowo się zmienia. Możesz mieć trudności z dotarciem do pracy na czas. Możesz nawet czuć się niezdolny do wzięcia odpowiedzialności za najbardziej podstawowe zadania domowe i codzienne. Do tego prawdopodobnie czujesz się winny i niespokojny z powodu niemożności wypełnienia swoich obowiązków.

Jeśli czujesz, że znajdujesz się w takiej sytuacji, musisz podjąć działania. Nie wolno Ci odkładać na później radzenia sobie z dyskomfortem, który tak bardzo ogranicza jakość Twojego życia. Zobaczmy, co kryje się za doświadczeniem niemożności wstania z łóżka.

Dysania określa całkowitą niezdolność do wstania z łóżka. W takich przypadkach jest to charakterystyczne dla dużej depresji.

Zaburzenia snu: więcej niż tylko słaby odpoczynek

Bezsenność, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg… Istnieje wiele zaburzeń snu, które mogą wpływać na trudności ze wstawaniem. Skrajne zmęczenie, ciągłe budzenie się, a nawet praca na zmiany i konieczność spania w ciągu dnia mogą sprawić, że poczujesz się w ten sposób.

Tarczyca i zmiany w Twoim zdrowiu

Każda zmiana w tarczycy wpłynie na wiele obszarów Twojego samopoczucia. Można by pomyśleć, że choroba tarczycy jest związana jedynie z utratą lub przyrostem masy ciała, ale objawów jest znacznie więcej. Na przykład niedoczynność tarczycy, stan, w którym następuje spowolnienie metabolizmu, zwykle powoduje nadmierną senność.

W sytuacjach nadmiernego zmęczenia i innych zmian w stanie zdrowia nie czekaj z wizytą u lekarza. Badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic wykazało, że zaburzenia tarczycy są bezpośrednio związane z zaburzeniami snu.

Dysania, powód niemożności wstania rano

Dysania to schorzenie kliniczne. Charakteryzuje się tym, że nie możesz rano wstać z łóżka. Nie chodzi o to, że cierpiący niechętnie wstaje lub że jest bardziej śpiący niż zwykle. To prawdziwa fizjologiczna niezdolność do wstania z łóżka. Czasami chorzy, mimo że udało im się wstać, ubrać i wyjść z domu, odczuwają pilną potrzebę powrotu do łóżka.

Stan ten nie jest chorobą samą w sobie, ale raczej objawem podstawowego problemu zdrowotnego. Dysania zwykle występuje wraz z dużym zaburzeniem depresyjnym lub zespołem chronicznego zmęczenia.

Powiązane zaburzenia psychiczne: kiedy Twój nastrój Cię obezwładnia

Kiedy nie ma jasnej diagnozy wskazującej na istnienie problemu zdrowotnego, może istnieć inny powód, dla którego nie można rano wstać z łóżka. Może to być problem psychologiczny. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.

Oto inne schorzenia związane z dysanią.

  • Depresja. Jak wspomnieliśmy wcześniej, częstym objawem zaburzeń depresyjnych jest potrzeba spędzania większej ilości czasu w łóżku, w samotności, z opuszczonymi roletami.
  • Lęk. Z reguły osoby zmagające się z lękiem często spędzają bezsenne noce na rozmyślaniu nad swoimi ideami czy wspomnieniami. To psychiczne obciążenie negatywnymi i niepokojącymi emocjami uniemożliwia im odpoczynek w nocy. W rezultacie nie mogą rano wstać.
  • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Wzloty i upadki związane z przechodzeniem z fazy maniakalnej do depresyjnej mogą oznaczać, że naprawdę często nie można wstać z łóżka o określonych porach.
  • Sezonowe zaburzenia afektywne to kolejna dobrze znana przyczyna związana z niemożnością rozpoczęcia dnia. Nadejście zimy i zmiana nasłonecznienia to skomplikowany czas dla wielu ludzi.
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) również jest związany z zaburzeniami snu.

W powyższych przypadkach zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem i psychologiem.

W przypadku, gdy przez ponad tydzień nie jesteś w stanie znaleźć siły i odwagi, aby wstać z łóżka, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Lekarz rozmawia z pacjentem o tym, że nie może wstać z łóżka

Co zrobić, gdy nie możesz wstać z łóżka

Jeśli masz depresję, nie masz ochoty leżeć w łóżku, ponieważ brakuje Ci celów i motywacji. Chcesz tam zostać, ponieważ wszystko, czego się trzymałeś, rozpada Ci się w rękach. Jeśli jednak czujesz, że opadasz na dno, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest szybka naprawa. Dlatego też w naszym artykule podkreślamy potrzebę zwracania się o specjalistyczną pomoc.

Bez wątpienia jest to pierwszy krok, jaki musisz wykonać. Najpierw musisz zrozumieć, co się z Tobą dzieje i pozwolić sobie na pomoc ekspertów. Następnie możesz zastosować w praktyce następujące metody:

Wpuść naturalne światło do swojego pokoju

Terapia światłem jest naprawdę pozytywnym sposobem na poprawę nastroju. Wystarczy, że wpuścisz przez okno trochę światła, aby pobudzić mózg i w ten sposób ułatwić spokojne przebudzenie.

Zacznij dzień od małych kroków

Konieczność rozpoczynania dnia w pośpiechu osłabia zarówno nastrój, jak i energię. Z tego powodu warto nastawić budzik nieco wcześniej, pozwalając sobie na stopniowe i powolne wstawanie z łóżka. Ustal rytuały, które przynoszą satysfakcję: włącz muzykę, przygotuj śniadanie, które lubisz, poczytaj książkę.

Zadbaj o swoją rutynę

Jeśli Twoja praca i obowiązki na to pozwalają, postaraj się ustalić takie same pory wstawania i kładzenia się spać. Pomocne będzie również jedzenie w tym samym czasie i wyłączanie technologii na dwie godziny przed snem.

Zaplanuj inspirujące doświadczenie każdego dnia

Spotkaj się z koleżanką na kawę, kup książkę, wyjedź na wieś, idź na zajęcia taneczne czy malarskie… Wszyscy mamy swoje pasje i wyjątkowych ludzi, z którymi uwielbiamy spędzać czas. Jednym ze sposobów na poprawę nastroju jest aktywacja behawioralna i próba nawiązania kontaktu z otoczeniem oraz hobby, które Cię definiuje.

Dość często zdarza się też, że po prostu rano nie chce nam się wstać. Czasami jest to spowodowane zmęczeniem lub zwykłym stresem w pracy. Możesz jednak podjąć działania, aby zmniejszyć intensywność tych doznań.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baglioni C, Nanovska S, Regen W, et al. Sleep and mental disorders: A meta-analysis of polysomnographic researchPsychol Bull. 2016;142(9):969-990. doi:10.1037/bul0000053
  • Gold AK, Sylvia LG. The role of sleep in bipolar disorder. Nat Sci Sleep. 2016 Jun 29;8:207-14. doi: 10.2147/NSS.S85754. PMID: 27418862; PMCID: PMC4935164.
  • Léger D, Beck F, Richard JB, Sauvet F, Faraut B. The risks of sleeping “too much”. Survey of a National Representative Sample of 24671 adults (INPES health barometer). PLoS One. 2014 Sep 16;9(9):e106950. doi: 10.1371/journal.pone.0106950. PMID: 25226585; PMCID: PMC4165901.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.