Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?

Są dni, kiedy Twoja pościel wydaje się ważyć tonę, a Ty nie możesz znaleźć energii, aby wstać z łóżka. Dlaczego tak się dzieje? Czy może za tym kryć się jakiś problem zdrowotny, a może masz do czynienia z problemem psychologicznym?
Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2023

Każdego ranka, gdy tylko otworzysz oczy, myślisz o tym, jak bardzo czujesz się zmotywowany, aby wstać i rozpocząć dzień. Co jednak, jeśli czasami nie czujesz żadnej inspiracji? Co jeśli całkowicie zniknęła, a Ty stałeś się zmęczony i apatyczny? Każdemu z nas zdarzają się chwile, kiedy nie mamy siły i motywacji, aby rozpocząć dzień, ubrać się i wyjść w świat, a nawet po prostu wstać z łóżka.

Jeśli czujesz się przygnębiony, możesz nagle zauważyć, że nie masz ochoty wstać z łóżka. Niekoniecznie musisz cierpieć na depresję. Są chwile, kiedy z różnych powodów trudno Ci zdjąć piżamę i zacząć dzień. Jedną z przyczyn może być stresująca praca, która blokuje w Tobie chęć opuszczenia schronienia w łóżku.

Nie musimy patologizować okazjonalnego stresu lub nagromadzonego zmęczenia. Masz prawo przeżywać takie momenty, kiedy wszystko Ci ciąży, nie masz na nic ochoty i czujesz się tak, jakbyś chciał spędzić cały tydzień pod kołdrą. W końcu życie nie jest łatwe i zrozumiałe jest, że od czasu do czasu doświadcza się takich sytuacji.

We wszystkich przypadkach kluczem jest nie pozwolić im przeciągać się w czasie. Negatywne emocje, które nie są odpowiednio zarządzane, mogą stać się naprawdę trudne. Jednak zrozumienie tego, co się z Tobą dzieje, zapewni Ci narzędzia, które pomogą Ci lepiej stawić czoła sytuacji.

Depresja dotyka ludzi na różne sposoby – jednym z nich jest potrzeba spędzania większej ilości czasu w łóżku. Niemniej jednak nie wszyscy ludzie, którzy tak się czują, cierpią na depresję.

Mężczyzna reprezentujący niemożność wstania z łóżka
Istnieje wiele powodów, które mogą utrudniać nam wstanie z łóżka, aby rozpocząć dzień. Wyjaśnienie ich to pierwszy krok.

Dlaczego czujesz, że nie możesz rano wstać z łóżka?

Jedną rzeczą jest uczucie lenistwa i po prostu brak chęci opuszczania wygodnego łóżka. Zupełnie czym innym jest poczucie niemocy. Brak siły, odwagi i umiejętności wstania z łóżka i ubrania się definiuje znacznie bardziej skomplikowaną sytuację. Ważne jest, aby dokonać tego rozróżnienia, ponieważ istnieją problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, które mogą uniemożliwić komuś rozpoczęcie dnia.

Być może widziałeś, jak Twoje życie stopniowo się zmienia. Możesz mieć trudności z dotarciem do pracy na czas. Możesz nawet czuć się niezdolny do wzięcia odpowiedzialności za najbardziej podstawowe zadania domowe i codzienne. Do tego prawdopodobnie czujesz się winny i niespokojny z powodu niemożności wypełnienia swoich obowiązków.

Jeśli czujesz, że znajdujesz się w takiej sytuacji, musisz podjąć działania. Nie wolno Ci odkładać na później radzenia sobie z dyskomfortem, który tak bardzo ogranicza jakość Twojego życia. Zobaczmy, co kryje się za doświadczeniem niemożności wstania z łóżka.

Dysania określa całkowitą niezdolność do wstania z łóżka. W takich przypadkach jest to charakterystyczne dla dużej depresji.

Zaburzenia snu: więcej niż tylko słaby odpoczynek

Bezsenność, bezdech senny, zespół niespokojnych nóg… Istnieje wiele zaburzeń snu, które mogą wpływać na trudności ze wstawaniem. Skrajne zmęczenie, ciągłe budzenie się, a nawet praca na zmiany i konieczność spania w ciągu dnia mogą sprawić, że poczujesz się w ten sposób.

Tarczyca i zmiany w Twoim zdrowiu

Każda zmiana w tarczycy wpłynie na wiele obszarów Twojego samopoczucia. Można by pomyśleć, że choroba tarczycy jest związana jedynie z utratą lub przyrostem masy ciała, ale objawów jest znacznie więcej. Na przykład niedoczynność tarczycy, stan, w którym następuje spowolnienie metabolizmu, zwykle powoduje nadmierną senność.

W sytuacjach nadmiernego zmęczenia i innych zmian w stanie zdrowia nie czekaj z wizytą u lekarza. Badanie przeprowadzone przez Mayo Clinic wykazało, że zaburzenia tarczycy są bezpośrednio związane z zaburzeniami snu.

Dysania, powód niemożności wstania rano

Dysania to schorzenie kliniczne. Charakteryzuje się tym, że nie możesz rano wstać z łóżka. Nie chodzi o to, że cierpiący niechętnie wstaje lub że jest bardziej śpiący niż zwykle. To prawdziwa fizjologiczna niezdolność do wstania z łóżka. Czasami chorzy, mimo że udało im się wstać, ubrać i wyjść z domu, odczuwają pilną potrzebę powrotu do łóżka.

Stan ten nie jest chorobą samą w sobie, ale raczej objawem podstawowego problemu zdrowotnego. Dysania zwykle występuje wraz z dużym zaburzeniem depresyjnym lub zespołem chronicznego zmęczenia.

Powiązane zaburzenia psychiczne: kiedy Twój nastrój Cię obezwładnia

Kiedy nie ma jasnej diagnozy wskazującej na istnienie problemu zdrowotnego, może istnieć inny powód, dla którego nie można rano wstać z łóżka. Może to być problem psychologiczny. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.

Oto inne schorzenia związane z dysanią.

  • Depresja. Jak wspomnieliśmy wcześniej, częstym objawem zaburzeń depresyjnych jest potrzeba spędzania większej ilości czasu w łóżku, w samotności, z opuszczonymi roletami.
  • Lęk. Z reguły osoby zmagające się z lękiem często spędzają bezsenne noce na rozmyślaniu nad swoimi ideami czy wspomnieniami. To psychiczne obciążenie negatywnymi i niepokojącymi emocjami uniemożliwia im odpoczynek w nocy. W rezultacie nie mogą rano wstać.
  • Zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Wzloty i upadki związane z przechodzeniem z fazy maniakalnej do depresyjnej mogą oznaczać, że naprawdę często nie można wstać z łóżka o określonych porach.
  • Sezonowe zaburzenia afektywne to kolejna dobrze znana przyczyna związana z niemożnością rozpoczęcia dnia. Nadejście zimy i zmiana nasłonecznienia to skomplikowany czas dla wielu ludzi.
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) również jest związany z zaburzeniami snu.

W powyższych przypadkach zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem i psychologiem.

W przypadku, gdy przez ponad tydzień nie jesteś w stanie znaleźć siły i odwagi, aby wstać z łóżka, powinieneś porozmawiać z lekarzem.

Lekarz rozmawia z pacjentem o tym, że nie może wstać z łóżka

Co zrobić, gdy nie możesz wstać z łóżka

Jeśli masz depresję, nie masz ochoty leżeć w łóżku, ponieważ brakuje Ci celów i motywacji. Chcesz tam zostać, ponieważ wszystko, czego się trzymałeś, rozpada Ci się w rękach. Jeśli jednak czujesz, że opadasz na dno, ostatnią rzeczą, której potrzebujesz, jest szybka naprawa. Dlatego też w naszym artykule podkreślamy potrzebę zwracania się o specjalistyczną pomoc.

Bez wątpienia jest to pierwszy krok, jaki musisz wykonać. Najpierw musisz zrozumieć, co się z Tobą dzieje i pozwolić sobie na pomoc ekspertów. Następnie możesz zastosować w praktyce następujące metody:

Wpuść naturalne światło do swojego pokoju

Terapia światłem jest naprawdę pozytywnym sposobem na poprawę nastroju. Wystarczy, że wpuścisz przez okno trochę światła, aby pobudzić mózg i w ten sposób ułatwić spokojne przebudzenie.

Zacznij dzień od małych kroków

Konieczność rozpoczynania dnia w pośpiechu osłabia zarówno nastrój, jak i energię. Z tego powodu warto nastawić budzik nieco wcześniej, pozwalając sobie na stopniowe i powolne wstawanie z łóżka. Ustal rytuały, które przynoszą satysfakcję: włącz muzykę, przygotuj śniadanie, które lubisz, poczytaj książkę.

Zadbaj o swoją rutynę

Jeśli Twoja praca i obowiązki na to pozwalają, postaraj się ustalić takie same pory wstawania i kładzenia się spać. Pomocne będzie również jedzenie w tym samym czasie i wyłączanie technologii na dwie godziny przed snem.

Zaplanuj inspirujące doświadczenie każdego dnia

Spotkaj się z koleżanką na kawę, kup książkę, wyjedź na wieś, idź na zajęcia taneczne czy malarskie… Wszyscy mamy swoje pasje i wyjątkowych ludzi, z którymi uwielbiamy spędzać czas. Jednym ze sposobów na poprawę nastroju jest aktywacja behawioralna i próba nawiązania kontaktu z otoczeniem oraz hobby, które Cię definiuje.

Dość często zdarza się też, że po prostu rano nie chce nam się wstać. Czasami jest to spowodowane zmęczeniem lub zwykłym stresem w pracy. Możesz jednak podjąć działania, aby zmniejszyć intensywność tych doznań.

To może Cię zainteresować ...
Dynamiczny model psychoanalizy
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Dynamiczny model psychoanalizy

Dynamiczny model psychoanalizy jest jedną z teorii Zygmunta Freuda, która bada osobowość. Wyjaśnia, w jaki sposób się przystosowujemy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Baglioni C, Nanovska S, Regen W, et al. Sleep and mental disorders: A meta-analysis of polysomnographic researchPsychol Bull. 2016;142(9):969-990. doi:10.1037/bul0000053
  • Gold AK, Sylvia LG. The role of sleep in bipolar disorder. Nat Sci Sleep. 2016 Jun 29;8:207-14. doi: 10.2147/NSS.S85754. PMID: 27418862; PMCID: PMC4935164.
  • Léger D, Beck F, Richard JB, Sauvet F, Faraut B. The risks of sleeping “too much”. Survey of a National Representative Sample of 24671 adults (INPES health barometer). PLoS One. 2014 Sep 16;9(9):e106950. doi: 10.1371/journal.pone.0106950. PMID: 25226585; PMCID: PMC4165901.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.