Niemożność osiągnięcia orgazmu

Niemożność osiągnięcia orgazmu może zaburzyć poczucie własnej wartości i stać się przeszkodą w nawiązywaniu relacji seksualnych. Ale dlaczego tak się dzieje i co można z tym zrobić?
Niemożność osiągnięcia orgazmu
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2023

Mężczyźni i kobiety, ludzie samotni lub w związkach, młodzież i dorośli… jest wiele osób, u których w pewnym momencie życia pojawiła się niemożność osiągnięcia orgazmu.

Niemożność doświadczenia kulminacji aktywności seksualnej może być naprawdę frustrująca i przytłaczająca. Może się okazać, że obwiniasz swojego partnera lub siebie albo czujesz, że coś jest nie tak z Twoim ciałem lub związkiem. Jest to jednak sytuacja, którą często można naprawić.

Seksualność jest fundamentalną częścią naszego życia. W konsekwencji doświadczanie komplikacji na tym polu może generować wielką frustrację i wpływać zarówno na poczucie własnej wartości, jak i na zdolność nawiązywania relacji emocjonalnych. Chociaż może istnieć problem medyczny lub organiczny, odpowiedź często można znaleźć w psychice.

Zmartwiona kobieta w łóżku

Niemożność osiągnięcia orgazmu

Niemożność osiągnięcia orgazmu jest zwykle związana z brakiem libido lub niemożnością odczuwania przyjemności seksualnej. Twój partner może Cię naprawdę pociągać i możesz odczuwać przyjemność podczas seksu, ale nie możesz osiągnąć orgazmu.

Jeśli jesteś w takiej sytuacji, musisz najpierw przeanalizować, czy w Twojej historii nie ma urazu, choroby lub patologii organicznej, które mogłyby wyjaśnić ten stan. Po wykluczeniu wszelkich przyczyn fizycznych można rozpocząć pracę z komponentem psychologicznym. To niezwykle ważny aspekt, choć często niedoceniany w dziedzinie seksualności. Chociaż przyczyny niemożności osiągnięcia orgazmu mogą być różne, oto jedne z najczęstszych.

Błędne przekonania

Często przekonania i postawy wypracowane wokół seksu stanowią przeszkodę w czerpaniu przyjemności. W wielu rodzinach, religiach, kulturach i środowiskach seksualność pozostaje tematem tabu związanym ze wstydem i poczuciem winy.

Jeśli masz takie poglądy, nie będziesz czuć się swobodnie ani komfortowo podczas jakiegokolwiek rodzaju aktywności seksualnej. Dlatego przede wszystkim powinieneś zastanowić się nad swoimi przekonaniami.

Brak samoświadomości

Z drugiej strony niezwykle często zdarza się, że osoby, które doświadczają trudności z osiągnięciem orgazmu, to ludzie, którzy nie pozwolili sobie na samodzielne odkrywanie swojej seksualności. Znajomość własnego ciała, stref erogennych oraz specyficznych upodobań i preferencji jest niezbędna, jeśli chcesz cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Masturbacja może być naprawdę użytecznym i zdrowym narzędziem. Pomoże Ci poznać siebie i to, co sprawia Ci przyjemność oraz pozwoli Ci poczuć się bardziej komfortowo i spokojnie. Będziesz także mogła poprowadzić później swojego partnera podczas seksu.

Brak asertywności seksualnej

Może być tak, że pomimo posiadania zdrowych i funkcjonalnych przekonań oraz możliwości odkrywania i poznawania siebie, nadal nie jesteś w stanie osiągnąć orgazmu. Może to być spowodowane brakiem asertywnej komunikacji seksualnej. Innymi słowy, nie jesteś w stanie zakomunikować swojemu partnerowi, co lubisz i czego chcesz, bez poczucia zakłopotania lub poczucia winy. Jeśli ta wymiana informacji nie nastąpi, Wasz stosunek seksualny będzie utrudniony, co uniemożliwi Ci osiągnięcie orgazmu.

Trzeba pamiętać, że w wymianie seksualnej obie strony mają prawo do czerpania radości i doświadczania przyjemności. Co więcej, Twój partner prawdopodobnie naprawdę chce Cię zadowolić. Dlaczego więc nie miałabyś złagodzić sytuacji, udzielając mu kilku pomocnych wskazówek?

Rola widza

Wreszcie, jeśli nie możesz osiągnąć orgazmu, musisz zastanowić się, na czym skupiasz swoją uwagę. Czy nadmiernie martwisz się tym, jak wyglądasz lub czy twój partner dobrze się bawi? Jeśli tak, nie będziesz mogła dać się ponieść żadnym fizycznym doznaniom. Zamiast tego, pozostaną w Twoim umyśle, a Ty będziesz tylko niewiele więcej niż widzem tego, co się dzieje.

Mężczyzna martwi się, ponieważ nie osiąga orgazmu

Co zrobić, jeśli nie możesz osiągnąć orgazmu?

Jeśli popracujesz nad powyższymi punktami, prawdopodobnie znikną Twoje trudności z osiągnięciem orgazmu. Zacznij więc od przeglądu swoich przekonań i wyeliminowania wszelkich tabu oraz poczucia winy i wstydu. Pozwól sobie postrzegać seksualność jako integralną część Ciebie, jako istoty ludzkiej.

Poznaj siebie, odkryj swoje upodobania i naucz się cieszyć sobą. Odkryj swoje preferencje i przekaż je swojemu partnerowi. Przede wszystkim komunikuj się bez strachu. W końcu seks jest czymś naturalnym i korzystnym dla was obojga. Spróbuj skupić swoją uwagę na doznaniach fizycznych i cielesnych, których doświadczasz. Spróbuj w pełni uczestniczyć w tym doświadczeniu w sposób bardziej zmysłowy i emocjonalny niż analityczny lub refleksyjny. Wreszcie, nie wahaj się zasięgnąć profesjonalnej porady, jeśli sytuacja nie rozwiąże się sama po zastosowaniu środków, o których wspomnieliśmy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Santos-Iglesias, P., & Sierra, J. C. (2010). El papel de la asertividad sexual en la sexualidad humana: una revisión sistemática. International Journal of Clinical and Health Psychology10(3), 553-577.
  • Carrobles, J. A., Guadix, M. G., & Almendros, C. (2011). Funcionamiento sexual, satisfacción sexual y bienestar psicológico y subjetivo en una muestra de mujeres españolas. Anales de Psicología/Annals of Psychology27(1), 27-34.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.