Otwarte wyrażanie uczuć - dlaczego stanowi tak trudną sztukę?

Otwarte wyrażanie uczuć może czasem stanowić naprawdę duże wyzwanie. Przyczyn może być naprawdę wiele. Możesz dowiedzieć się o nich tutaj.
Otwarte wyrażanie uczuć - dlaczego stanowi tak trudną sztukę?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Uczucia są fundamentalną częścią wewnętrznego świata każdego człowieka. Pomagają nam interpretować świat i rozumieć siebie. Jednak są nie tylko doświadczeniem wewnętrznym, ale także trzeba się nimi dzielić z innymi ludźmi. W rzeczywistości, kiedy nie jesteś w stanie wyrazić swoich uczuć, na horyzoncie pojawia się frustracja i niezadowolenie.

Dlaczego jednak tak trudno ci mówić o tym, jak się czujesz? W rzeczywistości istnieje wiele powodów. Na przykład może pochodzić z niektórych twoich wczesnych doświadczeń. Po znalezieniu źródła możesz podjąć działania. Ponieważ nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się zarządzać swoimi uczuciami.

Otwarte wyrażanie uczuć – prawdziwe wyzwanie

Często przyczyny niechęci do wyrażania uczuć sięgają dzieciństwa. W rzeczywistości, podczas gdy twój temperament ma wpływ na to, jak otwierasz się emocjonalnie na innych, twoje pierwsze doświadczenia życiowe odgrywają kluczową rolę.

Na przykład, jeśli dorastałeś w rodzinie, która nauczyła cię, że okazywanie uczuć jest oznaką słabości, prawdopodobnie nauczyłeś się je tłumić. Rzeczywiście, jeśli zostałeś odrzucony lub upokorzony przez swoich bliskich, kiedy wyrażałeś swoje emocje, nauczysz się nie robić tego ponownie. Podobnie, jeśli jako osoba dorosła otrzymałeś obojętność w odpowiedzi na swoje emocje, prawdopodobnie przyswoiłeś sobie pogląd, że pokazywanie, jak się czujesz, jest bezcelowe.

W rzeczywistości, aby rozwinąć prawidłowe zarządzanie emocjami, musimy mieć odpowiednie modele. Potrzebujemy świadomych, kochających i rozumiejących rodziców, chętnych do słuchania i prowadzenia swoich dzieci w radzeniu sobie z ich uczuciami.

Trudność w wyrażaniu swoich uczuć

Poza pochodzeniem sytuacji istnieje kilka powodów, dla których możesz, nawet jako dorosły, nie być w stanie wyrazić swoich uczuć. Oczywiście nie możesz przeżyć swojego dzieciństwa w inny sposób, ale możesz zająć się przyczynami, które sprawiają, że problem nadal istnieje.

Niska samoocena

Jeśli nie masz zdrowej samooceny, możesz czuć, że nie masz prawa wyrażać siebie lub narzekać. W rzeczywistości masz tendencję do myślenia, że to, co czujesz, nie jest ważne. Dlatego trzymasz to dla siebie. Możliwe też, że strach przed porzuceniem uniemożliwia wyrażanie prawdziwych emocji. Rzeczywiście, możesz nie wyrażać swoich uczuć z obawy, że jeśli to zrobisz, druga osoba odbierze ci swoje uczucia.

Z drugiej strony, być może nie wyrażasz swoich uczuć, aby zachować kruchą samoocenę. W tym przypadku twój wielki strach przed odrzuceniem sprawia, że wyrażanie emocji jest zbyt ryzykowne . W efekcie budujesz wokół swoich uczuć mur, który, choć cię chroni, to jednocześnie cię izoluje.

Kobieta ukrywa swoje emocje, zakrywając twarz

Brak asertywności

Wyrażanie swoich uczuć powinno być satysfakcjonującym i wzbogacającym doświadczeniem, dzięki któremu pozwalasz drugiej osobie cię zrozumieć i odpowiednio postępować. Jednakże, gdy nie wiesz, jak się wyrazić, masz tendencję do milczenia, aby uniknąć konfliktów.

Być może w przeszłości dzielenie się wewnętrznymi uczuciami powodowało kłótnię lub nieporozumienie. Z tego powodu, ponieważ odpowiedź drugiej osoby nie była taka, jakiej się spodziewałeś, od tego momentu postanowiłeś używać wykrętów i wymówek, zamiast wyrażać prawdę.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna to zdolność do identyfikowania, rozumienia i wyrażania uczuć. Możesz nie być w stanie wyrazić tego, co czujesz, po prostu dlatego, że nie rozpoznajesz tego zbyt dobrze. Być może nie masz wystarczająco szerokiego słownictwa dotyczącego emocji, co utrudnia określenie, jakiego uczucia doświadczasz.

W rzeczywistości bez tej zdolności zrozumienie, zarządzanie i dzielenie się swoim wewnętrznym światem z innymi jest praktycznie niemożliwe. Niezbędne jest dokonanie zmian na poziomie inteligencji emocjonalnej.

Odmowa

Możliwe, że nie możesz wyrazić tego, co czujesz, ponieważ za wszelką cenę próbujesz ukryć lub zaprzeczyć istnieniu emocji, takich jak smutek lub gniew. Dzieje się tak, ponieważ czujesz, że tego rodzaju przeżycia emocjonalne są negatywne i powinny być tłumione. W rzeczywistości myślisz, że wyrażanie ich jest oznaką słabości lub braku samokontroli. Jednak te przekonania są irracjonalne i utrudniają ci otwieranie się na innych, wyrażanie swojej frustracji lub proszenie o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

Kobieta zakrywa twarz, aby nie wyrażać swoich uczuć

Jak zacząć wyrażać swoje uczucia?

Dzielenie się swoimi wewnętrznymi doświadczeniami jest zdrowe i niezwykle potrzebne. Przede wszystkim, aby się uwolnić. Po drugie, aby inni wiedzieli, co czujesz i czego od nich potrzebujesz. Dlatego jeśli masz trudności z wyrażaniem swoich emocji i chcesz odwrócić tę sytuację, musisz podjąć działanie.

Przede wszystkim musisz popracować nad swoją samooceną. Wtedy, kiedy już nauczysz się kochać i akceptować siebie, nie będziesz się bać gniewu ani odrzucenia przez innych. Następnie musisz spróbować poszerzyć swoje słownictwo emocjonalne. Na przykład znajdź kilka nowych słów, aby wyrazić swoje uczucia i spróbuj wyzbyć się zwyczaju mówienia „czuję się dobrze” lub „czuję się źle”. Wtedy znacznie łatwiej będzie ci komunikować swoje prawdziwe uczucia.

Na koniec przyjmij postawę asertywną, gdy zwracasz się do innych. Wyrażaj swoje opinie, pragnienia i potrzeby swobodnie i bez strachu, ale bez ranienia i krzywdzenia rozmówcy. W ten sposób unikniesz nieporozumień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Salovey, P., & Mayer, J. (1990). Inteligencia emocional. Imaginación, conocimiento y personalidad9(3), 185-211.

  • Pereira, M. L. N. (2008). Relaciones interpersonales adecuadas mediante una comunicación y conducta asertivas/Adequate human relationships through an assertive conducts and communication. Actualidades investigativas en educación8(1).


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.