Wiedza jest niezbędna, aby świat ewoluował i ulepszał się. Wielcy myśliciele, tacy jak Francis Bacon, któremu dedykujemy poniższy artykuł, doskonale zdawali sobie z tego sprawę. Przyjrzyjmy się więc kilku cytatom na temat uczenia się i wiedzy autorstwa Francisa Bacona.
Zanim zaczniemy, poznajmy trochę lepiej bohatera naszego artykułu. Zobaczmy, kim naprawdę był ten angielski polityk i filozof, uważany za twórcę gatunku eseistycznego.
Francis Bacon
Urodzony w zamożnej rodzinie, jego ojciec był wysokiej klasy urzędnikiem sądowym pod dowództwem rządu Elżbiety I. Co jednak bardziej interesujące, jego matka, Anne Cooke Bacon, była jedną z najbardziej oświeconych kobiet w Anglii tamtych czasów.
Francis Bacon urodził się i wychował wśród intelektualistów. W 1573 roku wstąpił do prestiżowego Trinity College w Cambridge, aby studiować nauki ścisłe. W roku 1576 wyjechał do Francji jako attaché ambasadora Amyasa Pauleta, rozpoczynając tym samym karierę polityczną w bardzo młodym wieku i zdobywając duże doświadczenie.
Po śmierci ojca w 1579 roku Bacon wrócił do Anglii, gdzie ukończył studia prawnicze. Praktykę prawniczą rozpoczął w 1582 roku. Dwa lata później wstąpił do Izby Gmin, gdzie otrzymał propozycję stanowiska. Na początku XVII wieku napisał The Advancement of Learning i zgromadził wystarczająco dużą fortunę, aby całkowicie skupić się na swojej karierze filozofa i naukowca.
Cytaty Francisa Bacona dotyczące wiedzy i uczenia się
Filozofia Francisa Bacona miała niezwykle duży wpływ na jego środowisko w latach jego życia i w nadchodzących czasach. Uważał, że ludzie są tłumaczami i służącymi natury, a wiedzę zdobywa się tylko poprzez doświadczenie. Z tego powodu jest uznawany za wielkiego współtwórcę logiki w indukcyjnej metodzie eksperymentalnej.
Myśl
„Kto nie chce myśleć, jest fanatykiem; ten, kto nie może myśleć, jest idiotą; kto nie śmie myśleć, jest tchórzem”.
Myśl i wiedza zawsze były ze sobą połączone. Jedną z wielkich maksym edukacji jest uczenie się krytycznego myślenia. W tym cytacie Francisa Bacona widzimy, jak myśliciel skatalogował tych ludzi, którzy z różnych powodów nie mogli lub nie chcieli myśleć.
Natura i zasady
„Myślimy zgodnie z naturą. Mówimy zgodnie z zasadami. Działamy według zwyczaju”.
Jako dobry filozof, Francis Bacon był znawcą ludzkiego społeczeństwa. Doszedł do wniosku, że natura każdego człowieka ma ogromne znaczenie w jego sposobie myślenia. Uważał też, że zasady społeczne kształtują charakter, a zwyczaj, rutyna i tradycja odgrywają ważną rolę w sposobie, w jaki ludzie się zachowują.
Wiedza
„Nic nie sprawia, że człowiek jest podejrzliwy, bardziej niż niewielka wiedza, a zatem ludzie powinni zaradzić podejrzliwości, starając się wiedzieć więcej i nie ukrywać swoich podejrzeń”.
Osoba, która chce wiedzieć więcej, będzie ciekawa. Osoby te są bardziej niespokojne i czują się pobudzone do nauki i bycia mądrzejszymi, nawet jeśli są świadome swoich ograniczeń.
Przedmioty edukacyjne
„Historia czyni ludzi mądrymi; poezja, dowcipnymi; matematyka, subtelnymi; filozofia naturalna wydobywa głębię; moralność – powagę; logika i retoryka – zdolność do walki”.
Francis Bacon był zagorzałym zwolennikiem wiedzy. Uważał, że im więcej wiesz na dany temat, tym lepszą osobą jesteś. Co więcej, nie miał na myśli tylko jednego tematu. Jak widać z cytatu, wierzył, że każdy przedmiot nadaje uczniowi inną jakość.
Moc
„Sama wiedza jest potęgą”.
To zdanie nie mogłoby być jaśniejsze. Moc zawsze pochodzi z wiedzy. Im więcej człowiek wie, tym potężniejszy może się stać.
Teraz, gdy poznałeś cytaty Francisa Bacona o wiedzy, z pewnością możesz docenić, jak uprzywilejowany i niezwykle utalentowany umysł posiadał. Jego radą było wysłuchanie naszej przeszłości, aby lepiej żyć naszą teraźniejszością podczas projekcji w przyszłość.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bacon, F., & Montagu, B. (1857). The Works of Francis Bacon (Vol. 1). Parry & McMillan.
- Manzo, S. (2006). Entre el atomismo y la alquimia la teoría de la materia de Francis Bacon. Editorial Biblos.