18 najlepszych powiedzeń o ciekawości

Co oznacza dla Ciebie ciekawość? Dokąd cię to prowadzi? Dajemy Ci 18 najlepszych fraz na temat ciekawości, abyś mógł dowiedzieć się więcej o tym wrodzonym pragnieniu wiedzy.
18 najlepszych powiedzeń o ciekawości

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2021

Dorothy Parker, dramatopisarka i krytyczka teatralna, powiedziała, że „na ciekawość nie ma lekarstwa”. To cudowna wiadomość! Bo to właśnie dzięki ciekawości odkrywamy nowe rzeczy, ekscytujemy się nimi i mamy chęć uczenia się. Czy chciałbyś poznać kilka najlepszych powiedzeń o ciekawości, które Cię zainspirują i skłonią do refleksji?

Jeśli tak – czytaj dalej. Przygotowaliśmy listę 18 powiedzeń o ciekawości, wrodzonym pragnieniu odkrywania, które wszyscy posiadamy w mniejszym lub większym stopniu.

18 najlepszych powiedzeń o ciekawości

Co oznacza dla Ciebie ciekawość? Gdzie Cię może zaprowadzić? Oto nasza lista najlepszych powiedzeń na temat tej fascynującej koncepcji.

1. „Wolałbym mieć umysł otwarty przez ciekawość niż zamknięty przez wiarę”. (Gerry Spence)

Ciekawość otwiera horyzonty naszego umysłu i zaprasza do odkrywania. To o wiele lepsze niż trzymanie się tego, co już znasz jako „fakty”. Takie podejście tylko Cię ogranicza.

2. „To, co powinniśmy robić, to z ciekawością sprawdzać nowe informacje i starać się o nowe wrażenia”. (Walter Pater)

Poprzez ciekawość poznajesz świat, zarówno swój, jak i innych. Eksplorujesz także opinie innych. Dzięki temu cieszysz się nowymi doświadczeniami.

3. „Cała sztuka nauczania jest tylko sztuką rozbudzania naturalnej ciekawości młodych umysłów w celu jej późniejszego zaspokojenia; a sama ciekawość może być żywa i zdrowa tylko w proporcji, gdy umysł jest zadowolony i szczęśliwy”. (Anatole France)

Jak już zauważyłeś, ciekawość i nauka idą w parze. W swoim stwierdzeniu Anatole France mówi nam, że sztuka nauczania wymaga rozbudzenia ciekawości. To coś wrodzonego, co powinno być ostatecznie zaspokojone.

ciekawość

4. „Ciekawość intelektualna jest zaprzeczeniem wszelkich dogmatów i siłą napędową swobodnej oceny”. (Jose Ingenieros)

José Ingenieros sugeruje, że ciekawość oznacza zaprzeczanie temu, co rozumiesz jako pewne i w co nikt nigdy nie wątpi (dogmaty). Ciekawość prowadzi Cię do swobodnej oceny rzeczy, pochodzącej z pragnienia odkrywania.

5. „Lekarstwem na nudę jest ciekawość. Na ciekawość nie ma lekarstwa”. (Dorothy Parker)

Nauka jest dla nas często sposobem na pokonanie nudy, ale nie jest to coś, co zachęca Cię do dalszego działania. Za tym stoi właśnie ciekawość.

6. „Miała ogromną ciekawość życia: ciągle się na coś patrzyła i zastanawiała nad czymś”. (Henryk James)

Powiedzenie, które przypomina o posiadaniu duszy dziecka i sposobie patrzenia na świat. Wywołuje ciekawość, która prowadzi Cię dokładnie do tego, o czym mówi Henry James – patrzenia się i zastanawiania.

7. „Dzieci nie trzeba uczyć ciekawości”. (Abraham Maslow)

To dlatego, że dzieci są z natury ciekawe. Dzięki temu zachwycają się najdrobniejszymi rzeczami, a wrodzona ciekawość zachęca ich do odkrywania wszystkiego, co ich otacza.

8. „Boję się, że nasze oczy są bardziej głodne niż nasze brzuchy i że mamy więcej ciekawości niż zrozumienia. Chwytamy się wszystkiego, ale nie łapiemy nic prócz wiatru”. (Michel de Montaigne)

Nieco bardziej filozoficzne zdanie, pozostawione nam przez filozofa Michela de Montaigne.

9. „Po prostu: nie przemęczaj się, nigdy nie trać zainteresowania, nigdy nie stawaj się obojętny, nie trać ciekawości i tym samym nie pozwól sobie umrzeć. To takie proste”. (Tove Jansson)

Powyższe przesłanie Tove Jansson przesłanie jest bardzo jasne. Jeśli stracisz ciekawość, w pewnym sensie „umrzesz”, bo po prostu ugrzęzłeś w tym, co już znasz.

10. „Bądź ciekawy. Dużo czytaj. Próbuj nowych rzeczy. To, co ludzie nazywają inteligencją, sprowadza się do ciekawości”. (Aaron Swartz)

Ciekawość może wspierać inteligencję i odwrotnie. Ciekawość zachęca do czytania i próbowania nowych rzeczy. Kiedy to robisz, karmisz swój umysł.

11. „Pamiętaj, że rzeczy nie zawsze są takie, na jakie wyglądają… Ciekawość stwarza możliwości i daje Ci różne opcje”. (Roy T. Bennett)

Życie jest nieprzewidywalne. Czasami możesz mieć fałszywe poczucie kontroli. Właśnie wtedy ciekawość karze Ci się zatrzymać, otwierając Ci oczy i zmieniając perspektywę.

12. „Jej ciekawość była dla niej zbyt silna. Czuła się prawie tak, jakby słyszała książki szepczące po drugiej stronie półotwartych drzwi. Obiecywały jej tysiąc nieznanych historii, tysiąc drzwi do światów, których nigdy wcześniej nie znała”. (Cornelia Funke)

Cudowne zdanie niemieckiej pisarki Cornelii Funke. Mówi o ciekawości jako o czymś, co pozwala uzyskać dostęp do tysiąca nowych światów.

13. “Ciekawość u dzieci jest apetytem na zdobywanie wiedzy. Istotnym powodem, dla którego dzieci całkowicie oddają się trywialnym zajęciom i marnują swój czas, jest to, że ich dociekania są lekceważone”. (John Locke)

Rozbudzanie ciekawości u dzieci to pobudzanie ich chęci uczenia się i poznawania. Jeśli ograniczysz tę ciekawość, w końcu poczują, że brakuje im motywacji. Dlatego zachęcaj ich do odkrywania nowych rzeczy, poprzez zadawanie im pytań.

14. „Ciekawość to podstawa edukacji i jeśli powiesz mi, że ciekawość zabiła kota, odpowiem tylko, że kot umarł w szlachetny sposób”. (Arnold Edinborough)

Zabawna gra słowna bazująca na znanym powiedzeniu. Jak mówi Arnold Edinborough, aby uczyć się efektywniej, trzeba być ciekawym.

15. „Ciągle idziemy do przodu, otwieramy nowe drzwi i robimy nowe rzeczy, ponieważ jesteśmy ciekawi, a ciekawość prowadzi nas nowymi ścieżkami”. (Walt Disney)

Innym z najlepszych stwierdzeń o ciekawości jest to wypowiedziane przez Walta Disneya. Podkreśla, że nasza zdolność lub wrodzone pragnienie poznania działa jako przewodnik do odkrywania nowych ścieżek.

Mężczyzna z lupą

16. „Ciekawi ludzie nigdy się nie nudzą, a życie staje się dla nich niekończącą się radością”. (Tony Robbins)

Pisarz Tony Robbins dostarczył nam kolejne z najlepszych powiedzeń na temat ciekawości. Przywołuje piękny obraz życia osoby ciekawej, który jest „niekończącą się radością”.

17. „Uczenie tych, którzy nie są ciekawi nauki, jest jak zasiewanie pola bez uprzedniej orki”. (Richard Dehmel)

Ciekawość to także podstawa nauki, bez której nie mamy wewnętrznej motywacji. Innymi słowy, pojawia się chęć uczenia się dla samego faktu uczenia się.

18. „Ciekawość łatwiej pokonuje strach niż robi to odwaga”. (James Stephens)

Ciekawość może Cię motywować do robienia rzeczy, o których nigdy wcześniej nie myślałeś. Może nawet sprawić, że będziesz bardziej odważny.

Czy słyszałeś już wcześniej któreś z powyższych zdań o ciekawości? Które z nich jest Twoim ulubionym? Czy któreś skłoniło Cię do refleksji?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Orbegoso, G. (2016). La motivación intrínseca según Ryan & Deci y algunas recomendaciones para maestros. Educare, Revista Cientifica de Educação, ISSN 2447-5432, 2(1): 75-93.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.