Filmy przedstawiające minusy macierzyństwa

Kino często projektuje uproszczoną wizję macierzyństwa i tym samym podsyca otaczające go mity. Są jednak filmy, które odważyły się odzwierciedlić drugą stronę bycia matką.
Filmy przedstawiające minusy macierzyństwa
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

W idealnym świecie macierzyństwo byłoby wyłącznie źródłem pozytywnych emocji. Pragnienie bycia matką byłoby jasne i niepodważalne. Ciąża i poród byłyby harmonijnymi doświadczeniami. Każda kobieta byłaby niezmiernie cierpliwa. Środowisko dziecka byłoby doskonałe, a stan umysłu matki stabilny. Miłość byłaby niekwestionowana. Niestety minusy macierzyństwa są czymś bardzo realnym i są źródłem bólu wielu kobiet.

W prawdziwym świecie sprawy są bardziej złożone. Macierzyństwo ma wiele cennych zalet, ale ma też wady, które często charakteryzują uczucia niemocy, frustracji, strachu, wątpliwości, a nawet bólu.

Jakie są różnice między prawdziwym macierzyństwem a macierzyństwem przedstawionym w filmach? Czy matki zawsze są w euforii tuż po porodzie? A czy karmienie piersią zawsze jest ciepłym i łatwym doświadczeniem? Czy każdy reaguje na wiadomość o ciąży z głęboką radością, a więź matka-dziecko jest zawsze stabilna? Każdy, kto przeszedł przez doświadczenie macierzyństwa, wie, że odpowiedzi na te pytania są skomplikowane.

Minusy macierzyństwa przedstawione w filmach

Bądźmy szczerzy, macierzyństwo ma wiele twarzy. Może być zabawne i przyjemne, ale może być także głęboko bolesnym doświadczeniem. Bycie matką ma zarówno zalety, jak i wady. Na przykład uśmiechy naszych dzieci sprawiają nam radość, ale ich płacz nie pozwala nam zasnąć w nocy. Opieka nad dziećmi jest też często wyczerpująca.

Historie opowiadane na dużym ekranie są często stronnicze. Jak ze wszystkim, są jednak pewne odstępstwa od tej reguły. Dzisiaj zaprezentujemy filmy, które opowiadają historię macierzyństwa z bardziej realistycznej perspektywy.

1. Roma

Film ten otrzymał Złoty Glob za najlepszy film zagraniczny w 2019 roku. Reżyserem Romy jest Alfonso Cuarón, film opowiada historię bogatej rodziny w Meksyku w latach 70. XX wieku.

Cleo pracuje jako pomoc domowa i opiekuje się dziećmi w  pewnej rodzinie. Kocha maluchy, a one czują do niej to samo. Cleo odgrywa kluczową rolę w wychowaniu czwórki dzieci, ponieważ odpowiada za ich posiłki, zabieranie ich do szkoły i kładzenie do łóżka, podczas gdy biologiczna matka jest pogrążona w napiętym i trudnym małżeństwie. Główna bohaterka, Sofía, w końcu musi zmierzyć się z własnym macierzyństwem i opanowuje ją poczucie niepewności, odrzucenia, winy i strachu.

2. Złe mamuśki

Film Złe mamuśki (2016) pokazuje, jak kobiety w roli matki są zobowiązane do kontrolowania wszystkiego i systematycznego przedkładania potrzeb swoich dzieci ponad własne. To film prowadzący do śmiechu i refleksji nad nierealistycznymi naciskami i wymaganiami, jakie społeczeństwo nakłada na matki.

Mila Kunis gra Amy, kobietę, która troszczy się o wszystkich oprócz siebie. Można powiedzieć, że ma niezwykłe zdolności żonglowania. Jej życie splecione jest z niekończącymi się zadaniami i obowiązkami, które musi doskonale wypełniać.

3. Musimy porozmawiać o Kevinie

To głęboko surowy i niekomfortowy dramat psychologiczny z udziałem Tildy Swinton i Ezry Millera. Macierzyństwo ma tutaj problematyczną i bolesną esencję relacji, która wykracza daleko poza granice tego, co zdrowe.

Musimy porozmawiać o Kevinie (2011) to adaptacja powieści o tej samej nazwie Lionela Shrivera, która opowiada o dysfunkcyjnej więzi między matką a synem. Kobieta go nie kocha i wydaje się, że chłopiec rozwinął osobowość manipulacyjną i socjopatyczną, być może z powodu braku przywiązania.

Kevin popełnia okrucieństwa, których celem wydaje się przekształcenie życia jego matki w piekło.

4. Juno

Fabuła filmu obraca się wokół Juno, nastolatki, która zachodzi w ciążę po seksie z kolegą. Stoi przed decyzjami, które znacznie przekraczają jej poziom dojrzałości. Musi na przykład przeanalizować to, czy przerwać ciążę, czy oddać dziecko do adopcji.

Ten film z 2007 roku wyreżyserowany przez Jasona Reitmana dotyka kontrowersyjnych kwestii. Chęć bycia matką, rzekomy instynkt macierzyński i wolność wyboru. Bez wątpienia jest to jeden z pierwszych filmów, który odkrywa ukrytą od dawna rzeczywistość.

5. Córka

Film Córka (2022) proponuje demistyfikację romantyzmu macierzyństwa i ujawnienie bardziej surowych historii, które są nie mniej prawdopodobne lub niemożliwe.

Leda (Olivia Coleman) to 48-letnia kobieta z dręczącymi wspomnieniami z przeszłości, która spędza samotnie wakacje. Jej uczucia potęgują się, gdy nawiązuje więź z młodą matką, którą spotyka na rajskiej plaży. Bohaterka ma poczucie winy za to, że nie odegrała roli matki tak, jak oczekuje tego społeczeństwo: w kochający, czuły i poświęcający się sposób.

6.  Lady Bird

Ten film, napisany i wyreżyserowany przez Gretę Gerwig, szczerze wyraża więź między nastolatką wkraczającą w dorosłe życie a jej matką. Pokazuje, jak skomplikowane może być posiadanie dziecka w tym wieku.

Bohaterka wykuwa i potwierdza swoją tożsamość. Wydaje się to jednak sprzeczne z przekonaniami i stylem życia jej matki. Dziewczyna naprawdę chce i musi odróżniać się od matki, a jednocześnie być blisko niej.

7. Lwica

Leonera jest produkcją argentyńską. Współautorem scenariusza i reżyserem jest Pablo Trapero, a główną rolę gra Martina Gusmán. Porusza temat macierzyństwa w więzieniu.

Film jest pełen przemocy, frustracji i udręki. Przedstawia życie Julii, kobiety, która podczas badania lekarskiego przed pójściem za kratki odkrywa, że jest w ciąży. Jej dziecko rodzi się w więzieniu i spędza tam pierwsze lata.

W relacji między bohaterką a jej matką dochodzi do konfliktu, ponieważ nie zgadzają się co do tego, co jest najlepsze dla małej dziewczynki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cáceres-Manrique, F. D. M., Molina-Marín, G., & Ruiz-Rodríguez, M. (2014). Maternidad: un proceso con distintos matices y construcción de vínculos. Aquichan14(3), 316-326.
  • Galván Vega, B., & Murvartian Carrascal, L. (2018). Tenemos que hablar de Kevin: Una lectura desde la psicoterapia sistémica y la teoría del apego. Recorriendo los caminos de la mente: Narrativa y psicología.
  • Gómez, C. M. V. (2018). Tenemos que hablar de Kevin (2011). La violencia filio] parental. Revista de Medicina y Cine14(1), 13-19.
  • Verea, C. P. (2004). “Malas madres”: la construcción social de la maternidad. Debate feminista30, 12-34.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.