Cisza - jak ważną rolę odgrywa w naszym funkcjonowaniu?

Cisza jest jednym z najprostszych naturalnych podejść do pustki i była wielokrotnie badana przez środowisko naukowe. Tutaj przyjrzymy się niektórym niezwykłym faktom, które zostały odkryte na temat tego dziwnego zjawiska.
Cisza - jak ważną rolę odgrywa w naszym funkcjonowaniu?

Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia, 2022

Cisza sama w sobie jest majestatyczna i tajemnicza, zwłaszcza w społeczeństwach takich jak nasze, gdzie zawsze dominuje hałas. Chociaż definiuje się go jako „brak” dźwięku lub komunikacji, prawda jest taka, że jest to zjawisko, które często mówi o wiele więcej niż jakikolwiek rodzaj hałasu.

Na przykład muzyka, która jest poematem dźwiękowym, potrzebuje ciszy, by wyznaczać jej rytmy i czasy. Zwykła komunikacja wymaga również przerw, abyśmy mogli przyswoić wiadomości. Również dlatego, że byłoby nie do zniesienia, gdyby osoba, z którą rozmawiamy, nigdy nie przestawała mówić.

Cisza często może być pełna intymności. Z drugiej strony może budować ściany nie do pokonania między dwojgiem ludzi. Czasami dużo mówi, innym razem to znak, że nie ma nic do powiedzenia. To wspaniałe zjawisko. W tym artykule porozmawiamy o kilku ciekawych faktach dotyczących ciszy.

Cisza jest żywiołem, w którym wielkie rzeczy tworzą się razem…

-Thomas Carlyle-

Kobieta oglądająca zachód słońca

Cisza – kilka ciekawych faktów

Ciekawostką dotyczącą milczenia jest wypowiedź prestiżowego neuropsychologa Leo M. Chalupy. Jest wiceprezesem ds. badań i profesorem farmakologii i fizjologii na George Washington University (USA) oraz ekspertem w kwestiach percepcji. Chalupa powiedział, że ludzie potrzebują całego dnia absolutnej ciszy, aby mózg mógł optymalnie funkcjonować.

W jednym ze swoich badań on i jego koledzy sugerowali, że nadmiar bodźców słuchowych wyczerpuje korę przedczołową mózgu odpowiedzialną za rozumowanie. W niektórych wywiadach Chalupa twierdził, że hałas powstrzymuje wyższe myśli. Dlatego jedynym sposobem na jego reaktywację byłoby osiągnięcie znacznej dozy ciszy, bo tylko w ten sposób nastąpiłby „reset”.

Inne badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Dreźnie (Niemcy) wykazało, że myszy, którym zapewniano dwie godziny ciszy dziennie, zdołały rozwinąć nowe komórki w hipokampie. Jest to obszar związany z kontrolą lęku, pamięci i orientacji przestrzennej.

Inne ciekawe fakty dotyczące ciszy

Cisza od dawna kojarzy się z transcendencją i sacrum. Rzeczywiście, prawie wszystkie religie opowiadają się za unikaniem hałasu w świątyniach i miejscach kultu. To podstawowy warunek introspekcji i koncentracji. Dlatego milczenie jest również wymagane lub wymagane w miejscach takich jak biblioteki.

Ponadto tradycja zachowywania minuty ciszy na znak żałoby jest praktycznie uniwersalna. Pierwszy odnotowany przypadek oficjalnej chwili milczenia miał miejsce w 1912 r. w Portugalii. Portugalski Senat składał hołd José Maríi da Silva Paranhosowi, baronowi Rio Branco w Brazylii i ministrowi spraw zewnętrznych brazylijskiego rządu, który zmarł trzy dni wcześniej.

Antropolog José Luis Ramírez, autor tekstu El Significado del Silencio y el Silencio del Significado (Znaczenie ciszy i milczenie znaczenia) zwrócił uwagę, że dzisiejsze społeczeństwo często czuje się nieswojo bez dźwięków. Milczenie może nawet powodować udrękę i dyskomfort dla wielu osób. Ramírez wskazuje, że jest to zachowanie wywołane władzą, ponieważ zarówno cisza, jak i bezczynność są jego wrogami.

Trzeba powiedzieć, że kult milczenia istnieje do dziś. Na Zachodzie można go znaleźć w tak zwanych klasztorach klauzurowych lub krużgankach zakonnych. W tych przestrzeniach dokonuje się słynnego „ślubu milczenia”, którego celem jest zachowanie klimatu skupienia i modlitwy, aby wejść w głęboką interakcję z Bogiem. Wiele zakonów nadal praktykuje tego typu tradycje.

Mężczyzna, Pismo Święte, Cisza

Cisza jako zagadka

Jednym z najbardziej uderzających aspektów milczenia jest to, że nie ma zgody co do jego istnienia. W rzeczywistości dostępne dane wskazują, że absolutna cisza nie istnieje. Przeprowadzono kilka eksperymentów z tak zwanymi „komorami bezechowymi”, przestrzeniami pozbawionymi dźwięku. Wyniki były niepokojące. Osoba, która tam wchodzi, jest w stanie usłyszeć niezliczone dźwięki wydawane przez jej ciało, które przy innych okazjach ignoruje.

Co więcej, zasugerowano, że w przestrzeni kosmicznej nie ma mediów, takich jak powietrze, które umożliwiałyby transmisję fal dźwiękowych. Jednak niektóre ciała niebieskie mają atmosferę, która, chociaż nie jest odpowiednia dla ludzkiego życia, jest odpowiednia do rozchodzenia się dźwięku. Różne sondy kosmiczne wykryły rozmaite odgłosy we wszechświecie.

Jedynymi ludźmi, którzy rozumieją, czym jest absolutna cisza, są głusi i niemi. Zasadniczo nie możemy zrozumieć, na czym polega ta absolutna nieobecność dźwięków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gunhan, E., Choudary, P. V., Landerholm, T. E., & Chalupa, L. M. (2002). Depletion of cholinergic amacrine cells by a novel immunotoxin does not perturb the formation of segregated on and off cone bipolar cell projections. The Journal of neuroscience : the official journal of the Society for Neuroscience22(6), 2265–2273. https://doi.org/10.1523/JNEUROSCI.22-06-02265.2002
  • Kirste, I., Nicola, Z., Kronenberg, G., Walker, T. L., Liu, R. C., & Kempermann, G. (2015). Is silence golden? Effects of auditory stimuli and their absence on adult hippocampal neurogenesis. Brain structure & function220(2), 1221–1228. https://doi.org/10.1007/s00429-013-0679-3
  • Oubiña, D. (2011). El silencio y sus bordes. Modos de lo extremo en la literatura y el cine. Buenos Aires: FCE.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.