Fobia turystyczna: opis i charakterystyka

Mieszkańcy niektórych miast rozwinęli niechęć do gości, znaną jako fobia turystyczna. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym zjawisku!
Fobia turystyczna: opis i charakterystyka
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Termin fobia turystyczna odnosi się do strachu, niechęci i odrzucenia społecznego, które niektórzy mieszkańcy rozwijają wobec osób odwiedzających ich miasta. Jednak według psychologa Sergio García Soriano, żadne empiryczne dowody w literaturze psychologicznej nie potwierdzają tego schorzenia.

Nie jest to fobia kliniczna per se. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy danego miejsca nie reagują negatywnie na masowe napływy turystów, zwłaszcza jeśli przejawiają nadmiernie zakłócające zachowania lub wywołują publiczne skandale. Jednak czy wszyscy turyści są źli?

Stan ten jest spowodowany nadużyciami, jakie niesie ze sobą podróżowanie. Turystyka, jak każda inna działalność pociąga za sobą koszty. Zaprzeczanie im jest odrzucaniem istniejących dowodów. Ostatnie opublikowane badanie dotyczące turystyki w Wenecji we Włoszech pokazuje na przykład, że wpływ turystyki jest powodem do niepokoju dla mieszkańców miasta.

Czym jest fobia turystyczna?

Fobia turystyczna to społeczne odrzucenie turystów przez mieszkańców danej miejscowości. Niektóre z najbardziej szkodliwych konsekwencji życia w miastach przepełnionych turystami to:

  • Brak możliwości odpoczynku w nocy.
  • Płacenie wygórowanych kwot za czynsz.
  • Produkcja łańcuchowa lokalnego rzemiosła.

W ten sposób coraz mniej mieszkańców nadal mieszka w miastach, a ci, którzy tam zostają, decydują się na to, ponieważ turystyka jest dla nich źródłem utrzymania. Orozo Alvarado i Quintero Santos (2008) twierdzą, że proces kolonizacji turystyki może prowadzić do różnego rodzaju skutków społeczno-kulturowych w niektórych miejscach docelowych.

Zatłoczona ulica.

Dlaczego fobia turystyczna istnieje tylko w niektórych miejscach?

Niektóre miejsca, takie jak Wyspy Kanaryjskie, Dominikana i Peru, nie doświadczyły tego zjawiska pomimo wszystkich turystów, których witają na swoich ziemiach.

Jest tak być może dlatego, że ich projekty koncentrują się na turystyce, a lokalni obywatele są powiązani z tym aspektem ich kraju. Tak czy inaczej, turystyka nie miała negatywnego wpływu na ich rejony.

Bunt przeciwko turystom

Często słyszy się informacje o niektórych miastach, które buntują się przeciwko masowemu napływowi turystów. Barcelona, Rzym, Palma de Mallorca, Wenecja, Berlin, Toronto, Nowy Orlean i niektóre azjatyckie miasta wypowiedziały się za pośrednictwem sieci społecznościowych. Nieustannie wyrażają swoje niezadowolenie z turystyki.

Turystyka to przemysł wart miliony dolarów. Jednak masowe podróże turystyczne mogą prowadzić do problemów koegzystencji, prowokować wzrost cen mieszkań i niszczyć lokalny rynek biznesowy.

Zmiany w lokalnej kulturze

Rękodzieło produkowane w różnych miejscach jest często przekształcane w tanie produkty, ponieważ ludzie zaczynają wytwarzać je masowo, w celu zwiększenia swoich zysków. W konsekwencji tracą korzenie swojego dziedzictwa i tradycji kulturowej.

Aby zaspokoić masową turystykę, ludzie produkują i komercjalizują podobne artykuły po niskich cenach. Obecnie na arenie rządzą fabryki azjatyckie, które czerpią korzyści z wytwarzania tych produktów.

Działania sąsiedzkie

Mściwe obrazki, sąsiedzkie demonstracje i protesty na portalach społecznościowych próbują uświadomić ludziom, że problem umasowienia turystyki jest sprawą każdego z nas.

Metody te mają również na celu uświadomić ludziom, że dzielnice i miasta mają niewielu mieszkańców ze względu na obiekty turystyczne, apartamenty wakacyjne i tanie hotele.

Podczas gdy niektóre firmy zyskują na turystyce, inne są zmuszone do zamknięcia swojej działalności. Jak widać, przyjmowanie turystów stało się mieczem obosiecznym.

Coraz więcej właścicieli nieruchomości wynajmuje swoje apartamenty turystom w celu maksymalizacji zysku. Niestety turysta płaci za tydzień tyle, ile zwykły najemca zapłaciłby za miesiąc.

Ludzie rozwijają fobię turystyczną, gdy widzą, że znalezienie domu w ich mieście jest prawie niemożliwe

Poszukiwanie domu staje się żmudnym zadaniem, gdy okolica jest zatłoczona turystami. Prowadzi to do transformacji wielu historycznych ośrodków w dużych miastach. Jeśli wybierzesz się na spacer po głównych miejscach turystycznych, szybko odkryjesz, że wiele sklepów zostało zamkniętych, aby zrobić miejsce dla innych – przeznaczonych dla turystów.

Wpływ turystyki na środowisko

Niektóre z najbardziej negatywnych skutków środowiskowych turystyki to:

  • Nasycenie infrastruktury i usług publicznych w celu dostosowania do bezkrytycznego rozwoju miast.
  • Architektura, która nie integruje się z krajobrazem.
  • Zanieczyszczenia akustyczne, atmosferyczne i resztkowe.
Ściana z graffiti.

Fobia turystyczna a pieniądze

Turystyka jest głównym sposobem życia w wielu miastach na całym świecie. Przybycie milionów turystów pozwala im na zaspokojenie potrzeb ekonomicznych. Jest tak, ponieważ turyści wydają pieniądze w barach, sklepach, muzeach, na noclegi i na transport.

Najważniejszą rzeczą jest świadomość, że regulacja turystyki jest całkiem rozsądna; każde miasto musi ustalić maksymalną liczbę odwiedzających.

Nie oznacza to zniszczenia turystyki, ale raczej poprawę współistnienia, zakończenie spekulacji wynajmem mieszkań i promowanie odpowiedzialnego, zrównoważonego i zrównoważonego modelu.

Każdy może nadal cieszyć się wymarzonymi wypadami na wakacje, o ile robi to w sposób odpowiedzialny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Abril-Sellaré, M., Azpelicueta, M. C., & Sánchez-Fernández, M. D. (2015). Turismo sostenible: lugareños frente a turistas. El caso de la ciudad de Barcelona. Revista Holos, año 31, vol. 3, 331-337. DOI: https://doi.org/10.15628/holos.2015.2809.
  • Álvarez Sousa, A. (2011). Sociología del turismo. Madrid: Centro de Estudios Financieros.
  • Gordon, B. M. (2002). El turismo de masas: un concepto problemático en la Historia del siglo XX. Historia Contemporánea, 25, 125-156. Disponible en http://www.ehu.es/ojs/index.php/HC/article/view/5928

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.