Emigracja z dziećmi: jak zachęcić je do adaptacji?

Dzieci czują się bezpiecznie, gdy znają swoje otoczenie. To poczucie bezpieczeństwa może zostać naruszone podczas przeprowadzki. Co można zrobić, aby zmiana ta nie dotknęła ich zbyt intensywnie?
Emigracja z dziećmi: jak zachęcić je do adaptacji?
Sharon Laura Capeluto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sharon Laura Capeluto.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Przeprowadzka do innego kraju jest zawsze wyzwaniem, które wiąże się z wieloma zmartwieniami. Emigracja z dziećmi wymaga jednak dodatkowej opieki ze strony nas, jako dorosłych. Bez względu na powód, dla którego rodzina decyduje się opuścić swój kraj pochodzenia, proces adaptacji do nowej kultury nie jest łatwy.

Temu skokowi w nieznane towarzyszy uczucie niepewności, które często jest trudne do opanowania. Na poziomie emocjonalnym naturalne jest doświadczanie spirali wrażeń podczas dostosowywania się do tak dużej zmiany. Chociaż wiele strat życiowych związanych z przeprowadzką może nas irytować, często pojawia się również poczucie postępu i rozwoju.

Każdy, kto przenosi się z jednego kraju do drugiego, musi przejść przez szczególny proces, aby poznać i włączyć do swojego życia nieznane nam wcześniej elementy. Może to być na przykład nowy dom, okolica, zwyczaje, jedzenie, klimat, a czasem nawet nowy język. W przypadku dzieci dochodzi do tego adaptacja do nowej grupy szkolnej i rówieśniczej. Jak możemy im w tym pomóc?

Emigracja z dziećmi – jak ułatwić ten proces?

Jako dorośli odczuwamy stres i niepokój, gdy doświadczamy znaczącej zmiany w naszym życiu. To samo dotyczy dzieci. Nie zawsze jednak powinniśmy podchodzić do emigracji z dziećmi w ten sam sposób. Najlepsze podejście będzie się różnić w zależności od ich indywidualnych osobowości.

Podczas gdy niektórzy ludzie są bardzo elastyczni i dobrze tolerują niepewność, są też tacy, którzy są szczególnie wrażliwi. Z reguły istnieją pewne podstawowe elementy, które mogą pomóc naszym dzieciom doświadczyć tego procesu w najbardziej harmonijny sposób. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co możesz zrobić w tej kwestii.

rodzina na lotnisku
Przeprowadzka do innego kraju to także wyzwanie dla dzieci. Obejmuje proces adaptacji.

1. Dzieci potrzebują informacji

Jako dorośli często decydujemy się ukrywać pewne informacje przed naszymi dziećmi, ponieważ nie wiemy, jak je przekazać. Jednak przeprowadzka do innego kraju, bez wcześniejszej rozmowy, z pewnością nie jest dobrym posunięciem. Nagłe i nieoczekiwane zmiany często naruszają stabilność psychiczną dzieci, negatywnie wpływając na ich samopoczucie.

Z tego powodu, jeśli to możliwe, zaleca się, aby dzieci uczestniczyły w większości etapów procesu emigracyjnego. Ponadto powody przeprowadzki należy im przekazać w zrozumiałym dla nich języku.

Należy im pokazać, jak uzyskać dostęp do informacji o miejscu, które będzie ich nowym domem. Możesz pokazać im zdjęcia, zaznaczyć lokalizację na mapie, a na ich pytania odpowiadać w szczery sposób.

Jeśli najmłodsi zadają pytania, na które nie znamy odpowiedzi, powinniśmy im odpowiedzieć „nie wiem, ale jak się dowiem, to przekażę Ci wszystkie informacje” lub „nie wiem, dowiemy się razem, jak już tam będziemy”. Krótko mówiąc, musimy sprawić, by ich najbliższa przyszłość, która nagle stała się pełna niepewności, była dla nich bardziej przewidywalna.

2. Daj upust swoim emocjom

Jeśli chcemy z sukcesem wyemigrować z naszymi dziećmi, musimy wiedzieć, czym jest żałoba migracyjna i jakie zwykle towarzyszą jej emocje. Musimy upewnić się, że zauważamy emocje najmłodszych, potwierdzamy je i pokazujemy im, że stan emocjonalny, przez który przechodzą, jest całkowicie logiczny.

Twoje maluchy będą musiały pożegnać się ze swoimi przyjaciółmi, nauczycielami i krewnymi, którzy pozostali w kraju, a także z cennymi przedmiotami lub otoczeniem. Musimy traktować ich z empatią i szacunkiem.

Emigracja z dziećmi oznacza uwzględnienie, że każdy członek rodziny doświadczy tego procesu w wyjątkowy sposób. Nie każdy przeżywa to tak samo. Dlatego ważne jest, aby dzieci czuły się wysłuchane i były aktywnymi uczestnikami procesu. W końcu dotyczy to także ich życia.

3. Pozwól im kontynuować zabawę

Chociaż to naturalne, że po podjęciu decyzji o emigracji rutyna rodzinna ulegnie dezorganizacji, należy zachować nawyki i codzienne czynności, które służą naszym dzieciom jako punkty odniesienia. Gdy plany zostaną już wprowadzone w życie, prawdopodobnie nie będzie dużo czasu. Wy, jako dorośli, będziecie mieć wiele decyzji do podjęcia i zadań do wykonania. Może to być na przykład uzyskanie wiz, wybór okolicy do zamieszkania, znalezienie mieszkania i szkoły, decydowanie, co spakować, a co nie, kiedy i jak podróżować.

Niemniej jednak, wśród chaosu, nasze dzieci muszą zachować pewne elementy swojej rutyny, aby czuć się bezpiecznie. Zabawa jest jedną z ich głównych czynności, która pomaga w regulacji emocjonalnej. Z tego powodu moment przeprowadzki to nie jest czas, aby zabraniać im się bawić.

Powinniśmy starać się nadal poświęcać czas i energię na wesołe chwile, które dzieliliśmy z nimi wcześniej. To dla nich naprawdę ważne. Pamiętaj, że stabilna rutyna zmniejszy poziom stresu i niepokoju.

4. Pomóż im przystosować się do nowej szkoły

Sama zmiana szkoły jest ważnym elementem adaptacji. Co więcej, kiedy nowa instytucja znacznie różni się od poprzedniej, sprawy mogą się nieco skomplikować. Istnieje wiele zmiennych, które wchodzą w grę w tym procesie. Czy dziecko jest w stanie opanować język swojego nowego środowiska? Czy społeczność szkolna jest zróżnicowana i integracyjna? W jakim okresie roku szkolnego dołączą do nowej klasy?

Młodsze dzieci na ogół mają większą zdolność przystosowania się do nowych środowisk i mają mniejsze trudności w nauce nowego języka. Z drugiej strony starsze dzieci są bardziej odporne na zmiany, ponieważ są bardziej zakorzenione w grupie społecznej poza środowiskiem rodzinnym. W niektórych przypadkach mogą potrzebować wsparcia psychologicznego i pedagogicznego.

Bez względu na to, czy dzieci mają mniej niż 12 lat, czy powyżej 12 lat, dobrze jest odbyć wcześniejszą wizytę w placówce, przed dołączeniem dziecka do nowej klasy. Oznacza to, że maluchy będą mogły zapoznać się ze szkołą i poznać niektórych nauczycieli lub dyrektora.

Zmiana szkoły może mieć wpływ na wszystkie dzieci, a jako dorośli możemy podjąć pewne działania, aby zminimalizować skutki.

Matka rozmawia ze swoją córeczką
Rozmowa z naszymi dziećmi o ich nowym miejscu zamieszkania i towarzyszenie im w nowej szkole ma zasadnicze znaczenie dla procesu adaptacji.

5. Znaczenie bycia uczciwym

Jako dorośli przekazujemy nasze emocje dzieciom, nawet jeśli nie robimy tego wprost. Dlatego ważne jest, abyśmy przyjęli uczciwą postawę zarówno wobec nich, jak i wobec siebie. Wszystkie emocje są ważne i nie powinno się ich ukrywać.

Jeśli czeka Cię emigracja z dziećmi i czujesz przez to strach, nie ukrywaj tego przed resztą rodziny. Nieprzyjemne emocje są częścią tego procesu – tak samo jak te pozytywne. Nie ma wątpliwości, że emigracja nie jest łatwa. Możesz tylko starać się i dawać z siebie wszystko, pamiętając, że niektórych rzeczy po prostu nie da się robić perfekcyjnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.