Jak zachować równowagę w niestabilnych czasach

Aby zachować równowagę, musisz upewnić się, że emocje działają na Twoją korzyść. Pamiętaj, nadzieja jest zawsze przed Tobą.
Jak zachować równowagę w niestabilnych czasach
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 26 października, 2023

W czasach niestabilności potrzebna jest cierpliwość. Pośród chaosu potrzebujesz spokoju. To dlatego, że w trudnych czasach bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest nauczenie się, jak zachować równowagę.

Zachowanie równowagi wymaga odpowiedniego treningu umysłowego, który pozwoli Ci iść do przodu. To nie jest łatwe. Jednak zawsze możesz się tego nauczyć.

Kiedy jesteś w stanie zachować równowagę, oznacza to, że nauczyłeś się uspokajać swoje nerwy i rozwinąłeś wysoką koncentrację umysłową. Możesz potrzebować kija, aby utrzymać równowagę na linie. Z drugiej strony możesz całkowicie zaufać własnej zdolności do złapania równowagi w powietrzu.

Marek Aureliusz twierdził w swoich Medytacjach, że nic nie dziwi go bardziej niż linoskoczkowie. Podczas jego rządów często wystawiano tego typu pokazy. Słynny cesarz, znany ze swej mądrości, jako pierwszy umieścił pod linami sieci i materace. Gdy zapewniono artystom ochronę, chciał wiedzieć, jak to wcześniej robili, jak trenowali.

Powiedzieli mu, że wymaga to po prostu pewności siebie i spokojnego umysłu. Musisz wierzyć, że nie jesteś uwiązany do ziemi. Po prostu wyobrażasz sobie, że jesteś istotą z powietrza, a wtedy Twoja dusza staje się lekka…

Mężczyzna próbuje chodzić w równowadze

Jak zachować równowagę w trudnych czasach

Nie jesteś jednak linoskoczkiem ani artystą trapezowym. Możesz nawet bać się wysokości. Jedno jest jednak jasne: przez całe życie zawsze starasz się zachować równowagę.

Na przykład robisz to, gdy masz do czynienia z nieprzewidzianym wydarzeniem lub gdy tracisz coś, co wcześniej uważałeś za oczywiste. Gdy masz dużo zmartwień lub musisz przeskakiwać przez przeszkody, aby pogodzić pracę i życie rodzinne.

Są chwile, kiedy całe Twoje ulega wstrząsom i czujesz się jak zawieszony na linie. Masz wrażenie, że wpadniesz w pustkę i stracisz spokój i stabilność.

Utrzymanie równowagi nie jest łatwe, ponieważ wszystko pod Twoimi stopami jest w ciągłym ruchu. Zawsze jest coś, co okrada Cię z Twojej cennej stabilności. Co możesz zrobić w takich sytuacjach? Jak powinieneś zareagować w trudnych chwilach?

Znaczenie równowagi psychicznej

W psychologii istnieje podejście zwane zrównoważonymi stanami umysłu (BSOM). Jest to model zrównoważonych stanów psychicznych opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez kilka uniwersytetów pod kierunkiem dr Shyh Wong.

Według tego badania, w chwilach złożoności lub niedoli bardziej niż kiedykolwiek konieczne jest zwracanie uwagi na spokój psychiczny, z którym możesz lepiej reagować.

Zachowanie równowagi oznacza między innymi umiejętność radzenia sobie z trudnościami, opracowywanie strategii radzenia sobie, rozwiązywanie problemów i mediowanie z emocjami. Z tego powodu model BSOM zaleca opracowanie następujących wymiarów.

  • Kontroluj swój codzienny stres. Jeśli pozwolisz, aby Twoje napięcia i zmartwienia stały się chroniczne, znajdziesz się w stanie ciągłego niepokoju. Dlatego nie możesz zostawiać na jutro tego, co Cię dzisiaj martwi.
  • Musisz kontrolować swoje negatywne automatyczne myśli. Te, które napełniają Cię strachem, unieważniają i potęgują Twój dyskomfort.
  • Musisz kontrolować bardziej niekorzystne emocje, takie jak udręka, frustracja, gniew lub apatia. Sprawiają, że drżysz, chodzisz w strachu i patrzysz w przyszłość w negatywny sposób.
Mężczyzna próbuje chodzić w równowadze

Sekret zachowania równowagi tkwi w patrzeniu w przyszłość

Jak widzisz, sekret zachowania równowagi polega na treningu umysłu. Co więcej, oznacza to złagodzenie lęków i obaw oraz opanowanie wewnętrznego dialogu. Musisz także radzić sobie ze stresem, który zaciemnia Twój wzrok i myśli. 

W czasach niestabilności trzeba patrzeć w przyszłość. Utalentowanemu artyście na trapezie w powietrzu patrzenie wstecz na nic się nie przyda. Jeszcze mniej pomocne będzie zaglądanie w otchłań, która jest pod Tobą. Zachowanie równowagi oznacza czekanie na jutro i na wszystkie okazje, z których będziesz mógł skorzystać.

Nie ma znaczenia, jak cienka jest lina, po której idziesz. Nie ma też znaczenia Twoje otoczenie ani wiatry, które od czasu do czasu próbują Cię powalić. Ważne jest Twoje przekonanie, że to, co masz przed sobą, daje nadzieję i stabilność.

Sprawdź, co oferuje Ci równowaga

Nie wszyscy linoskoczkowie są tacy sami. Są tacy, którzy pomagają sobie kijem, aby utrzymać równowagę, podczas gdy inni polegają na własnym ciele. Niektórzy tańczą na linie, a inni marzą o pobiciu rekordu długodystansowego chodzenia po linie.

Nie jesteś mistrzem trapezu. Jesteś osobą, która próbuje przetrwać, czasem balansując na metaforycznej linie. W takich chwilach musisz znaleźć to, co oferuje Ci równowagę. To może być Twoja rodzina lub hobby. Wszystko, co daje Ci spokój psychiczny, motywację oraz pozytywny i zachęcający stan umysłu. Posiadanie tego rodzaju zasobów pod ręką sprawia, że czujesz się lżej i nie patrzysz w dół.

Dlatego w czasach niestabilności ważniejsza niż kiedykolwiek jest praca nad wewnętrzną równowagą. W ten sposób będziesz mógł iść naprzód z większym spokojem i wypłacalnością. Możesz to osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.