Wiadomość, którą Glenn Close przekazała swojej matce

„Społeczeństwo oczekuje, że będziemy wychowawcami, doskonałymi matkami, żonami i towarzyszami. Kobiety potrzebują jednak więcej, mamy prawo walczyć o swoje marzenia”. Przesłanie Glenn Close na Złotych Globach pozostaje niezapomniane.
Wiadomość, którą Glenn Close przekazała swojej matce
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2022

„Kiedy moja mama skończyła 80 lat, powiedziała mi, że nie uważa, by cokolwiek w życiu osiągnęła”. Było to jedno z najbardziej emocjonalnych i głośnych zdań, którym Glenn Close podzieliła się ze swoimi fanami w styczniu, kiedy zdobyła Złoty Glob za film Żona. Była to głęboka refleksja nad macierzyństwem i potrzebą realizacji osobistych celów.

Można powiedzieć, że Glenn Close jest jedną z najbardziej podziwianych aktorek, ponieważ często portretuje niezapomniane kobiety.

Jej rola w Fatal Attraction jest jednocześnie przerażająca i fascynująca. Jej chęć zabicia bohatera granego przez Michaela Douglasa, żonatego mężczyzny, z którym była w związku i który nie zostawił dla niej swojej żony, przeszła do historii kina.

Glenn Close była też wspaniała w jednej ze swoich pierwszych ról w filmie Świat według Garpa – jej postać była silną feministką. Ludzie kochali ją także w filmie Albert Nobbs, gdzie grała mężczyznę. Nie możemy zapomnieć także o jej roli Cruelli De Mon czy rolach w The Big Chill (1984) czy Jagged Edge (1985)?

Glenn Close z pasją wciela się w dowolną postać, niezależnie od tego, czy jest to dramat, komedia, przygoda, science fiction czy thriller. Każdej roli nadaje charakter płynący z głębi jej emocji. Jej słowa i to, co chce przekazać, mają ogromne znaczenie – tak jak słynne zdanie wypowiedziane w nocy 7 stycznia.

Glenn Close i inny aktor.

Dobra żona to kobieta ukryta za swoim mężczyzną

Film Żona zaczyna się od przedstawienia widzom energicznej postaci o ogromnym potencjale. Bohaterka grana przez Glenn Close to młodzieńczy portret ambitnej i utalentowanej kobiety żyjącej na Wschodnim Wybrzeżu, która aspiruje do bycia pisarką.

W pewnym momencie w jej życiu pojawia się jednak konflikt i sprzeczność, a tym samym początek osobistej katastrofy. Kobieta zakochuje się w młodym mężczyźnie, który również chciałby być pisarzem. Gdy ten pyta ją o opinię na temat swojego pierwszego rękopisu, bohaterka Glenn Close powiedziała mu, co myśli: że nie jest dobry.

Jego reakcja była gwałtowna i nieoczekiwana. Nie próbował jej zabić. Zamiast tego zaczął ją ignorować, umniejszać jej i nie doceniać. Nie tylko on się tak zachowywał – cała jej społeczność również. Joan Castleman stopniowo stawała się cieniem męża. Zmieniła się w ciepłą, dyskretną postać, kroczącą za wybitnym pisarzem Josephem Castlemanem (Jonathan Pryce).

Nikt nigdy nie potrafił wymówić jej imienia, co właściwie nie było nawet konieczne, bo była tylko Żoną. Akcesorium obok nominowanego do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury męża.

„Mojej córce Annie, która położyła podwaliny pod tę postać, kocham Cię kochanie. Bardzo Ci dziękuję”.

-Glenn Close-

Aktorka odbierająca nagrodę.

Glenn Close i jej feministyczny dyskurs

Produkcja filmu Żona zajęła około 14 lat, ale Glenn Close zajęło tylko kilka minut, aby przekonać publiczność do istoty jej roli i osobistej historii.

Przyjmując Złoty Glob mówiła o swojej matce. Następnie powiedziała:

„Myślę o mojej mamie, która przez całe życie sublimowała się przed moim ojcem. A mając 80 lat, powiedziała mi: „Czuję, że niczego nie osiągnęłam”. I to było nie w porządku. To, czego nauczyłam się przez całe to doświadczenie, to to, że — wiecie, my kobiety, jesteśmy do wychowywania, tego się od nas oczekuje, mamy dzieci, mamy mężów, jeśli mamy szczęście, i naszych partnerów, kogokolwiek. Ale musimy znaleźć osobiste spełnienie. Musimy… podążać za naszymi marzeniami. Musimy powiedzieć: mogę to zrobić i powinno mi się to pozwolić.

Glenn Close na rozdaniu Oskarów.

Odzyskiwanie przestrzeni

Przemówienie Glenn Close można rozważać na wiele różnych sposobów. Ludzie często zapominają, że matka to coś więcej niż tylko określenie czy etykieta; ich status jako kobiet, jako ludzi, którzy tęsknią za spełnieniem własnych marzeń, nadal istnieje. Jest on niewidoczny i często uciszany.

Ludzie zapominają, że matki mają skórę i serce, które odżywiają i oferują uczucie, ale są też niezbędne im samym. Matki, żony i partnerki to przede wszystkim ludzie, którzy wciąż domagają się swojej przestrzeni do rozwoju, tworzenia, autonomii i osobistego spełnienia.

Matki mają prawo, jak wszyscy inni, wyjść poza własną rodzinę. Osiągnięcie tego, połączenie i dotarcie do tego miejsca to bez wątpienia wyzwanie. Jednak, jak wskazuje w swoim wystąpieniu Glenn Close, obowiązkiem kobiety jest walka o własne marzenia i ich materializacja.

Niewiele rzeczy jest tak smutnych, jak poczucie, że nic nie zrobiłaś ze swoim życiem. Że, poza życiem rodzinnym, jesteś niewidzialną istotą . Zwykłym widmem ukrytych i niewykorzystanych potencjałów lub wyciszonych głosów, takich jak Joan Castleman, bohaterka filmu Żona.

Pomyśl o tym i pracuj nad swoimi celami, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. Postaraj się spełniać swoje marzenia. W ten sposób będziesz mogła powiedzieć, że Twoje życie było warte zachodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.