Dobre intencje - droga do piekła jest nimi wybrukowana...

Dobre intencje - droga do piekła jest nimi wybrukowana...

Ostatnia aktualizacja: 02 września, 2017

Dobre intencje często stają się jedyną rzeczą, jaka pozostaje po czymś, czego nie udało się zrealizować. Zdarza się również, że lepiej, by pozostały tylko dobre intencje, niż byśmy rzeczywiście je zrealizowali. Jest to rezultat braku wiedzy.

Choć wiele pragnień realizujemy rzeczywiście myśląc o Tym, by wyszły one innym na dobre, to wielokrotnie zdarza się, że spodziewaliśmy się zupełnie innego rezultatu.

Podejmujemy decyzje bazując na uczuciach, z odrobiną naiwności z naszej strony, myślimy, że wszystko jest możliwe, jeśli robimy to z serca.

Droga do piekła wybrukowana jest dobrymi intencjami

-Marina. Carlos Ruiz Zafón-

Niestety rzeczy nie zawsze wychodzą tak, jak byśmy chcieli. Choć wiele działań podejmujemy ze szczerych pobudek, ich rezultat może być dla innych szkodliwy. Zanim więc przystąpimy do działania warto się zastanowić nad jego rezultatami.

Przeczytaj również podobny artykuł: Motywacja na każdy dzień, co napędza cię do działania?

Dobre intencje, a szkodliwe czyny

Choć każdego dnia docierają do nas rady w rodzaju: “żeby to zdobyć, wystarczy, że wyobrazisz sobie, że już to masz”, czy też “nie ma rzeczy niemożliwych”, to nie ulega wątpliwości, że aby osiągnąć większość rzeczy, marzenia nie wystarczą.

Podobnie nie odniesiemy większych korzyści, jeśli nasze dobre intencje nie zostaną wsparte nabywaniem odpowiedniej wiedzy. Bez niej mogą się nawet okazać niebezpieczne.

Podejmowane przez nas decyzje mogą mieć wpływ zarówno na nas samych, jak i na osoby nam bliskie, na tych, których kochamy. Choć nie mamy na celu wyrządzić im krzywdy naszym postępowaniem, to nasze czyny mogą się dla nich okazać szkodliwe.

Przeczytaj również podobny artykuł: Miłość do samego siebie jako sposób na bycie szczęśliwym

Gdybyśmy chcieli operować chorego członka rodziny dobre chęci nie wystarczą; potrzebna jest jeszcze specjalistyczna wiedza. W przeciwnym razie podjęte przez nas działania, choćby towarzyszyły im dobre intencje, przyczynią się do jego śmierci.

Efekt Dunning-Kruger

Znany efekt Dunning-Kruger uczy nas, że im mniej wiemy, tym więcej wydaje nam się, że wiemy. Tak więc osoby posiadające wiedzę na dany temat mogą czuć się kompetentne nie wiedząc o tym, że w rzeczywistości odznaczają się ignorancją. Wielu psychologów słyszy: “wiem o psychologii więcej, niż ty” od osób, które nie studiowały.

Przeczytaj również podobny artykuł: Błędy innych – źródło wiedzy inteligentnych ludzi

Przewartościowanie przez osobę niekompetentną rodzi się ze zbyt wysokiej oceny jej własnych możliwości. Zbyt niska ocena własnej wiedzy bierze się ze złej oceny wystawianej przez innych

-David Dunning i Justin Kruger-

Kobieta skrywa twarz w dłoniach

Podobnie rzecz się przedstawia z działaniami i radami, jakich udzielamy innym, kiedy robimy to z myślą, że na pewno wyjdzie im na dobre. Najbliżsi, członkowie rodziny, przyjaciele, a nawet osoby nieznajome tworzące swoje interesy na bazie dobrych intencji, ale bez niezbędnej wiedzy, szukają upadku.

Przeczytaj również podobny artykuł: Doradca – uciekaj od niego jak najdalej

Zamknięci we własnym sposobie rozumowania

Kiedy ktoś, kto ma przysłowiowe klapki na oczach, bardzo trudno jest sprawić, by rozszerzył horyzonty i zaczął patrzeć na życie z szerszej perspektywy. Pomysły pochodzące od innych nie są przez takie osoby dobrze przyjmowane. Takie odmienne punkty widzenia stanowią natomiast przyczynę złego samopoczucia.

Efekt dysonansu poznawczego tłumaczy, że kiedy w danej osobie biją się dwa przeciwstawne sobie punkty widzenia, sprawia to, że źle się ona czuje wewnętrznie. Przykładem może być sytuacja, w której z jednej strony czuje, że robi dobrze, ale reakcje otoczenia wskazują na coś wprost przeciwnego.

Przeczytaj również podobny artykuł: Bądź lepszą wersją siebie – zawsze stawiaj na rozwój

Chmura w klatce

Ze względu na sposób funkcjonowania naszego umysłu nie jest łatwo wyjść poza nasz własny sposób rozumowania. Kiedy coś jest sprzeczne z naszym punktem widzenia, najprostszym rozwiązaniem, jakie przychodzi nam do głowy jest negowanie, szukanie czegoś, co wspomoże naszą argumentację.

Przeczytaj również podobny artykuł: Rozwój osobisty każdego kolejnego dnia to Twój obowiązek

W przypadku wielu osób to ćwiczenie obronne stało się czymś tak automatycznym, że najczęściej nawet nie zdają sobie sprawy z tego jak często go używają.

Kiedy połączysz efekt Dunning-Krugera i zjawisko dysonansu poznawczego, rezultaty mogą się okazać tragiczne w skutkach. Nie ma nic bardziej niebezpiecznego, niż byle ignorant, który czuje się odpowiednio przygotowany do jakiegokolwiek czynu, ale nie jest zdolny wysłuchać cudzej opinii na dany temat.

Dobre intencje, a zdobyta wiedza

W rzeczywistości w naszym życiu w wielu dziedzinach dobre intencje to zdecydowanie za mało. Kiedy mowa o poważnych kwestiach, takich jak zdrowie, czy dobrobyt, ważne jest rozszerzenie dobrych chęci o odpowiednią wiedzę na temat danego zagadnienia.

Książki na stosie

Tak więc choć jeszcze nie raz zbliży się do Ciebie ktoś, kto będzie miał dobre intencje i chęć do udzielenia pomocy, pamiętaj, że to jeszcze nie wszystko. Myślenie przed działaniem jest o wiele korzystniejsze, niż powierzenie swojego losu komuś, kto jedynie dobrze mówi i ma dobre chęci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.