Motywacja na każdy dzień, co napędza cię do działania?

Motywacja na każdy dzień, co napędza cię do działania?

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2017

Motywacja jest tym, czego potrzebujemy aby móc wstawać każdego dnia i skupiać się na naszych obowiązkach i obranych celach. Czasem właściwa motywacja jest jednak trudna do znalezienia. Życie wydaje się czasem nie mieć sensu, wszystko o co walczyliśmy wydaje się być bezowocne, a prosta niegdyś ścieżka stała się wręcz niebezpieczna.

“Klucz do osobistej motywacji można zawrzeć w czterech słowach: ciekawość, pewność siebie, odwaga i zdecydowanie.”

-Walt Disney-

Odnalezienie swojej motywacji to bardzo trudne zadanie, ponieważ zazwyczaj staramy się szukać jej w innych lub w podejmowanych przez nich działaniach. Nie zdajemy sobie sprawy, że w istocie nasza motywacja powinna pochodzić z nas samych.

Dlatego musimy nauczyć się spoglądać wewnątrz siebie. Aby to robić potrzebne jest ci zaufanie i wytrwałość.

Motywacja – niezbędna siła

Będąc odpowiednio zmotywowanym możesz osiągnąć to, co zechcesz. Możesz sięgać tak wysoko jak tylko pragniesz. Aby jednak utrzymać wysoką motywację, musisz ją pielęgnować. Jak to robić?

  • Znajdź cel dla tego co robisz.
  • Bądź wytrwały w swoich działaniach.
  • Określ swoje mocne strony.
  • Zastanów się nad tym co tak naprawdę jest dla ciebie ważne oraz co przede wszystkim chcesz osiągnąć.
  • Określ kolejne kroki, które doprowadzą Cię do celu.

Wszystko to pomoże Ci pozostać zmotywowanym. Jednocześnie zachowasz potrzebne siły niezbędne do tego, aby przeć naprzód. To właśnie ta siła pomoże Ci być wytrwałym we wszystkim co robisz.

Motywacja jazda pod górkę

Bardzo ważne jest, aby stale być realistą. Motywacja nie karmi się marzeniami o celach dobranych w sposób nierealny. Powinieneś szukać jej w rzeczach, które są możliwe do osiągnięcia. Są to Twoje marzenia. Często nie da się spełnić w jednym kroku, lecz dochodzi się do nich stopniowo.

Co jednak zrobić, jeśli w pewnym momencie stracisz motywację? Nie przejmuj się. Wrażenie braku sił i motywacji przygotuje Cię jedynie do ponownego zmotywowania się w odpowiednim czasie.

Upadek to nic strasznego, jeśli masz odwagę podnieść się na nowo.

Bądź jednak ostrożny! Demotywacja powinna służyć jako okazja do zregenerowania sił, a nie poddawania się. W ten sposób nie tylko zdobędziesz siłę, aby podnieść się na nowo, ale też zmotywujesz się do działania i przezwyciężysz wszystko to, co w jakiś sposób ciągnie Cię w dół.

Motywacja samego siebie

Jeśli robimy coś, co sprawia nam przyjemność, kiedy dana rzecz pochłania naszą ciekawość czyniąc nas aktywnymi i uważnymi, zachowanie motywacji jest bardzo łatwe. Co powinniśmy robić, kiedy dzieje się coś zupełnie przeciwnego?

Kobieta motywacja o wschodzie słońca

Motywacja samych siebie, to pierwsza rzecz o jakiej powinniśmy myśleć. Motywacja zewnętrzna, która jest efektem działania bodźców zewnętrznych jest jedynie chwilowa. Czas jej działania będzie krótki. Jeśli nie uda nam się zmotywować od środka, szybko dojdzie do wypalenia.

Istnieją pewne zasady, które należy mieć na uwadze, aby karmić swoją motywację i odnajdować ją zawsze, kiedy będzie nam potrzebna.

  • Szybko otrząsaj się z bólu. Z biegiem czasu emocje stają się jedynie wspomnieniem.
  • Pamiętaj: nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Wszystko co pragniesz osiągnąć, ma swoją cenę. W ten sposób możesz właściwie docenić swoje osiągnięcia i ostateczny sukces.
  • Wizualizacja celów pozwoli ci na właściwe przygotowanie do ich osiągnięcia. Nie pozwól, aby były tylko iluzją – spraw by stały się rzeczywistością!
  • Stale motywuj do działania i rozwoju.
  • Każdego dnia wychodź poza swoją rutynę i próbuj nowych rzeczy.

Dzięki tym zasadom być może uda ci się postrzegać każdy dzień, niczym kolejne wyzwanie. To doprawdy niezbędne, jeśli na poważnie myślimy o osiągnięciu swoich celów. Nie pozwól, aby życie przeciekało Ci przez palce, a Twoje marzenia rozpływały się.

“Jeśli nie nauczymy się motywowania samych siebie, motywacja zewnętrzna będzie całkowicie bezużyteczna.”

-Bernardo Samateas-

Wszyscy wiemy jak należy motywować samych siebie. Problem jednak tkwi w tym, że demotywacja jest znacznie bardziej wygodna. Podobnie jak ze wszystkim na tym świecie – osiągnięcie tego co dobre, nigdy nie jest łatwe. Zdobycie siły motywacyjnej da nam możliwość większego delektowania się swoimi osiągnięciami.

Znajdź więc wewnętrzną motywację do spełnienia własnych marzeń. Bądź silny i sięgaj po to, czego pragniesz. Wielki wysiłek z czasem doprowadzi cię do wspaniałych rezultatów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.