Aby związek był udany, partnerzy nie tylko muszą się kochać, ale muszą także komunikować sobie tę miłość. A przynajmniej muszą dostrzegać, że są kochani. Czy zastanawiasz się czasami, dlaczego Twój partner nie okazuje Ci uczuć?
Są ludzie, którzy twierdzą, że uwielbiają swojego partnera i czują się niezwykle szczęśliwi i zadowoleni ze swojego związku. Jednak ich partner nie czuje tego samego. Nie czują się ani wspierani, ani doceniani. Dlatego jeśli uważasz, że Twój partner nie okazuje Ci uczuć, ważne jest, aby przyjrzeć się bliżej temu, co dzieje się w Twoim związku.
To złożona sytuacja, na którą wpływa wiele zmiennych. Ludzie dość często zakładają, że ich miłość się skończyła, że zrobili coś złego lub że ich partner znalazł kogoś innego. Niemniej jednak może to być problem z komunikacją lub sytuacja osobista, która zakłóca Twój związek. Oto kilka powodów, dla których może się tak dziać.
Dlaczego Twój partner nie okazuje Ci uczuć?
Istnieje wiele powodów, dla których możesz czuć, że Twój partner nie okazuje Ci uczuć. Być może brakuje Ci fizycznego kontaktu, większego zaangażowania lub słodszej i bardziej empatycznej postawy z jego strony.
Wszyscy mamy różne oczekiwania, stąd też nasze postrzeganie jest różne. Jednak Twoje odczucia są prawdopodobnie spowodowane jednym z następujących czynników:
1. Wasz język miłości nie jest taki sam
Jest to kluczowy punkt, który zawsze powinieneś przeanalizować, zanim zaczniesz myśleć o najgorszym. To fakt, że wszyscy mamy różne sposoby wyrażania uczuć. Dlatego być może Twój sposób nie pokrywa się ze sposobem Twojego partnera.
Na przykład są tacy, którzy nieustannie oferują i potrzebują uścisków i pocałunków, podczas gdy inni są bardziej zadowoleni z towarzystwa partnera i wspólnie spędzanego czasu. Podobnie dla niektórych prezenty są synonimem uczucia, podczas gdy dla innych są to drobne gesty i codzienne akty życzliwości, które wykonuje ich partner.
Jeśli czujesz, że Twój partner nie okazuje Ci uczuć, może po prostu robi to w innym języku niż Twój. Tak więc nauka rozpoznawania i doceniania różnych sposobów okazywania miłości będzie dla Ciebie pomocna.
2. Styl przywiązania i więzi
Forma i stopień, w jakim okazujesz uczucia, zależy w dużej mierze od Twoich przeszłych doświadczeń z rodzicami, przyjaciółmi, partnerami i byłymi partnerami. Wszystkie Twoje przeżyte doświadczenia kształtują Cię. Niemniej jednak więź przywiązania, którą nawiązujesz w dzieciństwie i powtarzasz, a później utrwalasz w związkach w dorosłości, jest szczególnie ważna.
Jeśli Twój partner wykazuje unikający styl przywiązania, prawdopodobnie będzie miał trudności z otwartym wyrażaniem swoich uczuć. Może czasami być wycofany i zimny. Wynika to ze strachu przed byciem bezbronnym i emocjonalnie zależnym od drugiego człowieka. To powiedziawszy, nie oznacza, że partner Cię nie kocha.
Możesz również doświadczać trudności, jeśli sam masz niespokojny styl przywiązania. W takim przypadku prawdopodobnie potrzebujesz ciągłego potwierdzania uczuć partnera i masz tendencję do niepewnego poczucia bezpieczeństwa przy każdej drobnej zmianie w jego postawie. Jeśli tak jest, może okazać się, że Twój partner nie ma problemów z okazywaniem uczuć, ale to Twoja niepewność sprawia, że czujesz, że to nigdy nie będzie wystarczające.
3. Cele i oczekiwania
Zarządzanie realistycznymi i dostosowanymi oczekiwaniami w związku jest niezbędne, aby uniknąć cierpienia i frustracji. Jeśli czujesz, że Twój partner Cię nie kocha, może to być spowodowane tym, że żadne z Was od samego początku nie wyjaśniło, czego oczekuje od swojego związku. Na przykład, być może jedno z Was jest bardziej zaangażowane niż drugie, szuka większego zaangażowania lub musi podjąć pewne kroki w związku, których druga osoba nie chce podjąć.
Nie oznacza to, że Twój partner Cię nie kocha, ale raczej, że podąża w innym rytmie i ma inne postrzeganie i projekcję Waszego związku. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić swoje indywidualne i wspólne cele, aby uniknąć nieporozumień.
4. Stres i okoliczności osobiste
Jesteś tylko człowiekiem i nieuniknione jest, że to, co dzieje się z Tobą w pewnych obszarach Twojego życia, wpłynie na ludzi wokół Ciebie. Na przykład, jeśli doświadczasz stresu w pracy, problemów rodzinnych lub jakichkolwiek trudności na poziomie osobistym, prawdopodobnie wpłynie to na Twoje relacje z partnerem.
Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój partner jest osobą niekomunikatywną. W przeciwnym razie, zamiast dzielić się z Tobą swoimi obawami, zdecyduje się odizolować i zamknąć się w sobie. Ten brak komunikacji może prowadzić do myślenia, że jego zmiana nastroju jest spowodowana brakiem miłości lub problemem w Waszym związku, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.
5. Trudności w związku
Nie można zignorować tego, że czasami Twój partner nie okazuje Ci uczuć, ponieważ tak naprawdę nie czuje już ich w ten sam sposób. Rutyna, codzienne obowiązki i upływające lata często powodują pogorszenie relacji. Mogą sprawić, że partnerzy uznają związek za pewnik i przestaną go kultywować. W konsekwencji płomień miłości gaśnie, a wspólność zamienia się w emocjonalny dystans.
Oczywiście w takiej sytuacji okazywanie uczuć będzie mniejsze. Może to być jednak sygnał wskazujący na konieczność przepracowania relacji, niekoniecznie do jej zakończenia.
6. Brak asertywności
Wreszcie możliwe jest, że brak uczucia jest wynikiem niewyrażonej chęci zakończenia związku. Rozstanie nigdy nie jest łatwe, a niektórzy ludzie, z obawy przed konfliktem, nie chcąc skrzywdzić drugiej osoby lub nawet nie znajdując odpowiedniego momentu, aby im o tym powiedzieć, wybierają postawy pasywno-agresywne, takie jak chłód i postępująca obojętność. W efekcie mają nadzieję, że druga osoba zda sobie sprawę z tego, co się dzieje i zakończy ich związek.
Przejmij kontrolę
Jak widać przypadki mogą być bardzo zróżnicowane, a przyczyny różnorodne. Z tego powodu nie jest możliwe podanie jednego odpowiedniego wyjaśnienia dla wszystkich sytuacji. Jednak bez względu na przyczynę, ważne jest, aby jej nie odpuścić.
Poczucie bycia niekochanym, niedocenianym, odrzuconym lub niezrozumianym w związku jest niezwykle bolesne, wyczerpujące i szkodliwe. Dlatego tak ważne jest nawiązanie ze sobą otwartej i szczerej komunikacji. Zadawaj niewygodne pytania i bądź chętny do wysłuchania odpowiedzi i wprowadzenia zmian. Takie zmiany z pewnością nastąpią, gdy oboje zmodyfikujecie swoje postawy, wynegocjujecie i osiągniecie porozumienie, a może zakończycie związek.
Nie trzeba dodawać, że przeprowadzenie tego procesu nie jest łatwe. Dlatego możesz zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Może to być doskonałą alternatywą, która pomoże Ci przeanalizować sytuację, a następnie podjąć odpowiednie kroki.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Chapman, G., & Campbell, R. (2016). The 5 Love Languages. The secret to love that lasts. Moody Publishers.
- Feeney, J., & Noller, P. (2001). Apego adulto. Bilbao: Desclée de Brouwer.