Czy Twój styl przywiązania w dzieciństwie wpływa na Twoje relacje uczuciowe?

Najnowsze badania mówią nam, że jakość i struktura pierwszych relacji międzyludzkich, czyli styl przywiązania w dzieciństwie (zwykle wobec rodziców), ma znaczący wpływ na nasz styl komunikacji i relacje w wieku dorosłym.
Czy Twój styl przywiązania w dzieciństwie wpływa na Twoje relacje uczuciowe?
Laura Rodríguez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Rodríguez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Styl przywiązania w dzieciństwie jest zmienną, która odgrywa kluczową rolę w nawiązywaniu zdrowych i zrównoważonych relacji uczuciowych w wieku dorosłym. Terapeuci zajmujący się doradzaniem parom częściej niż kiedykolwiek dochodzi teraz do wniosku, że styl przywiązania z dzieciństwama duży wpływ na jakość relacji w wieku dorosłym.

Teoria przywiązania Johna Bowlby’ego określa przywiązanie jako emocjonalne połączenia, które tworzysz z ludźmi wokół siebie przez całe życie. Jako pierwsze, tworzysz je wraz z rodzicami w młodych latach – jest to definiowane jako styl przywiązania w dzieciństwie.

Następnie tworzysz relacje z innymi postaciami, takimi jak rodzeństwo, dalsza rodzina, przyjaciele i partnerzy. Połączenie emocjonalne, które tworzysz ze swoimi opiekunami, ma bezpośredni wpływ na to, jak czujesz się bezpieczny i chroniony.

Poziom bezpieczeństwa i pewności siebie, jaki odczuwasz i dostajesz od rodziców, determinuje styl przywiązania z dzieciństwa. Jednocześnie ten sam styl przywiązania może wpływać na rodzaj romantycznych relacji, jakie nawiązujesz jako dorosły.

Najnowsze badania mówią nam, że jakość i struktura pierwszych relacji międzyludzkich, czyli styl przywiązania w dzieciństwie (zwykle wobec rodziców), ma znaczący wpływ na nasz styl komunikacji i relacje w wieku dorosłym. Spójrzmy zatem na różne rodzaje przywiązania i ich wpływ na romantyczne relacje.

Styl przywiązania w dzieciństwie: bezpieczeństwo, zaufanie i pozytywne relacje

Bezpieczeństwo i zaufanie stanowią podstawę bezpiecznego stylu przywiązania w dzieciństwie. Nasi opiekunowie są tymi, którzy inspirują te uczucia.

W stylu bezpiecznego przywiązania rodzice rozumieją potrzeby emocjonalne swoich dzieci i reagują na nie. Ta dynamika sprawia, że ​​młodzi ludzie czują się kochani i chronieni. To bezpieczne środowisko, w którym mogą wyrażać swoje uczucia, ponieważ panuje w nim klimat wzajemnego zaufania. Mogą być sobą bez obawy przed odrzuceniem.

Ojciec z dzieckiem

Jeśli taki styl przywiązania w dzieciństwie wspiera te dwie podstawowe cechy (czyli bezpieczeństwo i pewność siebie), rodzice w efekcie tego wychowają dziecko, które jest pewne siebie i ufne wobec innych. Ich dziecko będzie miało również zdolność regulowania swoich emocji i rozwijania dobrych nawyków społecznych jako osoba dorosła.

Rafael Guerrero, psycholog i dyrektor w Darwin Psychology Services komentuje tę sytuację w następujący sposób:

„Jest prawdopodobne, że ci, którzy w dzieciństwie otrzymali bezpieczne przywiązanie, będą mieli zdrowsze i bardziej zrównoważone romantyczne relacje”.
– Rafael Guerrero –

Bardziej prawdopodobne jest, że takie osoby będą ufać swojemu partnerowi, unikając problemów z uzależnieniem. Łatwiej będzie im również dobrze się komunikować i identyfikować potrzeby innych ludzi.

Unikający styl przywiązania w dzieciństwie: niepewne i odległe relacje

Dzieci z tym stylem przywiązania zostały odrzucone przez rodziców, a ich potrzeby nie zostały odpowiednio zaspokojone. Ponieważ ich opiekunowie nie byli dostępni, relacje takich dzieci z rodzicami zaczęły opierać się o emocjonalny dystans i brak dostępności. Rodziców nie było przy dzieciach, by ich wspierać lub pomagać, kiedy tego potrzebowały najbardziej.

W efekcie takie dzieci nauczyły się unikać kontaktu emocjonalnego i intymności z innymi. Wynika to z faktu, że dowiedziały się, że nie mogą liczyć na żadne wsparcie dotyczące przywiązania.

Para nad jeziorem

Mają w związku z tym problemy z wyrażaniem swoich emocji, ponieważ obawiają się, że mogą doświadczyć odrzucenia lub obojętności. Jest tak dlatego, ponieważ cierpiały w ten sam sposób ze strony swoich opiekunów.

W końcu dzieci takie tworzą rodzaj niewidzialnej tarczy, budując pozorną autonomię w oparciu o zestaw wyuczonych strategii. Strategie te są przez nie wyuczone ze strachu przed odrzuceniem.

Romantyczne relacje oparte o unikający styl przywiązania w dzieciństwie jednego z partnerów są zazwyczaj chłodne i pozbawione bliskości. Wynika to z tego, że jedna ze stron uważa, że ​​nie może tak naprawdę ufać drugiej.

Unika więc związków emocjonalnych z powodu niepokoju i strachu przed partnerem i sobą samym. Poza tym bardzo trudno jest jej poprosić o pomoc lub zaakceptować ją ze strony innych.

Unikający styl przywiązania w dzieciństwie: jego efektem są niestabilne i zależne relacje

Unikający styl przywiązania w dzieciństwie oznacza, że dzieci mają po prostu rodziców cechujących się „niestabilnym” poziomem rodzicielstwa. Czasami odrzucają oni swoje dzieci bez jakiejkolwiek konsekwencji w swoich motywach.

Ten rodzaj niepewności powoduje, że dzieci wychowane w tym stylu nie chcą poznawać świata, ponieważ nie wiedzą, czy ich żądania zostaną spełnione, jeśli poproszą o pomoc. Ludzie z tym stylem przywiązania najprawdopodobniej rozwiną u siebie zależność emocjonalną i uczą się żyć ze strachem i niepewnością w związkach.

Zwykle mają negatywny obraz siebie, niską samoocenę i niskie poczucie kontroli nad tym, co się dzieje. Boją się też porzucenia i wymagają dużo uwagi ze strony partnera. Potrzebują innych, aby stale okazywali oni im swoją miłość.

Podsumowując, opisane przez nas aspekty wyjaśniają związek między stylami przywiązania a relacjami uczuciowymi.

Relacje, które nawiązałeś z pierwszymi głównymi postaciami w swoim dzieciństwie, wydają się wpływać na rodzaj partnera, którego wybierzesz w późniejszym życiu. Wpływają również na typy nawiązywanych relacji i jakość przywiązania z najbliższymi Ci osobami.

To może Cię zainteresować ...
Zapewnić dziecku spokojne dzieciństwo – 7 sposobów
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Zapewnić dziecku spokojne dzieciństwo – 7 sposobów

Stres dotyka wszystkich, niezależnie od wieku. Dzieci też są zestresowane, nawet zanim się urodzą. Ważne jest, aby zapewnić dziecku spokojne dzieci...


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.