Dlaczego Twój były nie chce z Tobą rozmawiać?

Dlaczego Twój były nie chce z Tobą rozmawiać? Przyjrzymy się czterem najczęstszym powodom. Alternatywnie, czy to Ty nie unikasz jego?
Dlaczego Twój były nie chce z Tobą rozmawiać?
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2023

Kiedy przechodzisz przez rozstanie (zwłaszcza jeśli miało ono miejsce niedawno), możesz zadawać sobie pytanie: dlaczego Twój były nie chce z Tobą rozmawiać? Zanim zbadamy możliwe przyczyny, musimy wyjaśnić, że Twój były nie powinien musieć z Tobą rozmawiać. Co więcej, nie powinnaś czuć się z tego powodu źle (niezależnie od tego, kto podjął decyzję o zakończeniu związku).

Fakt, że Twój były nie chce z Tobą rozmawiać, niekoniecznie oznacza, że nie opłakuje utraty Waszego związku, że jest niewrażliwy lub przestał Cię kochać. Nie powinnaś jednak oczekiwać, że się z Tobą skontaktuje. Wasz związek się zakończył, zwłaszcza jeśli już się pożegnaliście i to Ty doprowadziłaś do końca relacji. Rozmawianie ze sobą może wywołać jeszcze większy ból, a także uczucie samotności, gniewu, smutku i frustracji. Co więcej, może Cię to zablokować i uniemożliwić stawienie czoła procesowi żałoby.

Powinnaś zastanowić się, dlaczego ktoś, kto nie jest już częścią Twojego życia, powinien się do Ciebie odezwać. A jeśli sama zakończyłeś związek, jest jeszcze więcej powodów, aby nie oczekiwać, że były partner się z Tobą skontaktuje, ponieważ będzie przeżywać żałobę na swój własny sposób.

dziewczyna patrząc na telefon komórkowy

Dlaczego Twój były nie chce z Tobą rozmawiać?

Jeśli nawet po wykonaniu wszystkich powyższych analiz nadal chcesz zrozumieć, dlaczego Twój były z Tobą nie rozmawia, oto kilka możliwych powodów:

Jest smutny

Niezależnie od tego, kto zainicjował rozstanie, jednym z powodów, dla których Twój były nie chce z Tobą rozmawiać, może być to, że jest mu smutno. Innymi słowy, próbuje pogodzić się z rozstaniem i zintegrować je ze swoim życiem.

Mógł się zdecydować na zastosowanie zasady zerowego kontaktu, aby zminimalizować swoje cierpienie. Oznacza to, że odciął większość lub wszystkie środki kontaktu z Tobą. Oczywiście w niektórych przypadkach, na przykład gdy w grę wchodzą dzieci, nie jest możliwe zerwanie wszystkich form komunikacji.

Przy zerowym kontakcie były partnej przestaje się z Tobą kontaktować. Pozwala Wam obojgu zacząć akceptować nową sytuację. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, najlepiej uszanować decyzję byłego i nie robić z siebie ofiary.

Pozbierał się już po rozstaniu

Być może Twój były kończy proces żałoby (a dokładniej jest na ostatnim etapie: akceptacji) i już doszedł do siebie po rozstaniu.

Według badań przeprowadzonych przez University College London (Wielka Brytania) i Binghamton University (USA) , opublikowanych w czasopiśmie Evolutionary Behavioral Sciences, potrzeba od sześciu miesięcy do dwóch lat, aby dojść do siebie po rozstaniu.

Jednak, oczywiście, wszyscy jesteśmy różni. Tak więc, niezależnie od tego, ile czasu minęło od rozstania, Twój były mógł już dojść do siebie i ruszyć dalej. Dlatego może to być kolejny powód, dla którego już z Tobą nie rozmawia.

Chociaż trudno zaakceptować fakt, że Twój były już z Tobą nie rozmawia, czasami lepiej odpuścić.

Poznał kogoś nowego

Innym możliwym wyjaśnieniem, dlaczego były partner z Tobą nie rozmawia, jest to, że poznał kogoś nowego. Jeśli tak jest, to zupełnie normalne, że traci (a nie szuka) kontakt z Tobą, ponieważ rozpoczyna nowy etap w swoim życiu.

To normalne, że w jego życiu pojawił się ktoś nowy. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to spróbować iść dalej.

„Dorastanie oznacza naukę pożegnania”.

-Anonimowy-

Jest zły lub zrezygnowany

Innym powodem braku kontaktu z byłym może być jego złość. Może to wynikać z wielu powodów: Twojej decyzji o rozstaniu, tego, jak potoczył się związek, czasu, w którym zdecydowałaś się odejść.

Z drugiej strony, być może pogodził się z tą sytuacją. W przeciwieństwie do gniewu, rezygnacja niekoniecznie prowadzi do negatywnej sytuacji. Niektórzy eksperci uważają, że rezygnacja w obliczu pewnych niekontrolowanych sytuacji pomaga nam zaakceptować nową rzeczywistość, której nie możemy zmienić.

„Kiedy mówimy o rezygnacji, mamy na myśli bierną postawę wobec tego, co się stało. To tak, jakbyśmy mówili sobie: „Cóż, spotkało mnie to i nie mogę tego zmienić”.

-Antonio Guerrero, psycholog-

zmartwiony chłopiec

Co zrobić, jeśli Twój były nie chce z Tobą rozmawiać

W takich okolicznościach naprawdę nie ma dobrych i złych reakcji. Wszystko zależy od każdej osoby i konkretnej sytuacji. Jednak oto kilka pytań, które możesz sobie zadać, które pomogą Ci się zastanowić nad tym i być może znaleźć odpowiedź:

  • W jakiej fazie rozstania jesteś? Jeśli dopiero co się rozstaliście, najlepiej zachować dystans i uszanować decyzję byłego, by się z Tobą nie kontaktować. Kiedy minie określony czas i Twój były partner będzie miał  możliwość przetworzenia i przezwyciężenia bólu, sytuacja może się zmienić. Jego emocje nie będą już tak rozchwiane i może łatwiej będzie mu rozpocząć rozmowę.
  • Próbowałaś się z nim skontaktować? Nie powinnaś narzekać, że Cię ignoruje, jeśli sama nie próbowałaś się z nim porozumieć. Jeśli jednak mimo kontaktu z Twojej strony Twój były Cię zignorował, najlepiej uszanuj jego decyzję i daj mu przestrzeń.

Po przeanalizowaniu sytuacji prawdopodobnie zrozumiesz, że to normalne, że Twój były nie chce z Tobą rozmawiać i że powinnaś zachować dystans. Wiemy, że nie jest to łatwe, ale z biegiem czasu będziesz mogła ruszyć dalej i zapomnieć o nim.

A co jeśli były partner się z Tobą skontaktuje?

Z drugiej strony, jeśli Twój były po rozstaniu zdecyduje się ponownie nawiązać z Tobą kontakt lub będzie starał się utrzymać Waszą przyjaźń – musisz być ostrożna. Upewnij się, że nie karmisz go fałszywymi nadziejami. Pamiętaj, gdyby naprawdę chciał z Tobą być, zakomunikowałby to w sposób stanowczy i bezpośredni, bez półśrodków.

Poświęć czas na przemyślenie, co jest dla Ciebie najlepsze. Jeśli Twój były kontaktuje się z Tobą, zanim odpowiesz, zastanów się, czego chcesz, przeanalizuj swoje uczucia i podejmij decyzję na podstawie tego, co odkryjesz w sobie. Nie spiesz się, aby rozpocząć z nim rozmowę.

„Bez względu na powody, dla których nie wiesz nic o swoim byłym, jedyną namacalną rzeczą jest to, że ta osoba pozwala Ci – swoim milczeniem – przeboleć rozstanie”.

-Cristina Lago, trenerka emocjonalna i pisarka-

Wniosek

Może być wiele powodów, dla których Twój były nie chce z Tobą rozmawiać. Począwszy od faktu, że jest smutny, po po prostu brak zainteresowania. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to zaakceptować i uszanować jego wybór. Daj mu przestrzeń, której potrzebuje, i skup się na sobie.

Na koniec pamiętaj, że ból rozstania może być również okazją do rozwoju i nauki. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy w przetwarzaniu emocji, rozważ rozmowę ze specjalistą zdrowia psychicznego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.