Jak długo trwa pogodzenie się z rozstaniem?

Kiedy zrywasz z kimś, kogo bardzo kochałeś, myślisz, że nigdy się z tym nie pogodzisz. Jednak w końcu tak się dzieje. Uczysz się żyć bez tej osoby. Ale jak długo ten proces zwykle trwa?
Jak długo trwa pogodzenie się z rozstaniem?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2023

Kiedy miłość między Tobą i Twoim partnerem kończy się, niezwykle trudno będzie Ci później naprawić swoje serce. Twoje wspomnienia są bolesne, w Twoim domu jest pusto, a Ty czujesz dreszcze na myśl o jutrzejszym dniu bez obecności partnera. Musisz przeformułować wszystko, łącznie z samą sobą. Musisz uleczyć swoje rany, przedefiniować swój cel i uspokoić burzę emocji, które doprowadzają Cię do rozpaczy. Jak długo trwa pogodzenie się z rozstaniem?

Ból rozstania nie jest łatwy do zniesienia. Nie ma żadnej instrukcji obsługi, z którą można się zapoznać w takiej sytuacji. Kiedy stajesz przed odwiecznym pytaniem, “Jak długo trwa pogodzenie się z rozstaniem”, nie otrzymasz jednej jasnej odpowiedzi. Każdy jest inny i wszyscy przechodzimy przez to złożone i trudne doświadczenie w swoim czasie.

To ironiczne, że czasami nie jest trudno rozstać się z kimś, z kim byłaś przez dwa, a nawet dziesięć lat. Innym razem miłość, która trwała tylko kilka miesięcy, nigdy nie jest w pełni zapomniana. Blizna pozostaje wraz z nostalgią i snami, które przypominają Ci o tym doświadczeniu. Możesz nawet potajemnie życzyć sobie ponownego spotkania z byłym partnerem.

Jednak pogodzenie się z rozstaniem nie zajmuje wieczności. Stopniowo odzyskujemy nasze nadzieje i marzenia, motywację i wewnętrzny spokój.

To normalne, że odczuwasz ból po rozstaniu. Te uczucia są konsekwencją uczucia, które było szczere i historii, która była dla Ciebie ważna.

Smutny mężczyzna patrzy na telefon komórkowy
Wyeliminowanie byłego partnera z mediów społecznościowych jest konieczne, jeśli chcesz przezwyciężyć rozstanie.

Pogodzenie się z rozstaniem – jak długo może to trwać?

Otworzyć zeszyt na czystej stronie, wyleczyć ranę po rozstaniu, przezwyciężyć ból, wrócić do życia i nauczyć się żyć bez osoby, którą kochałaś. Proces ten można definiować na wiele sposobów. Jednak z psychologicznego punktu widzenia oznacza to tę samą rzeczywistość: zmniejszenie swojego cierpienia emocjonalnego i przyzwyczajenie mózgu do życia bez tej ważnej dla nas osoby.

Niezwykle istotny jest tu aspekt neurologiczny. Twój mózg nie jest przygotowany do radzenia sobie z rozstaniem, tak bardzo, że przetwarza tę sytuację jako uraz fizyczny. Helen Fisher, znana antropolożka, która dużą część swojej pracy oparła na miłości, w 2009 roku przeprowadziła interesujące badanie na temat rozstań.

Twierdzi, że miłość w wielu przypadkach przypomina uzależnienie. Kiedy ten uzależniający składnik zostanie usunięty, mózg nie tylko rozpoczyna gorzki proces odstawienia, ale także panikuje. Dlatego powszechne jest rozwijanie naprawdę negatywnych myśli i dawanie się ponieść złożonym emocjom.

W obliczu tego dyskomfortu możesz być prześladowany przez pytanie tkwiące w Twojej głowie: jak długo potrwa pogodzenie się z rozstaniem. Postaramy się udzielić Ci odpowiedzi.

Nie wszystkie relacje emocjonalne są takie same. Tak więc, nawet jeśli w przeszłości nigdy nie było Ci trudno stawić czoła zerwaniu, nagle może pojawić się ktoś, kto jest dla Ciebie niezwykle ważny.

Nauka twierdzi, że powinnaś dać sobie od sześciu miesięcy do roku

Badanie przeprowadzone przez Królewskie Towarzystwo Statystyczne (Wielka Brytania) wykazało, że pary małżeńskie, które się rozwiodły, miały tendencję do całkowitego pogodzenia się z tym faktem po roku. Ich poziom stresu psychicznego i obciążenia negatywnymi emocjami stopniowo malały, aż po 12 miesiącach ustąpiły miejsca bardziej pozytywnemu nastawieniu.

Naukowcy odkryli, że dojście do siebie po rozstaniu z reguły trwało od sześciu miesięcy do roku. Stwierdzili, że etap żałoby (faza, w której ludzie doświadczają takich emocji, jak udręka, złość, smutek i melancholia) nie powinien przekraczać trzech do sześciu miesięcy.

Od tego momentu rozpoczął się niezbędny proces odbudowy samych siebie. Osoby biorące udział w badaniu sporządzały nowe plany i nawiązywały nowe przyjaźnie. Brały również udział w innych codziennych wydarzeniach, dzięki którym całkowicie zamknęły ten etap swojego życia.

Jeśli związek nie był aż tak istotny, potrzebujesz tylko trzech miesięcy

Istnieje wiele rodzajów rozstań. Niektóre są traumatyczne i nieoczekiwane, są takie, w których czujesz się zdradzony lub opuszczony. Jeśli Twój związek kończy się jednostronnie, a Ty nadal czujesz do miłość do byłego partnera, Twój ból będzie bardziej złożony.

Czasami jednak zerwanie jest dość przewidywalne i obustronne. Jeśli razem z partnerem czujecie, że Wasze uczucie wkrótce wygaśnie i potrzebujecie dystansu od siebie, pogodzenie się z rozstaniem nie potrwa długo. Może Ci to zająć dwa lub trzy miesiące, wystarczająco długo, abyś zaakceptowała to, co się stało i przystosowała się do nowej codzienności.

W jakich sytuacjach pogodzenie się z rozstaniem zajmie więcej czasu?

Jak już wspomnieliśmy, czas potrzebny na przezwyciężenie rozstania emocjonalnego zawsze zależy od wielu zmiennych. Są ludzie, których po prostu nie możesz wymazać ze swojego umysłu i którzy pozostawiają w Tobie głęboki ślad. Z drugiej strony z innymi możesz się rozstać bez zbytniego bólu i komplikacji.

Czasami jednak żałoba po zakończeniu związku ciągnie się zbyt długo. Ale ile to znaczy “za dużo”? Jeśli minęło sześć miesięcy i postrzegasz swoją jakość życia jako bardzo ograniczoną i uwarunkowaną negatywnymi uczuciami i poczuciem beznadziejności, powinnaś poprosić o specjalistyczną pomoc.

Na końcu zerwania zawsze jest światło, ale utkniesz w ciemności, jeśli wykonasz następujące czynności:

  • Rozpoczniesz związek “na pocieszenie” w ciągu kilku dni od zerwania. Pamiętaj, tego typu relacje nie działają. Złym pomysłem jest także przeskakiwanie z jednej osoby na drugą, aby zapomnieć o tej pierwszej.
  • Będziesz obserwować swojego byłego partnera w mediach społecznościowych. Pragnienie, aby wiedzieć, co dzieje się w jego życiu w każdej chwili, tylko zwiększy Twoje poczucie dyskomfortu.
  • Zdecydujesz się na izolację i unikanie wszelkich kontaktów społecznych.
  • Trzymanie się swoich wspomnień, podsycając w ten sposób urazę z powodu tego, co się stało. To sprawi, że Twój ból będzie chroniczny.
  • Zaczniesz mieć obsesję na punkcie wznowienia kontaktu z partnerem i proszenia go, abyście spróbowali ponownie. To oznaka Twojej bezsilności.
gołe stopy
Czasami, nawet jeśli rozstanie nastąpiło za obopólną zgodą, możesz przeżyć je w traumatyczny sposób.

Czas nie leczy emocjonalnego bólu, Twoje strategie tak.

Czas i strony, które wyrywasz z kalendarza, nie goją ran ani nie sprawiają, że zapominasz. Być może nigdy nie zapomnisz o tej osobie, którą kiedyś kochałaś, ale musiałaś puścić wolno. Jednak najlepiej byłoby nauczyć się żyć z jej nieobecnością i zwrócić się do siebie, aby odzyskać swoje szczęście.

Nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmuje pogodzenie się z zerwaniem. Niektórzy potrzebują kilku miesięcy, inni trochę więcej czasu. Najważniejsze jest opracowanie odpowiednich strategii regulowania bólu emocjonalnego. Nie możesz utknąć w irracjonalnych myślach lub niedocenianiu siebie. Nie możesz uważać, że nie jesteś wystarczająca dla swojego partnera.

Aby przezwyciężyć rozstanie, potrzebujesz dużych dawek miłości własnej, przeformułowania swoich celów oraz połączenia się z otoczeniem, przyjaciółmi, rodziną i interesującymi ludźmi. Nie zamykaj drzwi swojego serca tylko dlatego, że Twój związek nie wyszedł. Miłość jest warta kolejnej próby, a kochanie siebie, abyś mogła cieszyć się swoim istnieniem, jest jeszcze bardziej istotne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fisher HE, Brown LL, Aron A, Strong G, Mashek D. Reward, addiction, and emotion regulation systems associated with rejection in love. J Neurophysiol. 2010 Jul;104(1):51-60. doi: 10.1152/jn.00784.2009. Epub 2010 May 5. PMID: 20445032.
  • Sander S, Strizzi JM, Øverup CS, Cipric A, Hald GM. When Love Hurts – Mental and Physical Health Among Recently Divorced Danes. Front Psychol. 2020 Nov 30;11:578083. doi: 10.3389/fpsyg.2020.578083. PMID: 33329227; PMCID: PMC7734469.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.