Kilka ciekawostek o kinie

Kino nadało kształt wielu ludzkim pragnieniom, nadziejom i lękom. Wśród ogromnej liczby dzieł, które składają się na to wyjątkowe zwierciadło życia, kryje się wiele interesujących faktów.
Kilka ciekawostek o kinie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 11 czerwca, 2023

Kino na przestrzeni lat zainspirowało i wygenerowało wiele fantastycznych historii – co ciekawe nie tylko na ekranie. W tym artykule podamy Ci kilka ciekawostek o kinie. Na przykład, czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd wziął się nawyk oglądania filmów z popcornem? W rzeczywistości był to zwyczaj przyjęty podczas Wielkiego Kryzysu w Stanach Zjednoczonych. W tamtych czasach popcorn był jednym z najtańszych produktów spożywczych.

Kino zrodziło wiele filmów, które potrafią łączyć ludzi. To dlatego, że jest zarówno sztuką, jak i masową rozrywką. W rzeczywistości wywarło ono ogromny wpływ na mentalność ogółu społeczeństwa. Rzeczywiście, wielu ludzi postrzega swoje życie jako film.

Co więcej, dzięki niektórym filmom, dziś mamy lepsze wyobrażenie o tym, jak żyły poprzednie pokolenia i jakim trudnościom musiały stawić czoła.

Kino pozwala nam także podróżować w odległe miejsca i poznawać rozmaite zwyczaje zamieszkujących je ludzi. Każdy z nas nosi w pamięci jakąś scenę z filmu, który poruszył jego serce. Dlatego w tym artykule podamy Ci kilka ciekawostek o kinie.

Dobre wino jest jak dobry film: trwa chwilę i pozostawia wspaniały smak w ustach; odnawia się przy każdym łyku i, podobnie jak w przypadku filmów, rodzi się i odradza przy każdej degustacji”.

Federico Fellini

Ludzie w kinie jedzący popcorn - kilka ciekawostek o kinie
Ricciotto Canudo napisał Manifest Siedmiu Sztuk. Ustanowił hierarchię sztuk, których używamy dzisiaj: architektura, rzeźba, malarstwo, muzyka, poezja/literatura, taniec i film.

Kino i psychologia

Prawie wszystkie dziedziny sztuki mają powiązania z psychologią, a kino nie jest tu wyjątkiem. Jeden przykład dotyczy wyjątkowego zjawiska psychicznego. Nazywa się je efektem Kuleszowa na cześć rosyjskiego reżysera Lwa Kuleszowa. Przeprowadził eksperyment dotyczący dziwnych reakcji publiczności na określone obrazy.

Eksperyment polegał na przedstawieniu identycznych kadrów słynnego aktora Ivana Mozzukhina, w których miał on neutralny wyraz twarzy. Były one przeplatane trzema innymi ujęciami (miska zupy, dziewczyna w trumnie i kobieta na kanapie).

Publiczność uważała, że wyraz twarzy aktora był inny w każdym ujęciu, w zależności od tego, czy wydawał się „patrzyć” na miskę zupy, trumnę czy kobietę. Zidentyfikowali odpowiednio głód, smutek lub pragnienie. To był doskonały dowód na to, że ludzie projektują własne emocje na postacie filmowe.

Kilka ciekawostek o kinie

Przemysł filmowy wyprodukował kilka naprawdę dziwacznych filmów. Dobrym przykładem jest Cleo from 5 to 7, film opowiadający, jak sugeruje tytuł, zaledwie dwie godziny z życia głównego bohatera.

Innym ciekawym filmem jest Człowiek z kamerą w reżyserii Dzigi Wiertowa. To rodzaj dokumentu o życiu w Związku Radzieckim w latach 20. XX wieku. Nie jest to konwencjonalne przedstawienie, ale posługuje się rozmiarami, teksturami i dźwiękami. W rzeczywistości przedstawia nie tyle rzeczywistość faktów, ile ich poetycką percepcję.

Kolejnym dziwnym klejnotem jest Dogtooth. To był film wyreżyserowany przez Yorgosa Lanthimosa, który opowiada niepokojącą historię. Para z trójką dzieci żyje w bardzo niekonwencjonalny sposób. Właściwie nigdy nawet nie wyszli z domu. Nic dziwnego, że dzieci mają zupełnie inne wyobrażenie o normalności niż ich rówieśnicy.

Projekt filmowy
Pierwsza ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 16 maja 1929 roku w Los Angeles.

Kilka ciekawostek o kinie – przeklęte filmy

Istnieje też kilka ciekawych faktów dotyczących kina, które dotyczą „przeklętych filmów”. Prawie wszystkie z nich należą do gatunku horroru. Przeszły do historii, ponieważ przed, w trakcie lub po ich kręceniu miały miejsce tragiczne wydarzenia. Najbardziej emblematycznym przypadkiem był Egzorcysta. Jego nagranie musiało zostać przełożone z powodu pożaru na planie nagraniowym. Ponadto dwóch aktorów zmarło w postprodukcji.

Omen, film z 1976 roku, również był otoczony mrocznymi zbiegami okoliczności. Najbardziej uderzające z nich było to, że lot wyczarterowany na potrzeby filmu, ale zmieniony w ostatniej chwili, później rozbił się, bez ocalałych. Również gwiazdor Gregory Peck odbył lot, w który uderzył piorun, a kilka tygodni później producent wykonawczy przeżył podobne przeżycie. Ponadto artysta efektów specjalnych uległ podczas postprodukcji wypadkowi samochodowemu, w którym jeden z jego kolegów został ścięty.

Dziecko Rosemary to kolejny film, który zasługuje na wpisanie na listę filmów przeklętych. Został nakręcony w budynku Dakota. Legenda głosi, że budynek ten ma tragiczny wpływ na tych, którzy do niego wejdą. Krótko po premierze filmu ciężarna żona reżysera filmu, Romana Polańskiego, została zamordowana przez sektę Charlesa Mansona. Ponadto kompozytor ścieżki dźwiękowej zmarł z powodu wylewu krwi do mózgu. Wiele lat później przed tym samym budynkiem zamordowano Johna Lennona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lipovetsky, G., Serroy, J., & Moya, A. P. (2009). La pantalla global: cultura mediática y cine en la era hipermoderna (No. Sirsi) i9788433962904). Barcelona: Anagrama.
  • Parias, S. B. (2014). Análisis semiótico del filme el Hombre de la Cámara de Dziga Vertov. Revista Vinculando.
  • Powrie, P. (2011). Heterotopic Spaces and Nomadic Gazes in Varda: From” Cléo de 5 à 7″ to” Les Glaneurs et la glaneuse”. L’Esprit créateur51(1), 68-82.
  • Urtado, M. B., dos Santos, R. C., & Fukusima, S. S. (2020). Efeito Kuleshov: a influência do contexto emocional no processamento de faces. Revista Psicologia em Pesquisa14(4), 120-139.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.