Bezwarunkowa miłość w przezwyciężeniu bólu rozstania

Bezwarunkowa miłość własna w przezwyciężeniu rozstania. Jak pozbyć się nienawiści, urazy i uleczyć złamane serce?
Bezwarunkowa miłość w przezwyciężeniu bólu rozstania
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Myślisz, że wiesz, jak kochać? Pewnie tak myślisz. W końcu w twoim życiu jest wiele osób, z którymi utrzymujesz lub utrzymywałeś więź emocjonalną. Na przykład twoi rodzice, rodzeństwo, przyjaciele, dzieci, jeśli je masz, twój partner, a nawet byli partnerzy.

Myślenie, że potrafisz kochać, jest całkowicie naturalne. Dopóki nie staniesz przed stratą. Wtedy wpadasz w zupełnie inną rzeczywistość. To dlatego, że twoja miłość jest warunkowa. Z tego powodu chcemy wyjaśnić, jak wykorzystać bezwarunkową miłość, aby przezwyciężyć rozstanie.

Być może nigdy nie wyobrażałeś sobie, że to właśnie miłość może pomóc Ci przezwyciężyć emocjonalną stratę.

Kiedy związek się kończy, często czujesz, że gniew i uraza są emocjami, które zmotywują Cię do funkcjonowania bez tej osoby. Możesz nawet postrzegać smutek lub obojętność jako możliwe alternatywy. Jednak bezwarunkowa miłość jest najbardziej bezpośrednim i zdrowym sposobem przezwyciężenia tej sytuacji.

Smutna kobieta

Twoja miłość jest warunkowa

Koniec związku jest szczególnie bolesny dla osoby, która została w tyle. Poczucie bezradności i brak kontroli nad sytuacją pogłębiają emocjonalny dyskomfort, który wynika z rozstania. Nawet jeśli to ty zakończyłeś związek, nadal możesz czuć się zdruzgotany.

Uczucie złości, nienawiści i niechęci do drugiej osoby mogą narastać z każdą sekundą. Czujesz się zdradzony, opuszczony i oszukany. Ta osoba, która obiecała cię kochać, być z tobą i pracować z tobą w twoim związku, złamała swoje słowo i teraz możesz tylko czuć wobec niej odrzucenie.

Co się w tobie wydarzyło? Jak to możliwe, że całe to uczucie, które czułeś, zamieniło się w tak nieprzyjemną emocję? Rzeczywistość jest taka, że chociaż myślałeś, że kochasz, tak naprawdę nie kochałeś. A przynajmniej nie bezwarunkowo. Nie obwiniaj się. W rzeczywistości większość ludzi reaguje w ten sam sposób na stratę. Wyjaśnijmy jednak, dlaczego nie jest to najlepsza droga.

Bezwarunkowa miłość

Wyobraź sobie, że idziesz przez pole i widzisz piękny kwiat, który ci się podoba. Jeśli chcesz go mieć dla siebie, po prostu go zrywasz i zabierasz ze sobą. Jeśli jednak kochasz kwiat, zachwycasz się jego pięknem i podziwiasz jego wzrost, nie odcinając go tylko dlatego, że chcesz go posiąść.

To samo dotyczy ludzi. Ogólnie rzecz biorąc, chcesz mieć innych w swoim życiu, ponieważ wypełniają twoje luki i uzupełniają twoje braki. W ten sposób, jeśli związek się kończy, nie są już dla ciebie przydatne, a miłość zamienia się w nienawiść i cierpienie.

Stąd przydatność bezwarunkowej miłości w przezwyciężaniu rozstania. Bo jeśli naprawdę kogoś kochasz, kochasz go, nawet jeśli wasze drogi się rozeszły. Nawet jeśli dana osoba nie może ci już nic zaoferować w zamian. W rzeczywistości przywiązanie (które powstało z poczucia braku czegoś) przekształca się w autentyczne uznanie i szacunek dla drugiej osoby.

Lilia w dłoniach

Zwróć się do bezwarunkowej miłości, aby przetrwać zerwanie

Nie trzeba dodawać, że zmiana perspektywy nie jest łatwa. Rzeczywiście, większość z nas dorasta, utożsamiając miłość z przywiązaniem i musimy podejmować świadomy wysiłek, aby osiągnąć postawę bezwarunkowej miłości. Jednak zastosowanie się do poniższych wskazówek pomoże ci to osiągnąć:

  • Pamiętaj, że druga osoba nie należy do Ciebie. Nawiązanie relacji z kimś nie oznacza, że staje się ona twoją własnością ani że ma obowiązek cię uszczęśliwiać. To zadanie należy do ciebie. Kiedy to zrozumiesz, przestaniesz postrzegać zerwanie jako zdradę i zobaczysz, że druga osoba po prostu wybrała pójście własną drogą.
  • Bezwarunkowa miłość do pokonania rozstania oznacza kochanie siebie bezwarunkowo. Wymaga to zaprzestania osądzania siebie i szukania błędów, które popełniłeś w związku. Kochanie siebie oznacza pamiętanie, że aby być godnym, nie jesteś zależny od czyjejś obecności.
  • Może twój związek był fantastyczny, a może był trudny. Niezależnie od przypadku, możesz wydobyć z niego pozytywną i wzbogacającą perspektywę, która pomoże Ci się rozwijać. Jeśli wasze doświadczenia uszczęśliwiły cię, bądź wdzięczny za wspólną drogę. Z drugiej strony, jeśli związek sprawił, że poczułeś się nieszczęśliwy, doceń świadomość, jaką daje ci, co do tego, czego chcesz i na co zasługujesz.

Bezwarunkowa miłość pozwala pozbyć się nienawiści, urazy i poczucia porzucenia po rozstaniu. Jednak dodatkowo pomaga budować (od teraz) relacje wolne od przywiązań, w których znajdziesz znacznie lepsze samopoczucie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bustos, A. C. (2011). Cuando se acaba el amor: Estrategias de afrontamiento, duelo por pérdidas amorosas y crecimiento postraumático en estudiantes universitarios (Bachelor’s thesis, Quito: USFQ, 2011).
  • Riso, W. (2003). Amar o depender?: cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Norma.
  • Salzberg, S. (2014). Amor incondicional: La vía budista de las residencias celestiales que cambiará tu vida. Debolsillo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.