Cyfrowe porządki: klucz do produktywności

Cyfrowe porządki wymagają czasu i wysiłku poznawczego. Jednak korzyści, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej są niezwykłe. W tym artykule. przedstawimy Wam kilka strategii realizacji tego zadania.

Kobieta na laptopie przedstawiająca cyfrowe czyszczenie

Cyfrowe porządki to proces, o którym łatwo jest zapomnieć. O wiele łatwiej jest zauważyć bałagan i brud w świecie fizycznym. Jednak w cyfrowym świecie komputerów, śmieci można, w przenośni, zamiatać pod dywan, tak naprawdę ich nie zauważając.

To, co rzuca się w oczy w tym nadmiarze resztek i elektronicznego „brudu”, to czas spędzany na wykonywaniu niektórych zadań i trudność w wykonywaniu innych. Jeśli cyfrowe porządki nie są wykonywane regularnie, czynności tak proste, jak sprawdzanie poczty e-mail, mogą ostatecznie kończyć się niepowodzeniem.

Efekty są podobne do tych, które mają miejsce w świecie fizycznym. Na przykład znalezienie konkretnych dokumentów może zająć znaczną ilość czasu. Ponadto umykają nam ważne e-maile, ponieważ gubią się one w stosach wiadomości, które otrzymujemy każdego dnia. Krótko mówiąc, brak cyfrowego porządku to sytuacja, która czasami wpływa na naszą produktywność.

“Pablo Gámez Cersosimo w swojej książce „Depredadores digitales” (Cyfrowi drapieżcy) twierdzi, że gdyby przemysł cyfrowy był krajem, byłby to ten z czwartym najwyższym poziomem zanieczyszczenia na świecie, ponieważ cyfrowy ślad węglowy przekracza poziomy przemysłu lotniczego i morskiego.”

-Elizabeth Ramirez-

Nagromadzenie „cyfrowych śmieci”

Pojęcie odpadów cyfrowych jest niezwykle szerokie. Zawiera wszystkie bezwartościowe dane, które krążą w sieci. Mogą to być na przykład niesławne łańcuszki e-mail lub konta użytkowników, które są tworzone, nigdy nie są używane i pełno w nich bezużytecznych treści.

Ta koncepcja ma również zastosowanie na poziomie osobistym. Wielu z nas ma stosy zdigitalizowanych dokumentów, których nigdy nie konsultujemy ani nie wykorzystujemy. Mamy też konta e-mail pełne reklam, na które rzadko patrzymy lub o które nie dbamy. Ponadto zapisujemy się na stronach, których nigdy nie czytamy i przechowujemy niepotrzebne wiadomości na naszych telefonach komórkowych, nawet nie wiedząc dlaczego.

Łącznie odpady cyfrowe generują około 1,2 miliarda ton CO₂ rocznie. Oznacza to, że jest to nie tylko kwestia zanieczyszczenia informacji , ale także atmosfery. Ponadto te bezużyteczne informacje rozpraszają nas, utrudniają wykonywanie pewnych czynności i zadań oraz są czynnikiem obniżającym produktywność zarówno zespołów, jak i ludzi.

młody człowiek z telefonem komórkowym
W 2020 roku ONZ obliczyła, że w ciągu pięciu lat ilość odpadów elektronicznych wzrosła o 53,6 miliona ton metrycznych

Cyfrowe porządki

Cyfrowe czyszczenie to proces, dzięki któremu pozbywamy się wszystkich danych komputerowych, których nie używamy i nigdy nie będziemy używać. Obejmuje dokumenty, które mamy w naszych folderach, wiadomości e-mail, aplikacje, pliki, posty w mediach społecznościowych, zakładki w naszych przeglądarkach i elementy zapisane w „ulubionych”. Innymi słowy wszystko, co jest bezużyteczne na naszych komputerach, telefonach komórkowych, i innych podobnych urządzeniach.

Jak więc przeprowadzić cyfrowe porządki? Dla niektórych może to być trudne zadanie. Jeśli masz na przykład 11 000 e-maili, których nigdy nie przeglądałeś, pozbycie się ich może nie być łatwe. W końcu nie wiesz, czy wśród nich nie ma pewnych ważnych wiadomości. To samo dotyczy każdej innej kategorii. Oto, co powinieneś zrobić:

Uporządkuj swoje konto e-mail

Natychmiast usuń wszystkie te e-maile, które mają więcej niż rok, zwłaszcza jeśli ich nie czytałeś. Nie są one ważne. Gdy to zrobisz, utwórz foldery do przechowywania ważnych e-maili. Usuń całą resztę.

Cyfrowe sprzątanie w mediach społecznościowych

Wyłącz wszelkie platformy mediów społecznościowych, których nie używasz zbyt często. Nie musisz przecież korzystać z nich wszystkich. Zostaw te, z którymi często masz do czynienia.

Wyłącz powiadomienia, które Cię nie interesują. Uporządkuj swoje treści i nie zostawiaj na Instagramie 5000 zdjęć. Czy naprawdę myślisz, że ktoś będzie je wszystkie oglądał?

Twoje pliki

Uporządkuj swoje pliki w folderach tematycznych. Możesz też utworzyć podfoldery na każdy miesiąc. Skondensuj wszystko z poprzednich lat, umieść to w jednym folderze i zrób z tego katalog na dany rok. Co więcej, zapisz go na karcie pamięci lub dysku zewnętrznym. Prawdopodobnie nigdy więcej go nie zobaczysz, ale przynajmniej w międzyczasie nie będzie Ci przeszkadzać.

Mężczyzna pracujący na komputerze
Cyfrowe sprzątanie zwiększa wydajność.

Zrób z tego nawyk

Istnieje wiele innych czynności, które możesz wykonać, aby przeprowadzić kompletne porządki cyfrowe, takie jak usuwanie nieużywanych zakładek, usuwanie dawno istniejących „ulubionych” pozycji czy anulowanie subskrypcji stron, których nigdy nie przeglądałeś.

Ważne jest, aby regularnie przeprowadzać tego rodzaju cyfrowe porządki. Najlepiej robić to co tydzień, wtedy nie będzie to zbyt nużące.

Jeśli jednak nie jest to możliwe, upewnij się, że nie robisz zbyt długich przerw w pozbywaniu się cyfrowych śmieci. Zobaczysz, jak poprawia to poczucie porządku, ułatwiając Ci wykonywanie zadań, które musisz zrobić.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Castro, N. E., Bibiloni, H. M., Guidone, C. M., Raimundo, M. F., Salvioli, M. L., Ambrosi, V. M., & Díaz, F. J. (2017). e-basura: Acercarse Ecológicamente a la Era Digital.
  • Sainz-Aloy, A., & Soy-Aumatell, C. (2015). Gestión eficiente del correo electrónico: una experiencia corporativa. Profesional De La información20(5), 571–576. https://doi.org/10.3145/epi.2011.sep.12
Scroll to Top