Nadmierne używanie ekranów elektronicznych może powodować depresję u dzieci

Kiedy rodzice dają dziecku telefon komórkowy lub tablet tylko po to, by zapewnić mu rozrywkę, mogą narażać zdrowie psychiczne dziecka.
Nadmierne używanie ekranów elektronicznych może powodować depresję u dzieci
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Dzisiejsze dzieci to prawdziwi cyfrowi specjaliści. Można stwierdzić, że uczą się korzystać z telefonu komórkowego, zanim nauczą się komunikować, czytać czy jeździć na rowerze. Chociaż może się to wydawać zaletą, niekoniecznie tak jest. Jak od dawna mówi nam nauka, nadmierne używanie ekranów elektronicznych ma negatywny wpływ na nasze pociechy.

W dzisiejszych czasach obserwujemy coraz większą liczbę dzieci z problemami, takimi jak zaburzenia snu, zaburzenia odżywiania (ED), krótkowzroczność, a nawet problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Ponadto w tej części populacji w ostatnich latach nasilają się zaburzenia nastroju, takie jak depresja i lęk.

Coraz wyraźniej widać, że jako rodzice i nauczyciele robimy coś nie tak. Nowe technologie same w sobie nie stanowią zagrożenia. Wręcz przeciwnie, są sojusznikami w tworzeniu wiedzy i uczeniu się oraz utrzymywaniu kontaktu. Wyzwaniem jest sposób, w jaki je wykorzystujemy.

Edukacja dzieci w zakresie prawidłowego korzystania z telefonów komórkowych, tabletów i komputerów jest również częścią ich rozwoju psychospołecznego. Co więcej, w dzieciństwie i młodości powinniśmy zacząć postrzegać ekrany jako „śmieciowe jedzenie”. Innymi słowy: coś, co powinni spożywać tylko okazjonalnie.

Dzieci, które nadużywają ekranów, potrzebują więcej czasu, aby rozwinąć takie aspekty, jak komunikacja lub umiejętności motoryczne.

Dziewczyna z tabletem
Dwulatki, które nadużywają ekranów, mogą wykazywać problemy rozwojowe.

Nadmierne używanie ekranów: wpływ na rozwój i zdrowie psychiczne

Istnieje wiele rodzin, które prawidłowo edukują swoje dzieci w zakresie korzystania z nowych technologii. Nie tylko dają wskazówki swoim dzieciom, ale także doradzają i pokazują im pewne ograniczenia. Ponadto wiedzą, jak dawać dobry przykład. Jednak w ostatnich latach zaobserwowano, że niektórzy rodzice używają telefonów komórkowych lub tabletów jako zasoby zapewniające dzieciom rozrywkę.

Jest to prosty mechanizm, dzięki któremu dzieci pozostają nieruchome i ciche przez kilka godzin. Rodzice pozwalają im nawet używać urządzeń elektronicznych podczas jedzenia. Prawie nie zdając sobie z tego sprawy, zastępują oni komunikację i interakcję ze swoimi dziećmi zimnymi i stymulującymi ekranami, które zaczynają kształtować mózg ich dzieci od najmłodszych lat.

Badania przeprowadzone przez University of Calgary (Kanada) ostrzegają, że wiele dzieci rozpoczyna edukację w przedszkolu z różnymi opóźnieniami w rozwoju. Mają uboższe słownictwo i wykazują niedojrzałość zdolności motorycznych, takich jak motoryka mała (manipulowanie przedmiotami).

Oprócz dziedziny rozwojowej ważne jest również, aby pomyśleć o psychologicznych aspektach nadmiernego używania ekranów.

Depresja, lęk i nadpobudliwość w dzieciństwie

Ekrany mają ogromną moc stymulowania mózgu dziecka. Oprócz zubożenia języka lub problemów z uwagą, bardzo wcześnie są również widoczne zmiany nastroju. Co więcej, dziecko, które już w wieku dwóch lat korzysta z telefonu komórkowego lub tabletu ojca, nie będzie wiedziało, jak spędzić wolny czas w wieku pięciu, siedmiu, a nawet dziewięciu lat.

Siedmioletnie dzieci wykazują zaburzenia nastroju związane z nowymi technologiami poprzez uzależnienie od ekranów, zaburzenia snu, słabą komunikację i brak łączności z rówieśnikami. Te wszystkie aspekty są wyzwalaczami depresji.

Są to dzieci, które źle śpią, nie mają dobrych umiejętności komunikacyjnych i uzależniają się od telefonów komórkowych, tabletów i komputerów. Zjawisko to nasila się jeszcze później w okresie dojrzewania i wiąże się z korzystaniem z mediów społecznościowych. To wtedy młodzi ludzie zaczynają się porównywać z innymi i cierpią z powodu problemów z niską samooceną i akceptacją ciała.

Stosowanie ekranów od najmłodszych lat ogranicza kontakt interpersonalny dzieci z rówieśnikami. Ogranicza to ich możliwości komunikowania się z innymi ludźmi. Ponadto najmłodsi mają obsesję na punkcie wirtualnego wszechświata do tego stopnia, że postrzegają świat rzeczywisty jako scenariusz pozbawiony bodźców i zachęt.

Nadmierne korzystanie z ekranów i odłączenie od środowiska społecznego dziecka

Nadmierne używanie ekranów zmienia rzeczywistość dziecka. Dzieci są w sytuacji, w której wszystko dzieje się niezwykle szybko, a kolory są żywe, stymulujące i zabawne. To świat, w którym mają kontrolę przez cały czas, nawet bez potrzeby poruszania się. Muszą po prostu klikać, otwierać kolejne karty i przewijać ekran.

W tym wszechświecie mogą rozmawiać z ludźmi nawet bez wychodzenia z domu. Mają też na wyciągnięcie ręki wszystkie informacje ze świata. W tym takie, których nigdy nie powinni postrzegać w okresie dzieciństwa czy dorastania. Badania przeprowadzone przez University of New Hampshire (USA) twierdzą, że dzieciom często są wysyłane zdjęcia pornograficzne, nawet jeśli one same ich nie szukają.

Nadmierne korzystanie z urządzeń cyfrowych w połączeniu z brakiem nadzoru rodzicielskiego nie tylko utrudnia ich rozwój poznawczy i dojrzewanie. Dajemy światu chłopców i dziewczęta, którzy czują się smutniejsi niż kiedykolwiek i którzy są odłączeni od swoich środowisk społecznych. W wielu przypadkach czują, że prawdziwy świat jest zbyt złożony, chaotyczny, a w wielu przypadkach nawet groźny. Nie wspominając o nudzie.

Oczywistym wydaje się, dlaczego problemy ze zdrowiem psychicznym rosną wśród populacji dzieci i młodzieży.

Dzieci w wieku od dwóch do czterech lat nie mogą być wystawiane na działanie ekranów dłużej niż godzinę dziennie.

obraz symbolizujący nadmierne używanie ekranów
Rodzice powinni szukać innych zasobów poza technologią, aby zapewnić dzieciom rozrywkę.

Jak regulować korzystanie z urządzeń elektronicznych?

Tablety i telefony komórkowe to nie zabawki. Są narzędziami komunikacji, pracy i rozrywki dla dorosłych. Niestety, wydaje się, że niewiele rzeczy wywołuje dziś u rodziców tyle paniki, co znudzone dziecko. Maluch niemal natychmiast otrzymuje telefon komórkowy swojej matki, aby mógł zagrać w niektóre gry.

Zapomnieliśmy, że nic nie jest tak potrzebne, jak nuda i frustracja dziecka. W takich sytuacjach aktywuje się ich wyobraźnia oraz myślenie symboliczne i twórcze, jak również ich potrzeba zabawy z innymi dziećmi, poruszania się i rozwijania komunikacji, mobilności oraz umiejętności poznawczych i emocjonalnych.

Oto kilka innych wskazówek, które mogą okazać się przydatne.

Czasy naświetlania i wykorzystanie ekranów

  • Światowa Organizacja Zdrowia zaleca konkretne wytyczne. Dzieci w wieku od dwóch do czterech lat nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godzinę dziennie. Przed ukończeniem drugiego roku życia nie powinny w ogóle być narażone na urządzenia elektroniczne.
  • Podczas posiłków nie należy używać urządzeń elektronicznych. Należy je również wyłączyć na dwie godziny przed pójściem spać.
  • W wieku od siedmiu do dwunastu lat dzieci powinny z nich korzystać tylko przez godzinę dziennie, w obecności osoby dorosłej.
  • W wieku od 12 do 15 lat sugeruje się półtorej godziny pod nadzorem osoby dorosłej, jeśli używane są media społecznościowe.
  • Od 16-18 zaleca się dwie godziny dziennie, unikając korzystania z telefonów komórkowych w nocy.

Jest więcej niż oczywiste, że te zalecenia są rzadko przestrzegane. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że średni wiek, w którym dziecko ma swój pierwszy telefon komórkowy, to jedenaście lat. Jednak powtarzamy, że problemem nie jest sama technologia.

Martwiące jest jej niewłaściwe użycie. Tu właśnie pojawia się nasza odpowiedzialność jako dorosłych. Wiedza, jak edukować i dawać przykład, oznacza, że dbamy o przyszłe zdrowie psychiczne naszych dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eric O. (2021). The negative effects of new screens on the cognitive functions of young children require new recommendations. Italian journal of pediatrics47(1), 223. https://doi.org/10.1186/s13052-021-01174-6
  • Fors, P.Q., Barch, D.M. Differential Relationships of Child Anxiety and Depression to Child Report and Parent Report of Electronic Media Use. Child Psychiatry Hum Dev 50, 907–917 (2019). https://doi.org/10.1007/s10578-019-00892-7
  • Tamana SK, Ezeugwu V, Chikuma J, Lefebvre DL, Azad MB, Moraes TJ, Subbarao P, Becker AB, Turvey SE, Sears MR, Dick BD, Carson V, Rasmussen C; CHILD study Investigators, Pei J, Mandhane PJ. Screen-time is associated with inattention problems in preschoolers: Results from the CHILD birth cohort study. PLoS One. 2019 Apr 17;14(4):e0213995. doi: 10.1371/journal.pone.0213995. PMID: 30995220; PMCID: PMC6469768.
  • van den Heuvel M, Ma J, Borkhoff CM, Koroshegyi C, Dai DWH, Parkin PC, Maguire JL, Birken CS; TARGet Kids! Collaboration. Mobile Media Device Use is Associated with Expressive Language Delay in 18-Month-Old Children. J Dev Behav Pediatr. 2019 Feb/Mar;40(2):99-104. doi: 10.1097/DBP.0000000000000630. PMID: 30753173; PMCID: PMC6382042.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.