Jak relacje zmieniają się z czasem

Miłość ma wiele form, intensywności i sposobów, w jakie się objawia. Jak więc upływ czasu wpływa na miłość? Jaki wpływ na relacje ma upływ lat?
Jak relacje zmieniają się z czasem
Sara González Juárez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Sara González Juárez.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Miłość, wbrew temu, co pokazują komedie romantyczne i co słyszymy od naszych rodziców i dziadków, nie zawsze jest wieczna. Nie tylko dlatego, że niektóre związki umierają i po prostu kończą się, ale dlatego, że upływ czasu wpływa na wszystko, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne aspekty życia. Przemienia miłość w inny rodzaj emocji: nie konwencjonalny, ale dojrzały rodzaj miłości. Dzisiaj porozmawiamy o tym, dlaczego relacje zmieniają się z czasem.

Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na to, by przestać kochać i porzucić zakochiwanie się? Niekoniecznie. Miłość zmienia się z czasem i wymaga wysiłku ze strony obojga partnerów w każdym związku.

Miłość jest częścią ludzkiej natury. Jest to złożona emocja, której można doświadczać na wiele różnych sposobów. Dziś porozmawiamy o tym, jak relacje zmieniają się z czasem w coś innego, ale nie mniej wartego zachodu. Warto mieć świadomość tego procesu, ponieważ pomoże Ci on w podejmowaniu decyzji, poznawaniu własnych emocji i dostrajaniu wysiłków we własnych związkach.

Czy relacje zmieniają się z czasem?

Odpowiedź brzmi: tak. Zarówno indywidualny etap dojrzewania, jak i konstrukcja społeczna, sprawiają, że relacje są podatne na zmiany w czasie. Na przykład miłości wieku dojrzewania są znacznie bardziej intensywne i zawierają więcej toksycznych elementów. Jest tak, ponieważ w tym wieku brakuje nam doświadczenia, a świat wydaje się o wiele bardziej niegościnny.

Jednak zakochanie się może nastąpić w każdym wieku, podobnie jak pociągi seksualny i dojrzała miłością. Bez względu na to, kiedy zaczyna się nowy związek, zmiany, przez które z biegiem czasu będzie przechodzić, w większości przypadków mają dość określony schemat.

Para tworząca serce rękami
Upływ czasu wpływa na wszystkie elementy związku.

Fazy związku

Z reguły uważa się, że istnieją trzy fazy relacji. Są to: zauroczenie, romantyczna miłość i dojrzała miłość. Są też inne klasyfikacje, ale dziś skupimy się na tej. Dostarcza ona bardziej ogólnych informacji, więc więcej z nas będzie w stanie się z nią utożsamić.

Faza zauroczenia

Ta faza jest najbardziej podobna do relacji przedstawianych w romansach i filmach. To okres, który charakteryzuje się idealizacją pozytywnych cech partnera, obecnością namiętności i uczuciami, takimi jak motyle w żołądku.

Dla osób aktywnych seksualnie jest to również namiętny czas, kiedy obecność hormonów takich jak oksytocyna, serotonina i endorfiny jest na porządku dziennym. Nawet jeśli pary nie uprawiają seksu, nadal czują namiętność.

Jednak ten stan euforii na dłuższą metę jest nie do zniesienia. Aktywacja fizyczna i umysłowa to po prostu za dużo bodźców. Dlatego upływ czasu sprawi, że związek przesunie się w kierunku spokojniejszego stanu, ale nie pozbawionego miłości.

Druga faza: romantyczna miłość

W tej fazie pasja i miłość są podtrzymywane, ale nie są już wyolbrzymione. Para wchodzi w proces wzajemnego poznawania się, w którym ich zalety przeplatają się z wadami i pojawiają się pierwsze problemy do rozwiązania. To wtedy wchodzą w grę umiejętności akceptacji i rozwiązywania konfliktów.

Ten etap ma kluczowe znaczenie. Jest to punkt, w którym kończy się wiele relacji, ponieważ to tam zaczynają się budować filary komunikacji, szacunku i tolerancji. Jest to również faza, w której partnerzy decydują, czy różnice między nimi sprawiają, że są oni niekompatybilni. Na tym etapie istotna staje się również niezależność indywidualna, gdyż w poprzednim w pewnym stopniu indywidualne potrzeby często są pomijane.

Trzecia faza: dojrzała miłość

Trzecia faza, o której mówi się najczęściej, jeśli chodzi o długotrwałe relacje, to faza dojrzałej miłości. Na tym etapie para jest silniejsza i ma wypracowaną własną dynamikę i strategie współistnienia i rozwiązywania problemów. To bardziej wolny rodzaj miłości, oparty na zaufaniu i chociaż namiętność i pożądanie seksualne są na niższym poziomie, są bardziej solidne.

Największe problemy, z jakimi borykają się dwoje ludzi na tym etapie, to monotonia, nierozwiązane problemy i czynniki zewnętrzne, takie jak nieoczekiwane wydarzenia czy zmiany paradygmatu społeczno-gospodarczego.

Często ta miłość jest reprezentowana na dwa sposoby. Może to być para, która mieszka razem z przyzwyczajenia, czując wobec siebie nienawiść lub nie interesując się sobą, oraz związek, który wciąż stabilnie posuwa się do przodu, pełen uczuć. Oczywiście wszyscy chcemy dla siebie tę drugą opcję. Prawdziwym sekretem osiągnięcia takiej relacji jest praca nad swoim związkiem dzień po dniu, a nie czekanie, by lata po prostu mijały.

starsza para
Dojrzała miłość opiera się na zaufaniu i szacunku.

Wyjątki i nowe modele par

Większość teorii, które próbują dopasować miłość do uniwersalnych norm, zwykle wywodzi się z perspektywy heteroseksualnej. Jednak obecnie istnieje wiele innych form związków i par, które stają się widoczne i normalizowane. Mogą to być na przykład pary poliamoryczne, pary, które zdecydowały się nie mieszkać razem czy swingersi.

Jedyną zmienną, która pozostaje aktywna i uniwersalna w miłości, bez względu na jej rodzaj, jest szacunek. Oznacza to zaakceptowanie, że partner jest godny i wystarczający, a jego szczęście zawsze jest na pierwszym miejscu. Powinniśmy zawsze kochać tego, kogo chcemy kochać, tak długo, jak to możliwe, w sposób wolny i wyzwalający.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mora Montes, J. M. (2007). Comprensión del enamoramiento. Cauriensia.
  • CISNEROS ESQUIVEL, ADRIANA, & LÓPEZ NUÑEZ, MARIBEL. (2013). Tipología de violencia en relaciones entre enamoramiento de adolescentes y jóvenes universitarios.
  • Ledesma, A. C. (2018). Reflexiones entre el amor romántico, el amor maduro, la locura y el amor sin etiqueta en psicoterapia de pareja. Revista REDES, (37), 51-60.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.