Zarządzanie energią zwiększa Twoją produktywność

Ile razy mówiono Ci, że aby być produktywnym, musisz wiedzieć, jak zarządzać swoim czasem? Właściwie to, co powinieneś zrobić, to dowiedzieć się, o której porze dnia czujesz się najbardziej energiczny.
Zarządzanie energią zwiększa Twoją produktywność
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 21 września, 2022

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że w ciągu dnia nie masz wystarczająco dużo czasu, aby wykonać wszystkie zadania, które na Ciebie czekają? Bez względu na to, jak bardzo jesteś zorganizowany, wciąż prześladują Cię niespełnione zobowiązania i nieosiągnięte cele? To sprawia, że czujesz się sfrustrowany i zirytowany samym sobą. Zastanawiasz się, dlaczego bycie produktywnym tak ciężko Ci przychodzi. Odpowiedzią w tej sytuacji jest odpowiednie zarządzanie energią.

Niektórzy mogą powiedzieć, że stawiasz sobie zbyt wysokie wymagania. Inni mogą stwierdzić, że Twoje zarządzanie czasem nie jest idealne. Prawda jest taka, że istnieje inny decydujący czynnik, który możesz całkowicie zaniedbywać. Zarządzanie energią, a nie czasem, może mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o wydajność.

Jim Loehr, psycholog, dyrektor generalny i współzałożyciel Human Performance Institute, jest współautorem bestsellerowej książki The Power of Full Engagement (2005). Loehr twierdzi, że dzisiaj, przy naszym szczególnym stylu życia, zarządzanie czasem nie przynosi już tak optymalnych efektów. Jest inna strategia, której powinniśmy się nauczyć.

Nasza energia odnosi się nie tylko do sfery fizycznej, ale także emocjonalnej. Czasami czynniki takie jak stres i zmartwienia widocznie na nią wpływają.

Wyczerpana kobieta po bieganiu myśli o tym, jak zarządzać swoją energią
Wiele razy wyznaczamy sobie cele, nie znając naszego poziomu energii i nie wiedząc, kiedy czujemy się najlepiej.

Zarządzanie energią

Literatura naukowa na temat wydajności wykazała, że Twoja produktywność nie zależy od liczby przepracowanych godzin. Innymi słowy, ciężka praca przez dziesięć godzin niekoniecznie przyniesie większe korzyści firmie, w której pracujesz, niż gdyby tych godzin było mniej. Czasami praca przez połowę tego czasu skutkuje bardziej optymalną wydajnością.

Sugeruje to, że nasz model osiągania celów skupia się na niewłaściwym zasobie. To nie czas spędzony na robieniu czegoś pozwala osiągnąć sukces. To Twoja energia, Twoje usposobienie, mentalne skupienie i stan umysłu.

Konieczność ciągłej pracy jest często przeszkodą, zwłaszcza jeśli jesteś zmęczony i zestresowany. Badania przeprowadzone przez profesora ekonomii, Johna Pencavela, podkreślają odwrotną zależność między czasem a wydajnością, po przekroczeniu pewnego optymalnego momentu.

Jak lepiej się skoncentrować?

Wyobraź sobie, że przygotowujesz się do egzaminu. Pracujesz w niepełnym wymiarze godzin, więc uznałeś, że najwłaściwszym sposobem działania jest nauka każdego wieczoru przez cztery godziny. Jednak po kilku dniach Twoje psychiczne wyczerpanie i stres są na wysokim poziomie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, jak długo utrzymuje się Twój poziom skupienia i koncentracji. Skupienie uwagi w ludzkim mózgu wynosi  średnio 45 minut. To maksymalna energia, którą możesz spożytkować w zdrowy sposób. Po tym czasie zawsze zalecana jest przerwa trwająca od 15 do 20 minut.

O której porze dnia jesteś najbardziej produktywny?

Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym przykładzie, Twoje pierwsze podejście do nauki było ograniczone do czterech godzin każdego wieczoru. Powiedzmy jednak, że wiesz, że Twój umysł działa lepiej rano niż wieczorem.

Mając to na uwadze, opracowujesz nową strategię. Decydujesz się wstać godzinę wcześniej przed pójściem do pracy, aby rano skupić się na nauce. Wiesz, że o tej porze dnia jesteś bardziej produktywny. Możesz skrócić swoją wieczorną naukę do dwóch 45-minutowych interwałów, z odpowiednią przerwą między nimi.

Zarządzanie energią wymaga również wiedzy na temat tego, w którym momencie dnia czujesz się bardziej fizycznie i psychicznie chętny do pracy.

Musisz pamiętać, że Twoja energia nie odnosi się tylko do sfery fizycznej. Jeśli chodzi o osiągnięcie danego celu, musisz zharmonizować swoją energię mentalną i emocjonalną. Wymaga to kilku kroków, od dobrego zarządzania stresem po ładowanie baterii pozytywną energią.

Rytuały pozytywnej energii, aby przywrócić skupienie i nastrój

Jim Loehr i Tony Schwartz w swojej książce The Power of Full Engagement wskazują, że nasz styl życia jest potencjalnie stresujący. Wypełniamy nasze dni tysiącem zadań, jesteśmy zestresowani i przytłoczeni, jednak później ogarnia nas zniechęcenie i negatywne nastawienie.

Musisz pamiętać, że Twoja energia jest nie tylko fizyczna – istnieje także aspekt energii mentalnej i emocjonalnej. To wyjaśnia, dlaczego tak często, mimo że nie jesteś fizycznie zmęczony, czujesz, że masz mało energii lub motywacji do skupienia się na danym celu.

Kluczem nie jest zarządzanie czasem, ale planowanie punktów ładowania. Coś tak prostego jak odpoczynek, dbanie o siebie i spędzanie czasu z ludźmi, których kochasz, pozwoli Ci odzyskać siły. Twój nastrój zostanie zbalansowany, poczujesz się silniejszy i będziesz w stanie pracować nad swoimi zadaniami.

Kobieta pracująca na balkonie
Jeśli już wiesz, o której porze dnia masz najwięcej energii, wykorzystaj ją jak najlepiej, zmniejszając elementy rozpraszające uwagę.

Aby zarządzać swoją energią, pracuj wtedy, kiedy potrafisz się skupić

Zarządzanie energią wymaga wysiłku, zarówno w planowaniu, realizacji, jak i nadzorze. Tylko Ty wiesz, o której porze dnia jesteś najbardziej produktywny. Po ustaleniu przerw w pracy i chwil odpoczynku, trzymaj się ich. Bycie produktywnym wymaga maksymalnej kontroli nad rozpraszaniem uwagi.

Kiedy przyzwyczaisz się do tego modelu funkcjonowania, będziesz go znacznie lepiej kontrolować. Należy jednak pamiętać, że siedzenie przy biurku przez osiem godzin nie oznacza lepszej wydajności. Twój umysł szybko staje się przeciążony, Twoje emocje zmieniają się, a Twoje ciało odczuwa skutki wyczerpania i stresu. Faktem jest, że czasami mniej znaczy więcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Loehr, Jim (2005) The Power of Full Engagement: Managing Energy, Not Time, Is the Key to High Performance and Personal. Simon & Schuster
  • Pencavel, J. (2015). THE PRODUCTIVITY OF WORKING HOURS. The Economic Journal, 125(589), 2052–2076. http://www.jstor.org/stable/24738007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.