Świadoma produktywność — na czym polega i jak ją wykorzystać?

Świadoma produktywność ma zastosowanie nie tylko w świecie pracy, ale także w życiu osobistym. Czego warto się o niej dowiedzieć?
Świadoma produktywność — na czym polega i jak ją wykorzystać?
Cristian Muñoz Escobar

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristian Muñoz Escobar.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Świadoma produktywność może nam pomóc w wielu dziedzinach życia. Wyobraź sobie, że pracujesz i robisz sobie pięciominutową przerwę, żeby coś zjeść. Wracasz do biurka, ale potem stwierdzasz, że musisz trochę rozprostować nogi. Znowu wracasz do swojego biurka. Wtedy film przykuwa twoją uwagę… trwa tylko cztery minuty, więc go oglądasz. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale Twój dzień pracy praktycznie dobiega końca.

Ostatecznie czujesz się niespokojny, ponieważ dzisiaj nie byłeś zbyt produktywny. Czy ta sekwencja wydarzeń brzmi znajomo? Jeśli tak, nie martw się, ponieważ świadoma produktywność, choć nie jest łatwa do opanowania, pomoże Ci w sytuacjach takich jak ta opisana na wstępie.

Świadoma produktywność niezbędna w dzisiejszych czasach

W dzisiejszych czasach czas jest jednym z Twoich najcenniejszych zasobów. W rzeczywistości wpływa na ciebie we wszystkich obszarach twojego życia. Jednak od dziesięcioleci istnieje pogląd, że w świecie pracy bardzo wiele należy zrobić w bardzo krótkim czasie, nawet jeśli oznacza to pracę w godzinach nadliczbowych bez wynagrodzenia. W rzeczywistości prawdopodobnie nie jest niczym niezwykłym, gdy lunch lub kolację pracujesz przed ekranem komputera.

Ponadto możesz nie być w stanie skoncentrować się na swojej pracy. Może to wynikać z tendencji do zwlekania lub z powodu smutku lub lenistwa. Możesz nawet nie wiedzieć, dlaczego nie możesz się skupić. Dlatego zadajemy pytanie, czy w tego rodzaju kontekstach można skoncentrować się na swojej pracy?

Kobieta. Świadoma produktywność

Zmęczenie mózgu

Pozwalanie mózgowi na odpoczynek jest konieczne, aby mógł działać. Dlatego, jeśli szanujesz pory posiłków, ćwiczenia, godziny pracy itp., będziesz trochę bliżej osiągnięcia homeostazy emocjonalnej. Jest to niezbędne do odpoczynku psychicznego.

Jednak co innego powiedzieć to, a co innego wprowadzić to w życie. Niemniej jednak musisz pamiętać o następujących kwestiach: najważniejszą czynnością dla utrzymania zdrowego ciała i umysłu jest dobry sen. To dlatego, że zmęczony mózg jest słabo funkcjonującym mózgiem. Rzeczywiście, senność jest obciążeniem i za wszelką cenę należy unikać braku snu.

Świadoma produktywność

Uważna produktywność opiera się na produktywności wymaganej przez pracę lub karierę akademicką, zgodnie z zapotrzebowaniem i rynkiem, który je warunkuje. Można go jednak zastosować również w życiu osobistym. Na przykład w odniesieniu do tego, czego naprawdę chcesz, np. lepszej kondycji fizycznej, uczenia się lub umiejętności przedsiębiorczych itp.

Świadoma uwaga

Aby osiągnąć uważną produktywność, musisz pracować nad uważną uwagą. To jest podstawa procesu. Musisz skupić się na sobie. W rzeczywistości powinieneś przeprowadzić analizę tego, kim jesteś, czego ci brakuje, co czujesz i czego naprawdę chcesz.

Kiedy masz jasność co do tego, czego chcesz, wykazujesz uważną uwagę. To musi być stale pielęgnowane, z rozwagą, spokojem, rozpoznawaniem siebie i innych oraz otaczającego cię świata.

Centrum

Kiedy już popracujesz nad swoją uważną uwagą i wytrenujesz się w interakcji ze światem, możesz skupić się na tym, czego chcesz. Rzeczywiście, jest to zasadniczy etap nabywania świadomej produktywności. W rzeczywistości, bez względu na obowiązki, jakie masz wobec swojej pracy, studiów i życia, nie możesz tracić koncentracji na tym, czego naprawdę chcesz.

Staraj się pamiętać o tej formule: „Czym jesteś + co czujesz + czego Ci brakuje + czego naprawdę chcesz”. Jeśli brakuje jednego z tych czterech elementów, jest bardziej prawdopodobne, że stracisz koncentrację, a tym samym swoją uważność. Oznacza to pożegnanie z uważną produktywnością.

Szczęśliwy mężczyzna

Homeostaza emocjonalna

Po podjęciu kroków, o których wspomnieliśmy powyżej, bardziej prawdopodobne jest, że poczujesz się upoważniony do regulowania swoich emocji. W konsekwencji łatwiej będzie ci osiągnąć homeostazę emocjonalną. Rzeczywiście, ci, którzy nie rozumieją swoich emocji, są skazani na ciągłe uczucie irytacji. Jeśli to brzmi znajomo, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o pomoc profesjonalistę.

Podstawy świadomej produktywności

Uważna produktywność to zrównoważone podejście, które osiągasz w określonym czasie, aby osiągnąć swoje cele. Mogą to być cele ekonomiczne lub akademickie lub dotyczące twojego samopoczucia i regulacji emocjonalnej. Ponadto, aby zachować świadomą produktywność, musisz wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • Jak?
  • Za co?
  • Dlaczego?

Filozofia zajmowała się tymi kwestiami od wieków. W dzisiejszych czasach wiemy, że trudno jest osiągnąć świadomą produktywność bez podjęcia wyzwania polegającego na osobistej odpowiedzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Echevarria, G. (2019). Productividad consciente para profesionales: aumenta al máximo tu eficiencia personal y laboral en una semana, aprende a gestionar tu tiempo. Amazon Digital Services LLC- KDP Print US.
  • Marvel, M.; Rodríguez, C. & Núñez, M. (2011). La productividad desde una perspectiva humana: Dimensiones y factores. Intangible Capital, 7(2), 549-584. https://acortar.link/lEzBln
  • Sánchez, B. (2020). Cerebro productivo: Herramientas de neurociencia para ser más efectivos y lograr mayor bienestar. LID Editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.