Twój telefon komórkowy - przybliża Cię, a jednocześnie oddala

Twój telefon komórkowy stał się stałym elementem Twojego życia. Jednak może to być pod pewnymi względami szkodliwe dla twoich relacji.
Twój telefon komórkowy - przybliża Cię, a jednocześnie oddala

Ostatnia aktualizacja: 02 maja, 2022

Mówią, że na wszystko jest czas i miejsce. Problem w tym, że telefon komórkowy zawsze jest z nami. Masz go, gdy gotujesz, pracujesz, oglądasz telewizję, pijesz kawę z przyjaciółmi lub jesz z rodziną. To zaatakowało codzienne życie i skończyło się odejmowaniem zarówno jakości, jak i ilości od chwil spędzonych z bliskimi ludźmi.

Dlatego twierdzimy, że Twój telefon komórkowy przybliża Cię do ludzi, którzy są daleko, ale oddala Cię od tych, którzy siedzą tuż obok Ciebie. Rzeczywiście, Whatsapp, Facebook, Instagram, Twitter itp. oznaczają, że masz świat u swoich stóp. Zbliżają Cię do innych i do świata, który chcą Ci pokazać. Co więcej, są pomocne w tym, że dystansowi fizycznemu nie musi towarzyszyć dystans emocjonalny. Z drugiej strony generują również fikcyjne wymiany.

Jednak to, co kiedyś było opcją komunikacyjną dla wszystkich, dziś zmienia nas w niewolników. Na przykład oczekuje się, że odpowiesz natychmiast. Niezastosowanie się do tego często prowadzi do ogromnego gniewu i paraliżujących dyskusji opartych na oburzeniu i nieufności.

Duży symbol Facebooka. Ludzie uzależnieni od telefonu

Telefon komórkowy i tyrania mediów społecznościowych

Istnieją dwa wtórne skutki posiadania telefonu komórkowego lub smartfona. Pierwszym jest stworzenie pilnej potrzeby kontaktu ze światem, swoją pracą, przyjaciółmi i innymi materiałami audiowizualnymi. Drugim efektem ubocznym jest niemożność bycia samemu. Kiedy jesteś w autobusie, w metrze, na ulicy, pijesz kawę lub jesteś sam w domu, zwykle masz przy sobie telefon komórkowy.

Jednak posiadanie stale przy sobie telefonu komórkowego oznacza przerwanie wewnętrznego dialogu. W niektórych przypadkach może to być pozytywne, ale w większości przypadków zubaża zarówno samoświadomość, jak i rozwój osobisty.

Telefon jako wyspa samotności

Potrzeba odebrania telefonu od razu pozostawia Ci mało czasu na refleksję, oderwanie się od rozmów i kontaktu z innymi.

W rzeczywistości pary, rodziny, koledzy i przyjaciele spędzają całe dnie w towarzystwie, ale bez żadnego dobrego kontaktu, bez doceniania języka niewerbalnego i bez konieczności odpowiedniego zaadresowania niewygodnego wyrazu twarzy lub potrzeby emocjonalnej itp. Technologie takie jak Whatsapp poddają Cię emocjonalnemu przymusowi, który niszczy zasady dobrej komunikacji. W rzeczywistości często znajdujesz się w konflikcie z ludźmi, którzy wymagają pewnej płynności w rozmowie.

Chociaż nie jesteś zobowiązany do odbierania telefonów komórkowych, jesteś do tego zmuszany społecznie. Nie robienie tego symbolizuje lenistwo i brak zainteresowania, a także jest deklaracją intencji. To kończy się „wypaleniem cię” i uczynieniem twojego kontaktu z innymi prawdziwą męką. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na „wymazywanie” siebie ze świata wirtualnego.

Kobieta za kotarą. Logo Whatsapp

Zdrowy dramat odłączenia

Gdybyś przestał myśleć o tym, ile razy odblokowujesz telefon komórkowy w ciągu dnia, prawdopodobnie byłbyś zaniepokojony wynikiem. Co więcej, gdybyś próbował tego uniknąć, czułbyś się naprawdę nieswojo. Sugeruje to, że coś jest nie tak w związku z Twoim telefonem komórkowym lub smartfonem.

Enrique Echeburúa to hiszpański psycholog, który specjalizuje się w uzależnieniach. Twierdzi, że „To, co charakteryzuje uzależnienie, to utrata kontroli i uzależnienie. Normalna osoba używa sieci dla ich użyteczności lub przyjemności. Uzależniony robi to, szukając ulgi od niewyjaśnionego dyskomfortu emocjonalnego: znudzenia, samotności, złości, nerwowości…”

Hiperłączność zbiera swoje żniwo zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Generuje nie tylko zmęczenie psychiczne i społeczne, ale także fizyczne, a dokładniej wizualne. Jednak gdyby nie było to doświadczenie satysfakcjonujące osobiście i społecznie, nie używałbyś go tak często.

Kobieta trzyma telefon komórkowy

Możliwość „odłączenia się” na kilka dni to naprawdę ciekawa i zdrowa opcja. Pomoże Ci to uświadomić sobie i nauczyć się zarządzać czasem połączenia z telefonem komórkowym i mediami społecznościowymi. Możesz to na przykład ograniczyć.

Niemniej jednak odłączenie się od telefonu komórkowego i mediów społecznościowych nie jest łatwym zadaniem. Po pierwsze, z powodu uzależnienia, które masz, a po drugie, ponieważ oznacza to prawie całkowite usunięcie się z sieci społecznościowych. Jest to cena, której możesz nie być w stanie lub nie chcieć zapłacić.

Odłączenie na kilka dni nie zmieni Twojej rzeczywistości. Pomoże Ci to jednak przejąć kontrolę, uwolnić się od wymagań społecznych i ponownie docenić rozmowę i jakościowy kontakt z osobami siedzącymi obok Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.