Anthony de Mello: biografia duchowego mentora i przywódcy

Anthony de Mello był naprawdę niesamowitym przewodnikiem duchowym dla wielu z nas. Poznaj bliżej jego fascynującą postać i życie dzięki naszemu artykułowi!

Anthony de Mello

Anthony de Mello był indyjskim kapłanem – jezuitą. Był także niezwykle popularnym przewodnikiem duchowym i psychoterapeutą. Zasłynął głównie ze swoich książek, wykładów i na dodatek wyjątkowej osobowości. Choć dla wielu ludzi był postacią zdecydowanie niewygodną, to dla ogromnej rzeszy innych Anthony de Mello stanowił źródło nieustającej inspiracji.

W swoich książkach, takich jak „Odkryć życie na nowo” (oryg. A Rediscovery of Life), które było jego ostatnim dziełem, jakie zdążył napisać przed śmiercią, Anthony de Mello mówi nam, że wszyscy ludzie przychodzą na świat szczęśliwi. Jednak stopniowo każdy z nas przestaje być świadomy swojego potencjału, spędzając czas w swoich osobistych klatkach pełnych cierpienia. Uważał, że to właśnie nasze własne myśli są naszymi najgorszymi wrogami.

Z drugiej jednak strony ten indyjski filozof wierzył też w potrzebę zaakceptowania naszej duchowej natury. Twierdził on, że wszystkie przekonania religijne są godne uwagi. Nie rzucał bowiem słów na wiatr, gdyż rzeczywiście czuł się dobrze we wszystkich odmianach wiary. Po prostu każdą z religii uważał za swój dom.

Dlatego też jego podejście miało w wielu przypadkach charakter panteistyczny, czego na przykład Kościół katolicki wyjątkowo nie lubił i nie akceptował. W rzeczywistości nawet papież Benedykt XVI zakazał Anthony’emu de Mello prowadzenia jakichkolwiek wykładów podczas jego pobytu w Watykanie.

Tak, Anthony de Mello był naprawdę niesamowitym przewodnikiem duchowym dla wielu z nas. Jeśli chciałbyś poznać nieco bliżej jego fascynującą postać i życie, to wystarczy, że poświęcisz zaledwie kilka minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Anthony de Mello i jego wpływ na ludzi

Anthony de Mello jest jednym z tych pisarzy, którzy sprzedali najwięcej książek poświęconych tematyce duchowości. Zawarte w nich uniwersalne przesłania są zaproszeniem do rozpoczęcia procesu rozwoju osobistego. Są jednak również bardzo inspirujące i zawierają sporo rewolucyjnych stwierdzeń.

Sam ten indyjski filozof wielokrotnie twierdził, że dla niego główną inspiracją byli mistrz buddyjski Ajahn Chah i filozof Jiddu Krishnamurti. To właśnie te dwie postaci wywarły na niego największy wpływ. I chociaż od jego śmierci minęło już ponad 30 lat, to jego książki wciąż są sprzedawane na całym świecie i ciągle stanowią źródło inspiracji dla nowych pokoleń.

Rysunek Anthony'ego de Mello

To właśnie Anthony de Mello nauczył nas sprawnego rozwiązywania konfliktów. A także podkreślał znaczenie nieustannej pracy nad naszą wolnością i szczęściem.

„Doskonała miłość usuwa strach. Tam, gdzie jest miłość, nie ma żadnych wymagań, oczekiwań, zależności. Nie wymagam, abyś mnie uszczęśliwiał. Moje szczęście nie leży tylko w Twoich rękach. Jeśli mnie zostawisz, nie będziesz musiał mi współczuć; Ogromnie cieszę się z Twojego towarzystwa, ale nie czepiam się Ciebie bez względu na wszystko. ”
-Anthony de Mello-

Skrócona biografia życia i pracy Anthony’ego de Mello

Anthony de Mello urodził się 4 września 1931 r. w Bombaju, w brytyjskiej części Indii. Jego rodzice należeli do katolickiej rodziny z klasy średniej. Ojciec młodego Anthony’ego, Frank i jego matka Louisa, oboje pochodzący z portugalskiego terytorium zamorskiego Goa, oczekiwali, że ich najstarszy syn odniesie sukces w branży kolejowej lub zdobędzie wykształcenie wyższe.

Jednak ten indyjski filozof wiedział od samego początku, że chce zostać kapłanem jezuickim. W lipcu 1947 r. ostatecznie zdecydował się dołączyć do Towarzystwa Jezusowego w seminarium w Vinalaya na obrzeżach Bombaju. Później, w 1952 r. rozpoczął naukę na uczelni wyższej. Spędził także trzy lata w Hiszpanii, studiując filozofię na uniwersytecie w Barcelonie.

Wolność

W późniejszych latach Anthony de Mello przeniósł się na uniwersytet Loyola w Chicago (oryg. Loyola University Chicago), aby uzyskać uprawnienia do pracy w charakterze psychologa. Był w tamtym okresie pod silnym wpływem inspiracji Carla Rogersa, słynnego amerykańskiego psychologa, który zainicjował humanistyczne podejście do terapii wraz z Abrahamem Maslowem.

Podczas swoich akademickich wojaży Anthony de Mello mógł czerpać wiedzę i doświadczenie się z różnych kultur na całym świecie. Nauczył się nawet biegle posługiwać językiem hiszpańskim, francuskim, portugalskim i marathi.

Anthony de Mello i jego poszukiwania duchowości we wszystkich głównych religiach świata

W latach 70. ten indyjski filozof otworzył swój umysł i serce na zasady medytacji według słynnej szkoły Vipassany i duchowość buddyjską. Jego zdaniem wszystkie religie mogą oferować wszystkim ludziom perspektywy uzdrawiające i podnoszące na duchu. Dlatego też zaakceptował je wszystkie, a one wszystkie go zainspirowały na swój sposób.

Ten indyjski filozof uważał też, że duchowe nauki Jezusa Chrystusa były tak samo ważne jak tezy Konfucjusza, Laozi czy Buddy. Dlatego też w swoich książkach takich jak „Śpiew ptaka” (oryg. The Song of the Bird), która została opublikowana w 1982 r., Anthony de Mello zdefiniował duchowość w następujący sposób:

  • Duchowość to ta droga, która z powodzeniem prowadzi do Transformacji Wewnętrznej. Jeśli ktoś stosuje tradycyjne metody przekazane przez Mistrzów, to nie będą one Duchowością, jeśli nie będą one spełniać należycie swojej funkcji. Koc nie jest już kocem, jeśli nie zapewnia Ci ciepła, nieprawdaż.

Anthony de Mello na zdjęciu

  • Ludzie się zmieniają i ich potrzeby także ulegają nieustannym zmianom. A to oznacza, że to, co kiedyś było duchowością, dziś już nie ma z nią zbyt wiele wspólnego. To, co ogólnie znamy obecnie pod nazwą „Duchowość”, jest jedynie zapisem dawnych metod, które dziś są już zupełnie przestarzałe.

Rekolekcje duchowe

Ponadto innym, dobrze znanym aspektem nauk głoszonych przez tego indyjskiego jezuitę i psychoterapeutę, była jego ogromna zdolność do prowadzenia duchowych rekolekcji, w trakcie których kierował i inspirował innych ludzi. Miał on ogromnie dużo charyzmy i do tego osobowość, którą wielu ludzi określało jako „nieodpartą”. Jednak dla innych ludzi był tylko zwykłym heretykiem.

Ale to właśnie Anthony de Mello jako pierwszy odważył się rozważyć nowe pomysły i bronić pozycji, których tradycyjni katolicy nie mogli zrozumieć. Tak więc był on w pełni międzyreligijnym nauczycielem, który w równym stopniu doceniał i bronił hinduizmu, judaizmu, buddyzmu i katolicyzmu.

Krótko mówiąc, wszystkie religie go inspirowały. Jego charyzma zawsze czyniła go bardzo przekonującym i dlatego też zyskał sobie uwielbienie tysięcy jego wyznawców.

Mistrz duchowy w Stanach Zjednoczonych

W latach 70. ten indyjski filozof założył Sadhana Institute w Indiach. Resztę swojego życia poświęcił krzewieniu duchowości świata Wschodu poprzez liczne wykłady i warsztaty prowadzone w Stanach Zjednoczonych. Był on także duchowym uzdrowicielem i psychologiem, który podróżował po całym świecie, ucząc ludzi swego rodzaju modlitwy opartej na medytacji zgodnej ze szkołą Vipassany.

Niektóre z jego wykładów miały na celu pomóc ludziom skupić się na teraźniejszości i uświadomić ich emocje, myśli oraz potrzeby. Anthony de Mello napisał w sumie 18 książek, które zainspirowały miliony ludzi na całym świecie.

Niestety, w 1987 roku, kiedy miał zaledwie 55 lat, Anthony de Mello zmarł nagle z powodu zawału serca, który okazał się fatalny w skutkach. Po jego śmierci cała duchowa i teoretyczna spuścizna tego wspaniałego filozofa przetrwała, w pewien sposób spełniając wiele jego celów. Nauczył on nas, abyśmy byli bardziej świadomi naszej wartości. Ponadto przede wszystkim zaprosił nas do „przebudzenia się” i skontaktowania się z nami i naszym otoczeniem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • De Mello, Anthony (2008) Redescubrir la vida. Lumen
Scroll to Top