Miejsce w świecie. Jak znaleźć to idealne dla siebie?

Chociaż znalezienie swojego miejsca w świecie nie wydaje się zbyt łatwym na pozór zadaniem, to rzeczywistość pokazuje, że to może być naprawdę proste. Wystarczy spojrzeć w głąb siebie i zapytać się, czego dokładnie chcesz.
Miejsce w świecie. Jak znaleźć to idealne dla siebie?
Francisco Javier Molas López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Francisco Javier Molas López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Masz wrażenie, że nigdzie nie pasujesz. Budzisz się każdego dnia czując w głębi duszy pustkę emocjonalną. Z jakiegoś powodu czujesz, że to nie jest Twoje miejsce w świecie. Ale jednocześnie masz wrażenie, że jakakolwiek zmiana na lepsze wydaje się być zupełnie niemożliwa.

Gdziekolwiek się wybierasz, czujesz się dziwnie i źle. Czasami nawet nie czujesz się sobą. Co się z Tobą dzieje? Jak możesz znaleźć idealne dla siebie miejsce w świecie?

Nic i nikt Cię nie uszczęśliwia. Wędrujesz od miejsca do miejsca w nieustannej monotonii, która tonie w oceanie wątpliwości i niepewności. Co więcej, nie rozumiesz dokładnie tego, co się dzieje z Tobą lub z otaczającym Cię światem. Próbujesz więc znaleźć swój egzystencjalny cel, swoje miejsce w świecie, ale nie potrafisz dokonać niczego, co miałoby jakiekolwiek znaczenie dla Twojego istnienia. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Chociaż znalezienie swojego miejsca w świecie nie wydaje się zbyt łatwym na pozór zadaniem, to rzeczywistość pokazuje, że to może być naprawdę proste. Wystarczy spojrzeć w głąb siebie i zapytać się, czego dokładnie chcesz.

Co powinieneś z tym zrobić? Jak znaleźć swoje miejsce w świecie?

Wydaje Ci się, że nie masz dla siebie odpowiedniego miejsca na świecie. Nie pasujesz w swoim własnym mniemaniu do żadnej pracy. Czujesz, że samo istnienie nakłada naprawdę ogromne obciążenie na Twoje barki.

Następnie myślisz o całym świecie i o tym, jak on tak naprawdę działa. I wtedy zawsze i zdajesz sobie sprawę z tego, że to w zasadzie nie jest zupełnie stworzone dla Ciebie. Przez głowę przebiegają Ci jedynie pesymistyczne myśli. Czujesz się, jakbyś to nie było Twoje miejsce w świecie. Jakbyś pochodził z zupełnie innej części globu lub wręcz urodził się w niewłaściwej epoce…

Zagubiona kobieta

Co powinieneś w takim wypadku zrobić? O czym myśleć? Jakie podjąć kroki? Jak znaleźć swoje miejsce w świecie? Oto niektóre z tych najczęściej zadawanych sobie pytań w takiej sytuacji. Z jakiegoś powodu, którego nie potrafimy racjonalnie wyjaśnić, istnieją na Ziemi pewne magiczne miejsca, w których wszystko wydaje się pasować do siebie. Każda osoba ma takie swoje magiczne miejsce.

Niektórzy czują się komfortowo w miejscach przepełnionych religijnym uniesieniem. Inni z kolei świetnie się odnajdują w wielkich miastach lub w leśnej głuszy. Plaże to inne popularne miejsca, w których ludzie czują się w jakiś sposób związani z otaczającym ich światem.

Twoje miejsce w świecie, a oczekiwania innych ludzi

Jeśli zatrzymasz się na chwilę i pomyślisz jeszcze raz o tym poczuciu bezradności, które Cię otacza, możesz znaleźć wtedy ważne odpowiedzi. W wielu przypadkach Twoje środowisko uwarunkowało Cię w taki, a nie inny sposób. W efekcie wyznaczyło Ci też ścieżki, którymi musisz podążać. Tak więc akceptujesz te ścieżki w pełni nieświadomie, tak jakby były Twoje. I pomimo pozornego sukcesu czujesz się i tak być zupełnie nie na miejscu.

Zadowolony buddysta

W wielu przypadkach zaakceptowałeś życie oczekiwane od Ciebie przez innych ludzi. Przebyłeś narzucone Ci przez nich ścieżki bez bólu, ale też i bez chwały. W rzeczywistości nie uwzględniłeś nawet innych celów. Czas zastanowić się nad tym, czy żyjesz tak, jak Ty tego chcesz, czy raczej tak, jak oczekują tego inni ludzie.

„Zaczynamy rozumieć siebie dopiero wtedy, kiedy się ostatecznie zgubimy”.
-Henry David Thoreau-

Znana, buddyjska zakonnica Lhundup Damchö mówi nam o tym, że zanim znalazła swoje schronienie w buddyzmie, była odnoszącą sukcesy dziennikarką. Nie była jednak szczęśliwa w swojej pracy. Coś było nie tak. To nie było jej miejsce w świecie. Postanowiła zatem porzucić swoje dawne życie i zostać buddyjską zakonnicą. Od tego czasu poświęcenie się dla innych sprawiło, że zaczęła być naprawdę szczęśliwa.

Lama Rinchen, buddyjski nauczyciel medytacji, może opowiedzieć nam podobną historię. Był on odnoszącym sukcesy biznesmenem, który pewnego dnia postanowił zamknąć swój sklep z naturalnymi sokami i poświęcić się w pełni buddyzmowi.

Czy naprawdę jesteś zadowolony z tego, co dziś robisz? Zajrzyj w głąb samego siebie i przeanalizuj to, co naprawdę Cię uszczęśliwia.

Twoje miejsce w świecie, wewnętrzna pustka i buddyzm

Buddyzm mówi, że wewnętrzna pustka, którą odczuwasz, gdy nie możesz znaleźć swojego miejsca na świecie, wynika z braku połączenia z Twoją prawdziwą naturą definiowaną przez Buddę. Ale czym tak naprawdę jest ta natura Buddy? Odpowiedź na to pytane jest banalnie wręcz prosta. Jest to ogólnie rzecz biorąc najwyższy stan bycia. Stan, w którym jesteś naprawdę szczęśliwy.

Aby osiągnąć ten poziom spokoju, musisz uwolnić się od wszelkich problemów warunków, które powodują u Ciebie cierpienie. Dlatego też pozbywając się wszelkiego rodzaju zaburzeń psychicznych, zwiększysz znacząco swoje szanse na odnalezienia szczęścia w każdych okolicznościach.

Zatem Twoje miejsce w świecie nie zależy od tego, gdzie jesteś, ale od Twojego stanu psychicznego. Jeśli masz spokój, żadne miejsce w świecie nie będzie się wydawać tak wrogie lub niewygodne jak wcześniej. Spodoba Ci się to poczucie prawdziwego spełnienia.

„Jeśli nie jesteś szczęśliwy tu i teraz, to nigdy nie będziesz.”
-Taisen Deshimaru-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.