Anthony de Mello i jego pięć najlepszych cytatów

Anthony de Mello i jego pięć najlepszych cytatów

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2018

Anthony de Mello pozostawił nam w spadku cenne cytaty i przemyślenia skłaniające do refleksji. Ten wielki ekumeniczny myśliciel z niezwykłą jasnością pojmował nieodzowne aspekty współczesnej duchowości. Sam w sobie Anthony de Mello stanowił połączenie różnych kultur i wierzeń.

Urodził się w Bombaju w Indiach, ale w odróżnieniu od większości swoich rodaków był katolikiem. W rzeczywistości stał się księdzem jezuickim. Z czasem przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskał sławę dzięki swojemu orędziu i pisanych przez siebie książkom.

“Idealna miłość kształtuje się poza strachem. Gdzie jest miłość, nie ma żądań, nie ma oczekiwań, nie ma zależności. Nie wymagam, byś uczynił mnie szczęśliwym, mój brak szczęścia nie tkwi w Tobie. Jeżeli mnie porzucisz, nie będę się nad sobą użalać, niezmiernie cieszę się Twoim towarzystwem, ale nie przywiązuję się do niego”.

-Anthony de Mello-

Wiele z cytatów i stwierdzeń autorstwa tego człowieka nie pasują do żadnej konkretnej wiary. Korzystał on z elementów religii orientalnych i mieszał je z przekazem katolickim i społecznym zarazem. Choć obrany przez niego sposób myślenia dla wielu osób jest przyczyną polemiki, pewne jest to, że miliony osób na całym świecie skorzystało z jego mądrości i nauk. Oto kilka spośród jego najlepiej zapamiętanych fraz.

1. Anthony de Mello i jeden z jego najsłynniejszych cytatów

Oto jedne z najlepiej znanych słów jakie wypowiedział Anthony de Mello:

“Szczęście nie może zależeć od wydarzeń. Twoje cierpienie opiera się raczej o Twoją reakcję w obliczu tego, co się dzieje”.

Kobieta na łące

Jak wyraźnie można zauważyć, powyższe zdanie ujawnia silny wpływ filozofii orientalnych w sposobie myślenia de Mello. Przypomina nam on, że rzeczywistość nie jest źródłem szczęścia lub cierpienia. Wszystko zależy od naszego wewnętrznego świata. Dlatego właśnie to konieczne aby odpowiednio reagować na wydarzenia, nie uzależniając od nich naszego szczęścia.

2. Inni są dla nas lustrem

Oto kolejny cytat tego nauczyciela:

“Ludzi i rzeczy nie widzisz takimi, jakimi rzeczywiście są lecz raczej przez pryzmat tego, kim jesteś Ty sam”.

Po raz kolejny przypomina nam się w ten sposób, że wszystko zależy od naszego sposobu postrzegania świata i od punktu widzenia. To właśnie stanowi nasz sposób budowania wyobrażenia na temat otaczającego nas świata.

Cytat ten uświadamia nam coś, o czym uczy nas również współczesna psychoanaliza: mechanizm projekcji. To nasze spojrzenie nadaje formę temu, co widzimy.

3. To jest oświecenie

Oświecenie to jeden z konceptów raz za razem pojawiających się w cytatach Anthony de Mello. Jego sens przypomina nieco koncepcje buddyzmu. Chodzi o przebudzenie naszej głębokiej świadomości, co pozwala nam wejść w znacznie głębszy i czystszy kontakt z rzeczywistością.

światło na dłoni

Co w tej sprawie ma do powiedzenia bohater naszego artykułu? Jak sam twierdzi:

“Oświecenie to absolutna współpraca z tym, co nieuniknione”.

Jest to piękny sposób na wyrażenie jasności, która płynie z zaakceptowania spraw takimi, jakimi są. W rzeczywistości nie chodzi tylko o to, aby je zaakceptować ale też o to, by w pewnym sensie z nimi “współpracować”. Dzięki temu pozwalamy sprawom się dziać i dokładamy się do dynamiki wydarzeń.

4. Kontakt z przyrodą

Następny cytat stanowi refleksję na temat współczesnego życia w miastach. Jak sam autor zaznacza:

“Gdy jesteś zbyt oddalony od natury, Twój duch usycha i umiera, ponieważ brutalnie oderwano go od jego korzeni”.

Jest to o tyle ciekawe, że właśnie brak kontaktu z przyrodą stanowi główne źródło stresu w dużych miastach. Dlatego właśnie wiele współczesnych metod terapii opiera się na kontakcie z przyrodą i z innymi żywymi istotami. Kryje to w sobie niezwykle leczniczą moc.

5. Współczesne narkotyki

Jest to jeden z cytatów, które trafnie podsumowują jedną z największych bolączek współczesnych czasów. Jak sam mówi:

“Aprobacja, sukces, wysławianie, docenianie – oto właśnie narkotyki, od których uzależniło nas współczesne społeczeństwo. Gdy ich nie mamy, zawsze bardzo cierpimy”.

Kobiety marionetki

Jasność tego stwierdzenia jest wręcz zaskakująca. Należy pamiętać, że Anthony de Mello umarł w 1987 roku, co oznacza, że nie zdołał dostrzec na własne oczy jak masowym zjawiskiem we współczesnym społeczeństwie stały się nowoczesne technologie. Mimo to, jak dowodzi powyższy cytat, zupełnie trafnie przewidział współczesne tendencje w relacjach międzyludzkich.

Co ciekawe, był również czujny w obliczu nowych form uzależnienia, które prowadzą jedynie do cierpienia.

Anthony de Mello to nie jedynie autor książek, które stały się absolutnym bestsellerem. Jasność i życzliwość z jaką do nas przemawia i udziela swoich nauk chwytają za serce. Właśnie to czyni z niego jednego z największych nauczycieli współczesnych czasów.

Inspirował on świat wiarą pełną miłości będącą źródłem wszystkiego, co dobre. Wierzył on, że słowami można zmienić cały świat…


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.