Czego się boisz? Jako istota ludzka składasz się z marzeń, potrzeb, pragnień i nieskończonych lęków. Nasze lęki od samego początku sprzyjały naszemu przetrwaniu. Jednak w życiu codziennym ta podstawowa emocja często ogranicza naszą jakość życia. Jak wygląda Twoja piramida strachu?
Niektórzy ludzie, pomimo osiągnięcia dorosłości, nadal boją się ciemności. Są też tacy, którzy cierpią na fobie, takie jak klasyczny lęk przed pająkami lub wysokością. Nic więc dziwnego, że blisko 60 procent ludzi ma irracjonalne lęki. Co więcej, nie do końca rozumiemy ich pochodzenie.
Za reakcją strachu nie zawsze kryje się traumatyczne wydarzenie. Z tego powodu często sugeruje się, że strach może mieć składnik genetyczny.
Anatomię naszych najciemniejszych lęków można dezaktywować – lub przynajmniej regulować – jeśli lepiej je poznamy i zrozumiemy ich pochodzenie. Istnieje interesująca teoria, o której warto wspomnieć.
Naczelne dzielą z nami wiele naszych lęków, w tym fobie przed pająkami i wężami.
Piramida strachu i jej pięć warstw
Dziś większość naszych lęków nie stanowi uzasadnionego zagrożenia dla naszego przetrwania. Lęki mężczyzn i kobiet XXI wieku nie są takie same jak naszych przodków łowców-zbieraczy. W dzisiejszych czasach zazwyczaj jesteśmy pochłonięci nieprecyzyjnymi i irracjonalnymi scenariuszami.
Lęki współczesnego człowieka często przejawiają się w zaburzeniach lękowych i fobiach. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Harvarda (USA), dzisiejsza młodzież coraz częściej cierpi na lęk społeczny. Strach przed byciem osądzonym lub wyśmianym publicznie jest dość powszechną codziennością u osób w wieku od 16 do 29 lat.
Ciekawy model na ten temat zaproponował dr Karl Albrecht w swojej książce Inteligencja praktyczna. Twierdzi, że piramida strachu dostarcza nam informacji o pochodzeniu naszych lęków. To pomaga nam je zrozumieć i zracjonalizować. Jak wyjaśnia Albrecht, wiedza, skąd pochodzą te lęki, ułatwia nam kontrolowanie naszych nieprzystosowawczych reakcji.
Rozłóżmy na mniejsze elementy każdy szczebel piramidy.
Tak jak Abraham Maslow zdefiniował piramidę ludzkich potrzeb, możliwe jest również zbudowanie piramidy ludzkich lęków.
1. Strach przed zniknięciem
Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, jak by to było przestać być tym, kim jesteś? O zniknięciu i nieistnieniu? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad transcendencją życia i nad tym, jak może ono stracić cały swój sens? To uczucie, którego możesz doświadczyć, patrząc w otchłań, gdy stoisz nad urwiskiem lub w obliczu ogromu oceanu. Bardziej niż upadku boisz się nieskończonej głębi, która wydaje się nie mieć żadnego znaczenia.
Nieistnienie leży u podstawy piramidy lęków. To nie tylko strach przed śmiercią – chodzi bardziej o zaprzestanie bycia tym, kim jesteś i zatracenie się. To strach przed uczuciem, że wszystko wokół Ciebie nie ma sensu. Z tym lękiem wiąże się strach przed ciemnością, wysokością czy lataniem.
2. Strach przed okaleczeniem
Jest w nas naturalny instynkt, który wykracza poza zwykłe przetrwanie. Wiąże się z tym, że nikt nie chce cierpieć ani być fizycznie atakowanym. Tak naprawdę boimy się doświadczać cierpienia i bólu w jakiejkolwiek jego postaci i potrzebujemy czuć się fizycznie bezpieczni. Z tego poziomu strachu wywodzi się wiele fobii. Może to być na przykład lęk przed igłami, pająkami, wężami, tłumami czy dentystą.
Wiele naszych lęków wynika z tego, że nie chcemy, aby nasze ciała zostały naruszone poprzez atak, ukąszenie lub jakiegokolwiek rodzaju agresję.
3. Obawa przed utratą autonomii
Czy boisz się starości? Boisz się, że zachorujesz? Jesteś przerażony małymi przestrzeniami, takimi jak winda? Boisz się utraty pracy? Można powiedzieć, że w piramidzie lęków największy szczebel definiuje autonomię.
Jako istoty ludzkie odczuwamy głęboką panikę z powodu utraty zdolności do samodzielnego funkcjonowania i utraty poczucia ważności, autonomii i wolności. Nasz mózg musi wiedzieć, że możemy sobie sami poradzić. Z tego powodu możesz odczuwać strach przed utknięciem w windzie lub boisz się mieć wrażenie, że ktoś sprawuje nad Tobą nadmierną kontrolę.
Lęk przed intymnością i zaangażowaniem ma swoje źródło w lęku przed utratą autonomii.
4. Strach przed separacją, porzuceniem lub odrzuceniem
Istnieje starodawny strach, który prześladuje nas bardziej, niż nam się wydaje. To strach przed porzuceniem, samotnością, brakiem miłości i akceptacji w związkach. Jest on często obecny w naszym życiu, ponieważ człowiek jest istotą społeczną. W związku z tym zawsze organizowaliśmy się w małe grupy ludzi. Jest to podstawowa potrzeba naszego przetrwania.
Poczucie związku z jedną lub kilkoma ważnymi dla nas postaciami łagodzi Twój niepokój i pośredniczy w Twoim samopoczuciu psychicznym. Brak tej wartości powoduje liczne problemy.
5. Strach przed śmiercią ego
Czy odczuwasz niepokój, gdy musisz wygłosić prezentację przed innymi? Boisz się rozmawiać przez telefon? Czy uważasz, że bycie krytykowanym jest dla Ciebie naprawdę przykre? Wstyd, brak poczucia kompetencji wobec innych i robienie z siebie “głupka” to najwyższy szczebel piramidy lęków. To ataki na koncepcję samego siebie. Są to głębokie rany na Twoim własnym obrazie siebie, z którymi niezwykle trudno sobie poradzić.
Obecność lęków naszych przodków
Analizując piramidę lęków, odkrywamy jeden interesujący aspekt. Wiele lęków, które możemy uznać za irracjonalne, takich jak lęk przed igłami lub wysokością, jest ściśle związanych z lękami naszych przodków.
Przerażenie, którego wiele osób doświadcza na basenach lub w oceanie, cofa nas do problemu niebytu. Przywraca bolesne uczucie, jakie może w nas wywołać wymiar obdarzony głębią, taki jak woda. To pustka, która nas przerasta i której nie możemy kontrolować.
Model piramidy naszych lęków jest zarówno interesujący, jak i wartościowy. W końcu lęki to wierni przyjaciele, którzy zawsze będą z nami. Jak powiedział kiedyś Woody Allen: „Strach jest moim najwierniejszym towarzyszem, nigdy nie skłonił mnie do pójścia z kimś innym”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Albrecht, Karl. Practical Intelligence: the Art and Science of Common Sense. New York: Wiley, 2007.
- de Groot JHB, Smeets MAM. Human Fear Chemosignaling: Evidence from a Meta-Analysis. Chem Senses. 2017 Oct 1;42(8):663-673. doi: 10.1093/chemse/bjx049. PMID: 28981822.
- Jefferies P, Ungar M. Social anxiety in young people: A prevalence study in seven countries. PLoS One. 2020 Sep 17;15(9):e0239133. doi: 10.1371/journal.pone.0239133. PMID: 32941482; PMCID: PMC7498107.
- Zale EL, Lange KL, Fields SA, Ditre JW. The relation between pain-related fear and disability: a meta-analysis. J Pain. 2013 Oct;14(10):1019-30. doi: 10.1016/j.jpain.2013.05.005. Epub 2013 Jul 11. PMID: 23850095; PMCID: PMC3791167.