Jak problemy ze zdrowiem psychicznym wpływają na miejsce pracy?

Chociaż wydaje się, że pandemia COVID-19 dobiegła końca, jeśli chodzi o zdrowie psychiczne, jej konsekwencje są nadal dość intensywne. Jakich zmian chcą dziś pracownicy? Zamierzamy zgłębić ten temat.
Jak problemy ze zdrowiem psychicznym wpływają na miejsce pracy?
Gorka Jiménez Pajares

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gorka Jiménez Pajares.

Ostatnia aktualizacja: 10 kwietnia, 2023

Praca to jeden z najważniejszych obszarów w naszym życiu. Z reguły poświęcamy na życie zawodowe średnio osiem godzin dziennie. Dlatego efektywnie przepracujemy jedną trzecią naszego życia. Czy problemy ze zdrowiem psychicznym mogą wpływać na tę część naszej codzienności?

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą pojawiać się u pracowników w wyniku wielu zdarzeń. Mogą do nich prowadzić traumatyczne sytuacje, rozpad związku, trudności finansowe i inne. Logicznie rzecz biorąc, tego typu momenty i zdarzenia nie są zamknięte tylko w jednej przestrzeni życiowej. Przenikają różne sfery i mogą zaburza ważne obszary życia, takie jak praca, ale także sytuacje interpersonalne, akademickie czy rodzinne.

Pewna grupa badaczy chciała zagłębić się w ten fakt. W wyniku swoich badań opublikowali raport „People at Work 2022: A Global Workforce View”.

Może nam się wydawać, że teraz, gdy pandemia się skończyła, wróciło normalne funkcjonowanie w pracy. Jednak jest to bardziej oczekiwanie niż rzeczywistość.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy ponoszą dziś emocjonalne konsekwencje pandemii. Ponadto nieustanne zmiany w obecnym krajobrazie gospodarczym pogarszają ich zdrowie psychiczne, które już wcześniej cierpiało.

„Stres osiągnął krytyczny poziom, a 67 procent pracowników doświadcza objawów niepokoju co najmniej raz w tygodniu”.

-Nela Richardson-

Przeciążenie pracą powoduje stres
Badania pokazują, że od czasu pandemii pracownicy czują się przepracowani.

Główne problemy ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy

Problemy ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy obejmują zaburzenia lękowe i depresję, zaburzenia związane ze stresem pourazowym i uzależnienia. Według systematycznego przeglądu literatury opublikowanego w czasopiśmie Occupational Medicine, najczęstszymi zaburzeniami psychicznymi w miejscu pracy są lęk i depresja (Garety i in., 2017).

Zaburzenia lękowe mogą objawiać się poprzez kołatanie serca, pocenie się i obsesyjne myśli. Z drugiej strony depresja powoduje uczucie smutku, beznadziejności i braku energii.

Według badania opublikowanego w Journal of Occupational Health Psychology, problemy te mają znaczący wpływ na produktywność i samopoczucie pracowników (Ferguson, 2015).

Uzależnienia również kwalifikują się jako obniżony stan zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Zgodnie z systematycznym przeglądem opublikowanym w Drug and Alcohol Dependence, możliwe jest, że nadużywanie substancji wpływa na produktywność, bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne pracowników (Frone, 2016).

Stres: przekleństwo miejsca pracy

Podczas gdy duża część pracowników jest dość optymistycznie nastawiona, jeśli chodzi o ich samopoczucie psychiczne, inni znajdują się w środku niezwykłej walki o swoje zdrowie. Badania wskazują, że jeden na trzech pracowników zgłasza, że jego zdrowie psychiczne znacznie się pogorszyło od 2020 roku (Richardson, 2022).

Eksperci badają obecnie, w jaki sposób problemy psychologiczne pracowników wpływają na miejsce pracy. Odkryli, że jako bezpośrednią konsekwencję pandemii pracownicy zgłaszają zwiększony stres. Roczne sprawozdania odzwierciedlają ten fakt. Poziom produktywności spada. To efekt pogorszenia stanu psychicznego.

Na przykład prawie 40 proc. pracowników twierdzi, że pandemia spowodowała, że są przeciążeni pracą, zwłaszcza przy wykonywaniu zadań o większej odpowiedzialności. Ponadto obecnie w Europie siedmiu na dziesięciu pracowników często doświadcza stresu w pracy. W Stanach Zjednoczonych liczba ta wynosi osiem na dziesięć osób. Około 70 procent pracowników czuje wsparcie ze strony przełożonych.

Obecnie najbardziej zestresowany segment populacji to osoby w wieku od 18 do 25 lat (około 60 procent siły roboczej). Liczba ta maleje wraz ze starzeniem się pracowników. Wydaje się, że istnieje wiele konsekwencji stresu w pracy. Obejmują one zaburzenia, takie jak lęk uogólniony, depresję, zaburzenia pod postacią somatyczną, a nawet zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego (ból pleców, ból szyi i/lub ból dolnej części pleców).

„Jeśli przyczyny stresu nie zostaną zidentyfikowane i zaadresowane, wpływ wsparcia opartego na dobrych intencjach może zostać osłabiony”.

-Nela Richardson-

Pracownicy chcą czuć się bezpiecznie i wspierani w miejscu pracy
Pracownicy poszukują sfery pracy, która chroni ich zdrowie i promuje dobre samopoczucie zawodowe.

Oddanie głosu żądaniom pracowników

W dzisiejszych czasach zmieniają się zwykłe czynniki związane z poczuciem satysfakcji pracowników (takie jak wynagrodzenie czy czas przerw).

Obecnie bierze się pod uwagę szerszy zakres elementów promujących zadowolenie z pracy, a także bezpieczeństwo pracy. Wiąże się to z osiągnięciem równowagi między pracą a życiem osobistym. Dotyczy to również nadawania znaczenia (i spełnienia) wartościom, z którymi firma się rodzi i rozwija (Richardson, 2022).

Istotnie, zachodzą przemiany w naszej sferze zawodowej. Fakt ten musi być brany pod uwagę przez pracodawców. Pracownicy nie polegają już na relacjach transakcyjnych (konkretne nagrody za określone prace). Chcą iść o krok dalej. Chcą czuć się bezpiecznie w miejscu pracy, a także osiągać wyższy poziom zadowolenia.

Nowe znaczenie bezpieczeństwa pracy

Pandemia zweryfikowała zasady bezpieczeństwa pracy. To z kolei spowodowało zmianę przekonań pracowników na temat relacji zawodowych. Obecnie coraz częściej można spotkać osoby poszukujące firm, które pasują do ich osobistych wartości. Wcześniej sytuacja była odwrotna.

Jak widać, w wyniku wpływu problemów ze zdrowiem psychicznym w miejscu pracy (konsekwencja pandemii) ludzie poszukują obecnie „bezpiecznej” pracy. Definiują ją jako „stanowiska, w których oprócz ochrony zdrowia i dobrego samopoczucia istnieje możliwość spędzenia czasu z rodziną”.

Dzisiejsi pracownicy uważają również, że wartości dużych organizacji muszą być spójne z wartościami pracowników. Ważne jest dla nich, aby cieszyć się zadaniami, które stawia przed nimi firma.

„Pracodawcy muszą zadawać właściwe pytania, aby lepiej zrozumieć pracowników, w tym sposób, w jaki zmienił się dominujący sposób myślenia, i rozważyć odpowiednie dostosowanie swojego podejścia”.

-Nela Richardson-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gil Peñaranda, A. J. (2023). Estrés laboral: Impacto sobre la salud mental de los trabajadores durante la pandemia por Covid-19. https://repository.unicatolica.edu.co/handle/20.500.12237/2416
  • People at Work 2022: A Global Workforce View. (2022, 29 abril). ADP Research Institute. https://www.adpri.org/assets/people-at-work-2022-a-global-workforce-view/
  • Consejo General de la Psicología en España. (s. f.-b). Un informe pone de relieve el impacto negativo de los problemas de salud mental en el rendimiento laboral. www.infocoponline.es. https://www.infocop.es/view_article.asp?id=22704
  • Ferguson, E. (2015). The effects of depression and anxiety on productivity: An evaluation using the Work Productivity and Activity Impairment questionnaire. Journal of Occupational Health Psychology, 20(2), 204-210.
  • Frone, M. R. (2016). Prevalence and distribution of illicit drug use in the workforce and in the workplace: Findings and implications from a U.S. national survey. Drug and Alcohol Dependence, 165, 177-190.
  • Garety, P. A., Freeman, D., Jolley, S., Dunn, G., Bebbington, P. E., Fowler, D. G., & Kuipers, E. (2017). Reasoning, emotions, and delusional conviction in psychosis. Journal of Abnormal Psychology, 126(1), 87-95.
  • Vogt, D., Smith, B., & King, L. (2019). Chronic diseases and primary care: A coordinated care approach to improve health and wellness. Traumatology, 25(2), 85-90.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.