Przezwyciężanie lęku przed porzuceniem

Przezwyciężanie lęku przed porzuceniem

Ostatnia aktualizacja: 17 grudnia, 2018

Przezwyciężanie lęku przed porzuceniem i osiągnięciem samowystarczalności nie jest łatwym zadaniem. Jest to jednak możliwe, o ile wiesz, ile jesteś wart. Musisz się przekonać, że jesteś błyskotliwy, ważny, silny i że nie musisz polegać na kimkolwiek.

W momencie, w którym możesz dać sobie miłość, na którą zasługujesz, wszystko się zmienia. Wtedy właśnie przezwyciężenie lęku przed porzuceniem zaczyna być możliwe…

Wczesne porzucenie

Niektórzy ludzie musieli stawić czoła porzuceniu w bardzo młodym wieku. To niezwykle trudne doświadczenie. Jednak nie mówimy tylko o dorastaniu bez rodziców. Czasami najbardziej oczywistym bólem jest emocjonalne opuszczenie. Dorastanie z rodzicami, którzy są fizycznie obecni, ale emocjonalnie nieobecni, jest również traumatyczne. Są to rodzice, którzy nigdy nie zapewniają wsparcia emocjonalnego ani nie zapewniają solidnych podstaw w oparciu o bezpieczne przywiązanie.

Wczesne doświadczenia porzucone zostawiają swój ślad. To poczucie przewlekłej i ciągłej utraty prowadzi do wstydu, bezradności i niepokoju. To opuszczenie sprawia, że ​​czujesz się, jakbyś nigdy nie był kochany, że samotność jest Twoją jedyną ostoją i nikt nie jest godny zaufania. Dlatego przezwyciężanie lęku przed porzuceniem jest takie trudne.

Zaniedbanie i porzucenie zniekształcają rzeczywistość i myśli. Ważne jest, aby zrozumieć, że bojąc się, że ludzie, których kochasz cię porzucą, jest zrozumiałe (szczególnie jeśli cierpiałeś w przeszłości). To, kiedy staje się to patologiczne, to kiedy ktoś czuje nieustanny lęk i ma obsesyjne myśli o porzuceniu. Nadzieja jednak jest taka, że ​​można pokonać lęk przed opuszczeniem.

“Strach jest moim najwierniejszym towarzyszem, nigdy mnie nie porzucił.”

-Woody Allen-

dziewczyna z książką

Lęk przed porzuceniem to więzienie

Lęk przed opuszczeniem to zamknięta i dusząca przestrzeń, która niszczy związki. Mówiąc to, nie powinieneś torturować się za to, przez co przechodzisz. Zamiast tego, nauka zrozumienia przyczyn Twojego lęku może pomóc Ci lepiej sobie z nim radzić. Pierwszą rzeczą, o której powinieneś wiedzieć, jest to, że lęk przed opuszczeniem jest bardzo pierwotny i ludzki.

Co to znaczy? Jako gatunek nie ma w zasadzie nic ważniejszego dla rozwoju i przetrwania niż posiadanie opiekunów wspomagających od najmłodszych lat. Niezależnie od tego, czy to rodzice, czy ktoś inny, potrzebujesz opiekunów, którzy są ciepli, kochający i sprawiają, że czujesz się bezpiecznie. Jeśli nie masz tego od najmłodszych lat, Twój mózg odczuwa straszną pustkę. To sprawia, że ​​jesteś bardziej podatny na rozwój pewnych zaburzeń nastroju.

Journal of Youth and Adolescence opublikował interesujące badanie w 2011 roku. Badacze z Arizona State University stwierdzili, że każdy, kto doświadczył śmierci rodzica, również obawia się porzucenia. To pierwotny strach, coś, czego nie możemy się łatwo pozbyć.

Kiedy jednak nauczysz się z nim radzić i kiedy wyleczysz otwartą ranę, wszystko się zmieni. W końcu możesz opuścić swoje emocjonalne więzienie i żyć szczęśliwszym i pełniejszym życiem.

mężczyzna patrzący na żarówkę - przezwyciężanie lęku przed porzuceniem

Przezwyciężanie lęku przed porzuceniem

Jeśli masz jedno lub więcej doświadczeń z traumatycznym porzuceniem, zaczynasz wierzyć, że jesteś bezwartościowy. To prowadzi do niskiej samooceny. Nie tylko to, ale oprócz tego boisz się, że to się powtórzy, co powoduje niepokój i trudności w radzeniu sobie z relacjami interpersonalnymi. Znajdujesz się w toksycznych sytuacjach, w których jesteś nadmiernie potrzebujący. W swojej obsesji na punkcie upewniania się, że jesteś kochany i ważny, tracisz swoją autentyczność.

Miłość oparta na obsesyjnej potrzebie spowoduje tylko cierpienie. Nikt nie zasługuje na to, by żyć w takiej sytuacji. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się jak ważne jest przezwyciężanie lęku przed porzuceniem. Spójrzmy na niektóre strategie, które mogą Ci w tym pomóc.

Samowystarczalność emocjonalna a przezwyciężanie lęku przed porzuceniem

  • Zaakceptuj swój lęk takim, jakim jest: całkowicie normalny. Lęk jest wrodzony we wszystkich ludziach. W twoim przypadku jest on intensyfikowany z powodu przeszłych doświadczeń. Strach jest całkowicie naturalny, ale nie możesz pozwolić mu przejąć kontroli nad swoim życiem.
  • Jeśli chcesz pokonać swój lęk przed porzuceniem, musisz być w 100% odpowiedzialny za siebie. Nikt Cię nie uratuje. Twój partner nie jest zobowiązany do bycia odpowiedzialnym za ciebie lub być jedynym źródłem wsparcia emocjonalnego. Miłość własna jest jedyną miłością, która naprawdę może uzdrawiać. Musisz kochać siebie bezwarunkowo.
  • Musisz zmienić swój wewnętrzny dialog. Posiadanie niskiego mniemania o sobie i wierzenie, że nikt Cię nie kocha, jest absolutnie zabronione. Przestań myśleć, że znowu zostaniesz porzucony. Nie pozwól myśleć o sobie jako o najgorszym lub o swoim partnerze. Jeśli znajdziesz się w króliczej dziurze “Zrobiła to, bo już się mną nie interesuje…” lub “On tak naprawdę mnie nie kocha…” uznaj to i spróbuj się zatrzymać. Spokojny umysł jest szczęśliwszym umysłem. Skoncentruj się na budowaniu zaufania, a będziesz miał silniejsze i bardziej znaczące relacje.
  • Pracuj nad emocjonalną samowystarczalnością. Jest to powolny proces, który wymaga od Ciebie bycia uważnym i identyfikowania Twoich potrzeb. Tylko Ty możesz uleczyć swoją emocjonalną próżnię. To Twoja odpowiedzialność i nie możesz zrzucać jej na ramiona innych.
stopy pióra

Przezwyciężanie lęku przed porzuceniem to powolny proces

Na koniec chcemy jeszcze raz podkreślić, że proces ten nie jest prosty. Porzucenie pozostawia głębokie i trwałe wrażenie. Pokonanie go może być długą i żmudną podróżą, której możesz nie być w stanie wykonać samemu.

Jeśli masz poczucie, że lęk przed porzuceniem staje się przeszkodą w nawiązaniu relacji i stabilnym związku, nie wahaj się uzyskać profesjonalnej pomocy. Zasługujesz na samowystarczalność i bycie nieustraszonym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Muñoz M, Gómez P; Santamaría C. Pensamientos y sentimientos reportados por los niños ante la separación de sus padres. Universitas Psychologica. 2008; 7(2): 347-356.
  • Schoenfelder E, Sandler I, Wolchik S, MacKinnon D. Erin N. Schoenfelder, Irwin N. Sandler, Sharlene Wolchik & David MacKinnon. J Youth Adolescence [Internet]. 2011 [consultado 7 junio 2022]; 40: 85–96. Disponible en: https://link.springer.com/article/10.1007/s10964-009-9503-z

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.