Nieodpowiedni partner - 9 sygnałów ostrzegawczych

Spędzasz swoje życie w otoczeniu ludzi, więc kryteria, których używasz, aby wybrać tych, których naprawdę chcesz mieć blisko siebie, mają ogromne znaczenie.
Nieodpowiedni partner - 9 sygnałów ostrzegawczych
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Czasami spotyka się ludzi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się być niesamowici. Wydają się być interesującymi, dobrymi i autentycznymi osobami. Jednak nie wszyscy ludzie, których spotykasz w swoim życiu, będą Ci odpowiadać lub wnosić coś pozytywnego. Bywa, że zwyczajnie rozmijacie się celami i priorytetami. Bywa jednak również, że w grę wchodzą toksyczne zachowania. Nieodpowiedni partner może się ukrywać pod różnymi maskami.

W tym artykule omawiamy dziewięć sygnałów świadczących o tym, że na Twoim horyzoncie pojawił się nieodpowiedni partner. Podpowiemy również, co możesz zrobić, jeśli już jesteś w związku z niewłaściwą osobą.

Spotkanie właściwej osoby a nieodpowiedni partner

Aby związać się z odpowiednią osobą, musisz przejść proces osobistej introspekcji, samopoznania, identyfikacji własnych ograniczeń (czego potrzebujesz i dlaczego), a czasem skutecznej pracy psychoterapeutycznej.

Ustalenie, czy ktoś jest dla Ciebie odpowiedni, jest sprawą osobistą. Ogólnie rzecz biorąc, zależy to od tego, czy dana osoba sprawia, że czujesz się dobrze, czy wnosi pozytywną energię do Waszego związku i czy pozwala Ci być sobą. Ważne jest to, jak się czujesz przy tym człowieku i jakie emocje w Tobie wywołuje.

Mężczyzna rozmawia z kobietą
Jeśli ktoś przeszkadza Ci w rozwoju, okłamuje Cię i sprawia, że czujesz się źle, lepiej trzymaj się od niego z daleka.

Nieodpowiedni partner – sygnały ostrzegawcze

Oto dziewięć sygnałów, które pomogą Ci rozpoznać, że na Twoim horyzoncie pojawił się nieodpowiedni partner.

1. Uniemożliwia Ci rozwój

Według badania przeprowadzonego przez Jose Alonso Andrade z University of San Buenaventura (Kolumbia), związki ze znacznym poziomem dysfunkcji są toksyczne dla obojga partnerów, ponieważ nie pozwalają na indywidualny rozwój.

Dobrze dobrany partner pomaga Ci wzrastać emocjonalnie i duchowo, okazując Ci przy tym miłość i uwagę. Są to składniki niezbędne do budowania zdrowych i zrównoważonych relacji.

2. Nieodpowiedni partner sprawia, że działasz wbrew sobie

Wspomniane wcześniej badanie wykazuje, że kiedy dana osoba hamuje swobodną ekspresję psychoafektywną swojego partnera, sugeruje to pewien poziom dysfunkcji i toksyczności w związku. Innymi słowy, kiedy ktoś nie jest dla Ciebie, w jakiś sposób zmusza Cię do działania wbrew temu, czego naprawdę chcesz. Nieodpowiedni partner sprawia, że czujesz, że musisz odgrywać ustaloną rolę, aby zyskać uznanie i akceptację. Czasami robisz to nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Odpowiednio dobrany partner akceptuje osobę, którą jesteś. W związku z tym możesz być przy nim tym, kim jesteś, bez potrzeby udawania kogokolwiek innego. Pamiętaj też, że zdrowe relacje opierają się na równości. Osiąga się, to gdy partnerzy mogą być w związku sobą i nie muszą zakładać żadnej maski.

„Bądź sobą, wszystkie inne role są już zajęte”.

Oscar Wilde

3. Sprawia, że czujesz się źle

Emocje to Twój najcenniejszy kompas. Konsekwentnie pomagają Ci wiedzieć, czego potrzebujesz. Pomagają Ci też to osiągnąć, regulując i kierując Twoimi myślami oraz działaniami.

Jeśli ktoś sprawia, że czujesz się źle, oznacza to, że obudziła się w Tobie emocja, która mówi Ci, że coś jest nie tak. Musisz słuchać siebie. Jeśli ktoś często wywołuje w Tobie takie emocje, zdecydowanie jest to nieodpowiedni partner.

4. Nieodpowiedni partner wydobywa z Ciebie to, co najgorsze

Sposób, w jaki się zachowujesz, zależy od kontekstu. Zachowanie może być tymczasowe, a także społeczne. Na przykład, czy kiedykolwiek czułeś, że niektórzy ludzie wydają się mieć naturalną zdolność wydobywania z Ciebie tego, co najlepsze i na odwrót?

Dobry partner niekoniecznie musi być najmilszy albo najbardziej lubiany. W rzeczywistości na początku możesz go nawet nie lubić, ponieważ może stanowić  dla Ciebie wyzwanie. Jednak z biegiem czasu po prostu wydajecie się do siebie pasować. Człowiek taki powinien nieustannie zachęcać Cię do dalszego rozwoju. Jeżeli tak nie jest, powinna się u Ciebie zapalić lampka ostrzegawcza skłaniająca do zastanowienia się, czy przypadkiem nie jest to nieodpowiedni partner.

5. Nie uznaje Twoich emocji

Chociaż musisz określić, czego potrzebujesz od partnera, aby dowiedzieć się, czy jest on odpowiedni dla Ciebie, musisz także zadać sobie inne pytanie. Jak będziesz się czuć, jeśli ktoś nie akceptuje Twoich emocji?

Załóżmy na przykład, że mówisz, że czujesz się nieszczęśliwy, a w odpowiedzi słyszysz, że nie jest aż tak źle. Co więcej, nie zdarza się to tylko raz, ale wielokrotnie w różnych sytuacjach. Jakie emocje wywołałyby w Tobie tego typu komentarze? Czy uważasz, że ta osoba jest dla Ciebie odpowiednia?

6. Nieodpowiedni partner osądza Cię lub kwestionuje

Ktoś, kto wnosi wkład w Twój związek i światło do Twojego życia, akceptuje Cię takim, jakim jesteś, ze wszystkimi Twoimi mocnymi i słabymi stronami. On Cię nie osądza. Wręcz przeciwnie, słucha Cię, daje Ci przestrzeń i szanuje to, co czujesz, nie określając tego jako dobre lub złe. Krótko mówiąc, akceptuje osobę, jaką jesteś. Tak więc, jeśli partner ciągle Cię kwestionuje lub negatywnie ocenia Twoje decyzje, powinno to włączyć sygnał alarmowy!

7. Nie szanuje Cię

To zupełnie naturalne, że czasami partner może się z Tobą nie zgadzać. Są jednak pewne granice, których nie powinien on przekraczać. To Ty ustalasz te granice, a jedną z nich jest szacunek.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy brak szacunku jest zamierzony. Czasami inni sabotują Twoją autonomię, sądząc, że działają w Twoim najlepszym interesie. W rzeczywistości jednak takie zachowania umniejszają Twoje poczucie własnej wartości.

8. Kłamie

Wszyscy w pewnym momencie naszego życia skłamaliśmy. Musisz jednak odróżnić zwykłe lub okrutne kłamstwa od białych kłamstw.

Jeśli ktoś ciągle Cię okłamuje w sprawach, które po prostu nie mają sensu (lub które sprawiają, że czujesz się źle), musisz poważnie rozważyć, czy przypadkiem nie jest to nieodpowiedni partner.

Poza tym, czy wiesz, że jedno kłamstwo prowadzi do drugiego? Sugeruje to badanie przeprowadzone przez University College w Londynie (Wielka Brytania), w którym naukowcy odkryli, że za każdym razem, gdy ludzie kłamią, ich mózg staje się niewrażliwy na negatywne emocje, które generuje brak szczerości.

Oznacza to, że ich kłamstwa prowadzą ich do dalszego kłamania w przyszłości. Dlatego bycie z kimś, kto Cię okłamuje, może być bardzo szkodliwe, ponieważ ta osoba może nigdy nie przestać Cię okłamywać.

9. Brak panowania nad własnym charakterem

Wszyscy w jakimś momencie tracimy kontrolę nad naszymi emocjami. Kiedy jednak Twój partner traci kontrolę nad swoim charakterem, wpływa to bezpośrednio na Ciebie. Jeśli zdarzy się to więcej niż raz, powinno to działać jak sygnał alarmowy, ostrzegając, że Wasz związek może być negatywny.

Brak panowania nad własnym charakterem to poważny problem. Co więcej, tego typu nieodpowiedni partner wyrządza Ci krzywdę. Każdy z nas ma obowiązek wziąć odpowiedzialność za własne zdrowie emocjonalne. Jeśli Twój partner nie może zrobić tego sam, powinni poprosić o pomoc, ale nie angażować Cię ani nie pociągać Cię do odpowiedzialności.

Aby dowiedzieć się, czy ktoś odpowiednio panuje nad swoim charakterem, przyjrzyj się, czy zna samego siebie. Jednym ze sposobów poprawy samokontroli jest poprawa samowiedzy, twierdzą Sandra Cano Murcia i Marcela Zea Jiménez w badaniu dotyczącym zarządzania emocjami.

Według nich: „Kiedy osiągamy samowiedzę, jesteśmy w stanie osiągnąć samokontrolę, ponieważ jesteśmy świadomi wszystkiego, co na nas wpływa lub powoduje dyskomfort. Wiemy też, co wprawia nas w dobry nastrój i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, dzięki czemu możemy działać na swoją własną korzyść”.

Kłócąca się para - nieodpowiedni partner
Ludzie, którzy niedostatecznie znają samych siebie, mogą emocjonalnie zaszkodzić innym.

Nieodpowiedni partner – co zrobić?

Jeśli zauważyłeś u swojego partnera któryś z powyższych sygnałów i zdecydowałeś, że nie chcesz z nim dłużej żyć, teraz jest czas, aby podjąć odpowiednie kroki. Należy działać zdecydowanie.

Musisz jasno, z szacunkiem i stanowczo powiedzieć mu o swoich odczuciach. To pierwszy krok do tego, by zidentyfikować, jakich ludzi chcesz mieć blisko siebie w życiu. Pomocne może być również sporządzenie listy aspektów, które uważasz za istotne u kogoś, z kim chcesz dzielić swoje życie, niezależnie od tego, czy jest to partner, przyjaciel czy znajomy.

Jednak zawsze znajdą się ludzie, którym chcesz dać szansę i zastanawiasz się, czy warto czekać, aż się zmienią. Musisz jednak wiedzieć, że zmiana ta może nigdy nie nadejść. Usiłowanie zmienienia czyjegoś charakteru przypomina walkę z wiatrakami. Musisz budować zdrowe relacje i więzi, a jeśli zaczniesz od skomplikowanej bazy, jakie korzyści odniesiesz z takiego związku? Jeśli wszystko wydaje się iść pod górkę, prawdopodobnie trafił Ci się nieodpowiedni partner.

Pamiętaj, masz prawo być sobą, a także swobodnie wybierać, z kim chcesz być.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Andrade, J.A., José, A., Castro, D. & Giraldo, L. (2013). Relaciones tóxicas de pareja, 17(2). RevistaPsicologia.com.
  • Cano Murcia, S.R., Zea Jiménez, M. (2012). Manejar las emociones, factor importante en el mejoramiento de la calidad de vida Revista Logos, Ciencia & Tecnología, 4(1), 58-67.
  • Garrett, N., Lazzaro, S., Ariely, D. & Sharot, T. (2016). The brain adapts to dishonesty. Nat Neurosci, 19(12), 1727-1732.
  • Stamateas, B. (2011). Gente Tóxica. Ediciones B, S.A.: Barcelona.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.