Sposoby okazywania miłości samemu sobie

Okazywanie sobie miłości może zwiększyć poczucie własnej wartości, złagodzić poczucie samotności i poprawić relacje. Tutaj możesz odkryć kilka sposobów, jak się do tego zabrać.
Sposoby okazywania miłości samemu sobie
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2023

W dzisiejszych czasach samotność to epidemia. Pomimo tego, że mieszkasz w dużym mieście pełnym ludzi i chociaż Twoja obecność i interakcje w mediach społecznościowych są dość częste, możesz czuć się samotny. Wynika to w dużej mierze z faktu, że jesteś emocjonalnie odłączony od innych i zanurzony w indywidualistycznej i konkurencyjnej dynamice społecznej. To także konsekwencja braku połączenia z samym sobą. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawiamy sposoby okazywania miłości samemu sobie i podpowiadamy, jak wypełnić pustkę emocjonalną.

Poczucie własnej wartości jest kluczem do szczęścia. Pomimo tego, że jest to szeroko dyskutowana koncepcja, nie zawsze jest dobrze rozumiana. Co więcej, nie należy zajmować się nią tylko na poziomie teoretycznym. Muszą temu towarzyszyć fakty, które naprawdę demonstrują i urzeczywistniają uznanie i szacunek, jakie masz i deklarujesz wobec siebie.

Jak w przypadku każdej innej więzi, musisz codziennie pielęgnować swój związek z samym sobą za pomocą różnych gestów i działań. Ale może się okazać, że poświęcasz cały swój czas, wysiłek i energię innym, a nie sobie. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci to powstrzymać.

Kobieta patrząc w lustro
Wzmocnienie relacji z samym sobą jest niezbędne, jeśli chcesz poczuć się lepiej.

Sposoby okazywania miłości samemu sobie

Istnieje niezliczona ilość sposobów okazywania sobie miłości, uwagi, szacunku i wsparcia.

Dobrym sposobem ich sklasyfikowania jest zastosowanie się do pięciu języków miłości zaproponowanych przez Gary’ego Chapmana. Według tego autora istnieje pięć sposobów okazywania uczuć i każdy z nas wykazuje skłonność do jednego lub kilku z nich. Opisują one, w jaki sposób okazujemy uznanie innym, a także to, jak sami lubimy być traktowani.

Możesz skorzystać z tej samej metody kultywowania relacji z samym sobą:

1. Kontakt fizyczny

Oto, co możesz zrobić, aby wyrazić miłość do siebie poprzez kontakt fizyczny:

  • Połącz się ze swoim ciałem i jego potrzebami. Zacznij go słuchać i zwróć uwagę na to, co próbuje Ci powiedzieć. Odpoczywaj wtedy, gdy tego potrzebujesz, pij wystarczającą ilość wody i regularnie ćwicz.
  • Zafunduj sobie gorącą kąpiel lub masaż kremem lub olejkiem.
  • Wybieraj wygodne ubrania i przyjemne tekstylia w swoim domu.
  • Przytulaj samego siebie zawsze wtedy, gdy potrzebujesz zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Może to pomóc zmniejszyć fizjologiczną reakcję na stres w trudnych czasach i sprawić, że poczujesz się lepiej.

2. Słowa afirmacji

Wybierz sobie słowa pozytywnych afirmacji dla samego siebie. Recytuj je każdego ranka przed lustrem lub przygotuj małe notatki motywacyjne i umieść je w widocznych miejscach w domu. Pomoże to poprawić Twoją samoocenę i opinię, jaką masz na swój temat.

Istotne jest, abyś wiedział, jak dedykować sobie te słowa w kluczowych momentach. Pogratuluj sobie osiągnięć, zachęć się do podjęcia wysiłku na rzecz projektu, do którego nie czujesz się szczególnie zmotywowany, lub bądź pobłażliwy i okaż współczucie, gdy popełnisz błąd. Przyjmij pozytywny dialog wewnętrzny, który zachęca Cię i wspiera w kochający sposób.

3. Jakość spędzania czasu z samym sobą

Wielu z nas uważa samotność za nudną i nieciekawą. Niektórym przeszkadza nawet cisza i brak towarzystwa. Dla innych te chwile samotności mogą być komplikowane codziennymi obowiązkami i faktem mieszkania z członkami rodziny, zwłaszcza z małymi dziećmi. Niezależnie od przypadku, zawsze jednak można znaleźć miejsce, w którym można spędzić trochę czasu ze sobą.

Nie powinieneś jednak spędzać tego czasu biernie oglądając telewizję lub przeglądając media społecznościowe. To powinien być jakościowy czas. Na przykład możesz poćwiczyć swoje ulubione zajęcia, takie jak taniec, spacer na łonie natury lub wizyta w ulubionej kawiarni.

Będzie to jeszcze bardziej opłacalne, jeśli zagłębisz się w samowiedzę i introspekcję. Praktyki takie jak medytacja, głębokie oddychanie, prowadzenie dziennika lub pisanie terapeutyczne są doskonałymi opcjami. Pozwalają Ci połączyć się ze sobą, a także swoimi emocjami i myślami, dzięki czemu możesz poświęcić im uwagę, na jaką zasługują.

4. Akty służby

Ile razy robisz wszystko dla innych, ale nie możesz zrobić najmniejszej rzeczy dla siebie? Może opiekujesz się swoimi dziećmi, partnerem i starszymi rodzicami i potrafisz gotować najlepsze obiady, załatwiać różne sprawy, planować i organizować spotkania, ale jeśli chodzi o zrobienie czegoś dla siebie, zawsze odkładasz to na później.

Okazywanie sobie miłości poprzez akty służby obejmuje robienie dla siebie wszystkiego, czego potrzebujesz, aby czuć się dobrze na co dzień. Może to oznaczać sprzątanie i porządkowanie własnej przestrzeni, gotowanie apetycznych i przyciągających wzrok potraw, organizowanie porządku dziennego lub posuwanie się naprzód z tym dawno spóźnionym projektem. Krótko mówiąc, chodzi o to, abyś przestał zwlekać i podjął dodatkowy wysiłek dla siebie. To sprawi, że Twoje codzienne życie będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

5. Prezenty i upominki

Na koniec okaż sobie miłość, dając sobie przedmioty i doświadczenia, które lubisz. Nie oznacza to trwonienia oszczędności, ale zwracanie uwagi na małe rzeczy.

Na przykład możesz kupić tę tabliczkę czekolady, którą tak lubisz, lub koszulę, która wpadła Ci w oko, gdy widziałaś ją w sklepie któregoś dnia. Możesz też zafundować sobie dzień w spa, lekcje gotowania lub bilet do kina na najnowszą premierę. W końcu często szybko wydajesz pieniądze na innych, ale nie na siebie. Życie nie powinno tak wyglądać.

Kobieta pijąca kawę o zachodzie słońca
Zapewnienie sobie chwil relaksu i przyjemności pozytywnie wpływa na poczucie własnej wartości.

Okazywanie sobie miłości każdego dnia poprawia samopoczucie

Jak widzisz, istnieje wiele sposobów okazywania sobie miłości, szacunku i uwagi. A teraz zatrzymaj się i pomyśl przez chwilę. Ile z nich obecnie regularnie stosujesz?

Pamiętaj, że wdrożenie tych prostych działań pomoże Ci połączyć się ze sobą. Staniesz się swoim największym wsparciem i głównym źródłem miłości i potwierdzenia. To osłabi poczucie samotności, zwiększy satysfakcję z życia, a nawet pozwoli na lepsze relacje. To dlatego, że nie będziesz już szukać innych, którzy wypełnią te luki w Twoim życiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chapman, G., & Campbell, R. (2016). The 5 Love Languages/5 Love Languages for Men/5 Love Languages of Teenagers/5 Love Languages of Children. Moody Publishers.
  • Dreisoerner, A., Junker, N. M., Schlotz, W., Heimrich, J., Bloemeke, S., Ditzen, B., & van Dick, R. (2021). Self-soothing touch and being hugged reduce cortisol responses to stress: A randomized controlled trial on stress, physical touch, and social identity. Comprehensive psychoneuroendocrinology8, 100091.
  • Santa Fernández, L., Mota López, R., & Rubio Guzmán, E. M. (2022). Una aproximación a la soledad juvenil: ¿De qué hablamos?¿ Qué podemos hacer?. Educación social: revista de intervención socioeducativa. https://redined.educacion.gob.es/xmlui/handle/11162/225003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.