Oznaki rozczarowania w związku

Dość często zdarzają się sytuacje, które ostatecznie prowadzą do rozczarowania w związku. Jednak rozpoznanie tego na czas jest kluczowe, jeśli chcesz odzyskać płomień miłości.

Para doświadczająca rozczarowania w związku.

Kiedy zaczynasz się z kimś spotykać, często obiecujesz swojemu partnerowi cały świat. Wszystko jest w różowych barwach i myślisz, że będziecie razem na zawsze. Niestety, na te przysięgi, które sobie składacie, choć pełne dobrych intencji, często mogą mieć wpływ nieoczekiwane wydarzenia. Prowadzą do psychologicznego zjawiska rozczarowania. Jakie są pierwsze oznaki rozczarowania w związku?

Uczucia te można przełożyć na częste kłótnie, dystansowanie się, a nawet wzloty i upadki w pożądaniu seksualnym jednego lub obojga z Was.

Różnice stają się często bardziej zauważalne, jeśli zdecydujecie się wziąć ślub lub zamieszkać razem, ponieważ wiąże się to z większą ilością czasu i nowymi obowiązkami.

Chociaż chciałaś tej sytuacji, może się ona okazać dla Ciebie dość trudna. Wtedy zaczynasz zdawać sobie sprawę, że Twój związek nie funkcjonuje tak, jak kiedyś lub że jesteście niekompatybilni.

Trzymacie się jednak tej relacji, która działa tylko dzięki Waszej rutynie; zestawowi nawyków, które sprawiają, że oboje jesteście nieszczęśliwi.

Myślisz, że walka o pokonanie tych wyzwań wzmocni Wasz związek. Problem polega na tym, że nie zawsze chcecie iść w tym samym kierunku. Może to prowadzić do niezadowolenia lub rozczarowania.

Wtedy musicie zregenerować miłość, która istniała na początku Waszej relacji, zanim całkowicie zniknie. W przeciwnym razie nie będzie lekarstwa na tę sytuację.

Niezadowolenie nie pojawia się z dnia na dzień. Stopniowo objawia się z czasem. Jest jak mrówka, która powoli przenosi kawałek jedzenia do swojego mrowiska.

Z reguły nie jesteś świadoma tego, co się dzieje, ponieważ jesteś zbyt zajęta innymi sprawami, takimi jak praca, rutyna, dzieci czy własny rozwój osobisty.

Eksperci twierdzą, że rozczarowanie to stopniowy proces nawarstwiania się jednego problemu za drugim. Jeśli zachowujesz czujność i zwracasz uwagę na następujące znaki, powinnaś uniknąć tej sytuacji. Co więcej, odzyskasz magię, którą mieliście na początku.

Oznaki rozczarowania w związku

Najczęstsze oznaki rozczarowania w związku to:

1. Walka o rację

Kiedy Wasz związek jest w kryzysie, oboje zwykle przyjmujecie określone stanowisko, z którego żadne z Was nie ustąpi. Oboje jesteście niewzruszeni. Jednak związek nie jest bitwą, którą można wygrać lub przegrać. Dlatego też przyjmowanie tego rodzaju podejścia w niczym Ci nie pomoże.

Z drugiej strony nie musisz akceptować wszystkiego, co mówi Twój partner. Po prostu trzeba być bardziej otwartym na ich punkt widzenia. Najszybszy sposób na wprowadzenie rozczarowania w związku polega na byciu nieelastycznym i próbie narzucenia swojej pozycji partnerowi, nawet go nie słuchając.

para siedzi na sofie

Następnym razem, gdy będziecie mieć problem, spróbujcie się uspokoić i wspólnie znaleźć rozwiązanie. Wyraź to, co czujesz i utrzymuj równowagę, abyście oboje poczuli się usatysfakcjonowani.

2. Chęć ucieczki

Uczucie duszenia się lub braku wolności nie są czymś dobrym. Nie pomaga też, jeśli któreś z Was odmawia radzenia sobie z jakimkolwiek konfliktem i po prostu wychodzi i trzaska drzwiami, wracając dopiero kilka godzin później.

Ucieczka może również oznaczać spędzanie mniej czasu ze swoim partnerem. Oddalacie się od siebie emocjonalnie, a Ty symbolicznie uciekasz od tego, co się naprawdę dzieje.

Możesz spać z kimś każdego dnia w tym samym łóżku, a jednocześnie być dalej od tej osoby, niż gdybyście mieszkali tysiące kilometrów od siebie. Im dłużej trwa ten rodzaj wyobcowania, tym większe jest rozczarowanie związkiem i mniej problemów zostaje rozwiązanych.

3. Obwinianie się nawzajem za konflikty

Od chwili, gdy narastają frustracje, próbujesz znaleźć winowajcę i automatycznie myślisz, że to nie Ty. Naprawdę trudno jest zajrzeć w głąb siebie i przyjąć odpowiedzialność za to, co się dzieje.

To nie oznacza, że jesteś wszystkiemu winna. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wystarczy znaleźć równowagę. Nie wybieraj najkrótszej lub najłatwiejszej drogi obwiniania się nawzajem i nie skupiaj się tylko na błędach innych, ponieważ to tylko doleje oliwy do ognia rozczarowania. Często warto powiedzieć „Masz rację. Myliłam się”, jeśli oznacza to, że odzyskacie dzięki temu swój związek.

4. Utrata uczuć

Nie czekasz już na spotkanie ze swoim partnerem, tak jak wcześniej. Już nie obchodzi Cię, o której godzinie wraca do domu, i nie masz już motyli w brzuchu, gdy go widzisz. Nie uszczęśliwia Cię, nie tęsknisz za nim, a jego obecność Cię irytuje. Jeśli to brzmi znajomo, musisz się zatrzymać i ocenić, co się z Tobą dzieje. Właściwie, co się z Wami dzieje.

Jeśli nie cieszycie się swoim towarzystwem, jeśli są setki rzeczy, które wolisz robić niż być z nim, musisz zrobić krok wstecz, zrozumieć, jakie popełniliście błędy i spróbować znaleźć rozwiązanie.

5. Koncentrowanie się na negatywach

Kiedy oboje widzicie tylko swoje wady i słabości, doświadczacie rozczarowania w związku. Zauważysz, że teraz kłócicie się o najmniej istotne szczegóły, te, które nigdy wcześniej nie miały znaczenia.

Musisz zadać sobie pytanie, dlaczego wcześniej nie zwracałaś na nie uwagi, a teraz to robisz. Musisz odkryć, co doprowadziło Wasz związek do tego punktu krytycznego.

Zwracanie uwagi wyłącznie na błędy partnera oznacza, że nie dostrzegasz już jego zalet. Z pewnością je ma, w przeciwnym razie nigdy byś się w nim nie zakochała i jest praktycznie niemożliwe, żeby zniknęły z dnia na dzień.

Jeśli utożsamiasz się z którąkolwiek z tych sytuacji, najlepiej byłoby, gdybyście oboje poświęcili czas na rozmowę o swoich uczuciach i zaczęli szukać rozwiązań. Oczywiście Wasza komunikacja musi być empatyczna i szczera. Oboje musicie być w stanie otwarcie rozmawiać o wszystkim, co myślicie i czujecie, bez lekceważenia siebie nawzajem.

Zrozumienie jest niezbędne do rozwiązania problemu rozczarowania w związku. Nie ma sensu być całkowicie szczerym, jeśli nie staracie się zrozumieć siebie nawzajem. Jeśli jednak okaże się, że Wasze rozmowy zawsze kończą się w ślepym zaułku, zawsze możesz rozważyć terapię dla par, a nawet separację. W końcu najgorsze byłoby tkwienie w tej samej sytuacji.

Scroll to Top