Rozstanie - 11 zachowań, których zdecydowanie należy unikać

Rozstanie - 11 zachowań, których zdecydowanie należy unikać

Ostatnia aktualizacja: 21 maja, 2017

Rozstanie bywa bolesne. Rozstanie to sytuacja, którą chyba każdemu zdarzyło się przeżyć chociaż raz. Pomówmy więc o tym przyjmując, że to Ty jesteś tym, kogo się porzuca.

Choć rozstanie każdego przyprawia o mnóstwo różnych uczuć, to jednak pamiętaj o pewnych zachowaniach, na które nikt nie powinien sobie pozwalać.

Przeczytaj również podobny artykuł: Pożegnanie – po nim nie jesteśmy już tacy sami

Rozstanie – zachowania, których należy unikać

 • Myślenie, że to była wyłącznie Twoja wina. Związek tworzy dwoje ludzi, którzy wzajemnie obdarzają się miłością i szacunkiem. Jeżeli z biegiem czasu jedno z tych dwojga zmienia się nie do poznania, nie istnieje odpowiedzialność jednostki. Nie wmawiaj sobie winy. Czasem rozstanie jest konieczne.
 • Żałowanie, że ta druga osoba Cię porzuca. Relacja kończy się dla obojga, nie tylko dla Ciebie. Zapewne Ty też dawałeś znać, że coś jest nie tak. Nauczyłeś się żyć właśnie z nią i nie potrzebna Ci nowa rutyna, bo tak Ci dobrze.
 • Myślenie o tym, jakie było Twoje życie w związku, który rozstanie właśnie zakończyło. Jesteś zmuszony przewartościować priorytety, grafik i zacząć wszystko od nowa. Nie czytaj Waszych dawnych rozmów, nie szukaj wspomnień w sieci.
 • Wymazywanie wspomnień. Nie jest to dobrym pomysłem. Teraz to pozostaw. Życie podpowie Ci później kiedy wrócić do przeszłości i co z nią zrobić. Nie rób niczego w emocjach, na chwilę obecną po prostu odpocznij od sytuacji. Uporaj się z tym, co Ci przyniosło rozstanie.
 • Oglądanie romantycznych filmów. Nie rób z siebie męczennika. Wystarczy Ci godzenie własnych problemów z codziennymi obowiązkami. Nabierz nowych zwyczajów. Nadejdzie jeszcze chwila, w której poznasz tę właściwą osobę, która będzie odpowiednia dla Ciebie.

Nie rób niczego w emocjach

 • Oczekiwanie na przypadkowe spotkanie. Nie pojawiaj się na siłę w Waszych wspólnych miejscach. Nie idź na kawę w jej ulubione miejsce. Nawet sobie tego nie wyobrażaj. “Co by się stało, gdybym ją teraz spotkał…?” Nie jest zdrowe wywoływanie takich sytuacji na siłę.
 • Zdjęcie profilowe. Bardzo ważny punkt. Jeżeli używałeś wspólnego, czas je zmienić. Zrób to kiedy uznasz za stosowne, ale bez zbędnego zwlekania. Nie wstawiaj twarzy cierpiętnika. Zrób sobie fotkę, która pokazuje, że czujesz się w miarę dobrze.
Złamane serce - rozstanie
 • Po prostu bądź sobą. Jeżeli sugerowała Ci, żebyś nie wkładał na siebie tego, czy tamtego, teraz jest odpowiedni moment na to, aby być w pełni sobą! Podobnie rzecz się ma z wszelkiego rodzaju zachowaniami. Bądź sobą, zasługujesz na to.
 • Przedłużanie cierpienia. Rozstanie boli i nie da się temu zapobiec. Jeżeli natomiast nie boli, to oznacza, że nie była to właściwa osoba. Nie powstrzymuj negatywnych uczuć, jeśli trzeba to wyrażaj je bez skrępowania. Wyrzuć z siebie wszystko to, co ciąży. Zacznij nowy etap jako wolny człowiek.

Przeczytaj również podobny artykuł: Ta właściwa osoba – czyli jak wybieramy w miłości

 • Nie czekaj na kontakt. Nie wpatruj się w telefon przy każdej okazji. Nie czekaj na rozmowę. Od tej chwili zaczynasz dbać wyłącznie o siebie.
 • Jeżeli jesteś w związku, który nie działa jak powinien, nie wahaj się wprowadzić zmian. Tylko w taki sposób możesz żyć tak jak chcesz, a przy tym otworzysz sobie drzwi na poznanie nowych ludzi.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.