Miłość i odpowiedzialność: troska o osoby, które kochasz

Miłość i odpowiedzialność: troska o osoby, które kochasz

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2021

Jeśli kogoś kochasz, troszczysz się o niego i martwisz się o niego. Chcesz, aby był szczęśliwy i aby nic mu się nie działo, dlatego bierzesz odpowiedzialność za swoje działania, słowa i zachowania. Jeśli tego nie zrobisz, możesz stracić wszystko. Widzisz więc, że miłość i odpowiedzialność są ze sobą nierozerwalnie związane.

Miłość i odpowiedzialność to dwie strony tej samej monety. Darzenie miłością siebie i innych osób w Twoim życiu polega na działaniu z odpowiedzialnością i dbaniu o dobre samopoczucie bliskich Ci osób. To może wydawać się oczywiste, ale wielu z nas często to ignoruje.

Jeden z przykładów to obwinianie kogoś, kogo kochasz za problemy, które Cię dotykają. Łatwo jest zrzucić całą odpowiedzialność za daną kwestię na barki innych osób i ignorować własną rolę w zaistniałej sytuacji. Każdy związek to interakcja między dwoma osobami, które posilają się sobą nawzajem.

W tej małej planecie społecznej wszystko ma znaczenie. Twoje działania, to, co mówisz i to, czego nie mówisz. Jeśli chcesz, aby ta mała planeta dalej się obracała, musisz nauczyć się być odpowiedzialna za samą siebie. Naucz się zachowywać w sposób inteligentny i wrażliwy podczas interakcji z osobami, które kochasz!

“W marzeniach rozpoczyna się odpowiedzialność.”

-W.B. Yeats-

Para pijąca wino

Miłość i odpowiedzialność są ze sobą nierozerwalnie związane

Słynny psychoterapeuta Albert Ellis mówił, że ludzie uwielbiają unikać odpowiedzialności. Zawsze łatwiej jest się wymknąć lub pozwolić innym radzić sobie z konsekwencjami.

Jednak jeśli chcesz odgrywać aktywną rolę w swoim życiu i poszukiwaniu szczęścia oraz miłości, nie możesz uchylać się przed obowiązkami. W ostatnich latach kwestia odpowiedzialności i zobowiązań stała się popularnym tematem badań.

Badania takie jak to (dostępne w języku angielskim) przeprowadzone przez psychologów na Uniwersytecie w Missouri przypominają nam, że jeśli mamy swobodę podejmowania własnych decyzji, posiadania autonomii i utrzymywania relacji z naszą rodziną, przyjaciółmi i partnerami, to mamy również zobowiązanie rozwijania tej kompetencji.

Łatwo jest poczuć zniechęcenie słysząc takie słowa jak “odpowiedzialność” i “zobowiązanie”. Jednak musisz pamiętać, że odpowiedzialność i szczęście są ze sobą nierozerwalnie związane.

To, co mówisz i robisz ma znaczenie dla innych, więc bierz odpowiedzialność za swoje działania

Łatwo jest zapomnieć, że nic co robisz (lub czego nie robisz) nie jest ignorowane przez osoby, które Cię kochają. Pędzisz przez dzień całkowicie skoncentrowana na tym, co dzieje się wewnątrz Ciebie i zapominasz w jaki sposób Twoje zachowanie i słowa wpływają na otaczające Cię osoby.

Możesz nawet uważać, że nie będzie ich to obchodziło właśnie dlatego, że Cię kochają. Jednak w rzeczywistości wszystko jest przetwarzane i filtrowane na poziomie emocjonalnym.

Miłość i odpowiedzialność są ze sobą nierozerwalnie związane, ponieważ gdy kogoś kochasz, rzeczy które robisz i mówisz wpływają na niego w znaczący sposób. W konsekwencji masz odpowiedzialność zachowywać się w sposób, który będzie dobry dla samopoczucia kochanej osoby.

Weź odpowiedzialność za swoje błędy

Gdy jesteś dojrzałą i kompetentną pod względem emocjonalnym osobą, bierzesz na siebie odpowiedzialność za swoje błędy i starasz się je naprawić. Rzadko kiedy obwiniasz innych za to, co się stało lub narzucasz poczucie winy otaczającym Cię osobom.

Jeśli coś się wydarzyło i jesteś pośrednio lub bezpośrednio odpowiedzialna za cierpienie, musisz zebrać się w sobie i poradzić sobie z tą sytuacją.

Miej świadomość tego, co jest właściwe, a co nie

Odpowiedzialność i świadomość to dwa kluczowe składniki szczęśliwych związków. Umiejętność rozpoznania prawdy w każdej sytuacji, rozpoznania tego, co się wydarzyło, domyślenia się tego co jest złe a co dobre i właściwego działania to zachowania typowe dla zdrowych związków.

Osoby, którym brakuje świadomości, działają nie myśląc o konsekwencjach i zachowują się w sposób dziecinny, są trudne do zniesienia. Niewiele kwestii ma tak duże znaczenie jak rozwijanie świadomości odnośnie tego jak działać w każdej sytuacji, w jakiej się znajdziesz.

Jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem

Miłość i odpowiedzialność są ze sobą związane autentycznym pragnieniem dbania i chronienia osób, które kochasz. Zrozumienie, że inna osoba jest Twoją odpowiedzialnością (a Ty jej) oznacza przede wszystkim, że musisz mieć na uwadze to, co jest dla niej najlepsze.

Postaraj się świadczyć pomoc, a nie być utrudnieniem. Osobą, która daje skrzydła, aby ktoś inny mógł latać, a nie dociska do ziemi swoimi niepokojami i konflikty.

Para zapalająca świeczki

Wiedz czego chcesz i mów czego potrzebujesz

Kolejna część składowa miłości w związku to spełnianie potrzeb drugiej osoby. Większość z nas pragnie czerpać ze związku podstawowe rzeczy: uczucie miłości, szacunku, docenienie oraz wsparcie płynące od naszego partnera.

Poza tym ważne jest, aby mówić swojemu partnerowi czego pragniesz, czego nie chcesz i czego Ci brakuje. Ponosisz odpowiedzialność za umiejętność wyrażania siebie zamiast oczekiwania aż partner zgadnie co myślisz.

Miłość i odpowiedzialność

Związki, bez względu na to, czy są one z przyjacielem, partnerem, matką czy dzieckiem, nadają naszemu życiu znaczenie i cel. Pamiętaj o tym, gdy będziesz szła przez swoje codzienne życie, aby koncentrować się na tym, co jest naprawdę ważne.

Bycie odpowiedzialnym w związku oznacza inwestowanie w miłość. Jeśli to zrobisz, każdy będzie zwycięzcą, ponieważ w życiu nie ma niczego bardziej wzbogacającego. Kiedy dbasz o innych, zyskujesz w zamian tak wiele. Takie związki będą kwitły i sprawią, że Twoje życie zyska większą wartość.

Podsumowując, dbanie o osoby, które kochasz oznacza dbanie o to, co nadaje Twojemu życiu znaczenie i szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sheldon, K. M., Gordeeva, T., Leontiev, D., Lynch, M., Osin, E., Rasskazova, E., & Dementiy, L. (2018). Freedom and responsibility go together: Personality, experimental, and cultural demonstrations. Journal of Research in Personality73, 63–74. https://doi.org/10.1016/j.jrp.2017.11.007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.