Od czego zacząć, gdy czujesz, że chcesz coś zmienić?

Potrzebujesz zmiany? Czy czujesz, że znalazłeś się w ślepym zaułku i że nadszedł czas, aby skupić się na sobie i dać sobie to, czego naprawdę potrzebujesz? Te podstawowe klucze mogą pomóc Ci w tej podróży.
Od czego zacząć, gdy czujesz, że chcesz coś zmienić?

Ostatnia aktualizacja: 24 maja, 2022

„Czuję, że potrzebuję w życiu czegoś innego. Utknąłem w rutynie i nie wiem, jak się z niej wydostać”. Każdy czuje się tak w pewnym momencie swojego życia. To ambiwalentne uczucie. Jest tak, ponieważ nie wiemy, jak je wyjaśnić. Ponadto nie wiemy od czego zacząć. W tym momencie po prostu czujesz, że chcesz coś zmienić.

Pisarz George Herbert powiedział, że całe życie jest zmianą i nie ma powodu, aby bać się czegoś tak naturalnego. Zamiast być niechętnym wobec zmian, zazwyczaj ich chcesz. Dzieje się tak, ponieważ jest w Twoim życiu coś, co sprawia, że znajdujesz się w stagnacji i czujesz się uwięziony w zniechęcającej rzeczywistości.

Kiedy zauważysz, że wielokrotnie przechodzisz przez to uczucie w swoim umyśle, nie masz innego wyboru, jak tylko go posłuchać. Bądź jednak ostrożny, ponieważ radykalne i impulsywne zmiany mogą sprawić, że stracisz równowagę i trafisz w niewłaściwe miejsce. Dlatego najlepiej najpierw trochę się zastanowić, aby zrozumieć, czego dokładnie chcesz.

Przyjrzyjmy się procesowi, który może doprowadzić Cię do lepszego etapu życia, kiedy czujesz, że chcesz coś zmienić.

Doświadczasz potrzeby czegoś nowego, kiedy nie czujesz się już sobą we wszystkim, co robisz i w miejscu, w którym jesteś.

zamyślona kobieta
Potrzebujesz zmian, które dostosowują się do rodzaju egzystencji, którą chcesz żyć.

Co zrobić, gdy chcesz coś zmienić

Żyjemy w rzeczywistości, w której zmiany zachodzą w coraz szybszym tempie. Zmieniają się nie tylko scenariusze społeczne. Natura też ma swoje własne zmiany. Wszystko się porusza, zmienia, oscyluje i zmierza w kierunku wzlotów i upadków. To nieuniknione, że w obliczu nich odczuwasz zakłopotanie, a nawet niepokój.

Zygmunt Bauman określa tę ciągłą zmianę jako „płynną nowoczesność”. Twierdzi, że na poziomie psychologicznym i w kontekście naznaczonym ewolucją często tęsknimy za zmianą. Uczucie, że w danej chwili potrzebujemy czegoś innego, jest powtarzającym się doświadczeniem.

Arystoteles także mówił o potrzebie zmian w swoich pracach De Motu Animalium i De Generatione Animalium. Wyjaśnił, że wszelkie zmiany są zorientowane na cel, na „ostateczną przyczynę”. Dobrym przykładem są wariacje w kosmosie, mające na celu osiągnięcie maksymalnego stopnia doskonałości. To samo dzieje się z nami, ludźmi, kiedy zamierzamy rozpocząć nowy styl życia.

Dlatego jako człowiek sam musisz wykonywać różne zadania i cele, gdy odczuwasz tęsknotę za osobistym spełnieniem. Od czego jednak zacząć? Spójrzmy.

Wyjaśnij sobie, co musisz wiedzieć

Nie jest dobrym pomysłem skakać w pustkę i dać upust swojej potrzebie zmiany. Lepiej pomyśleć o każdym kroku, aby nie popełnić błędu. Niektórzy ludzie, w obliczu chęci zrobienia czegoś innego, podejmują się zupełnie odmiennych projektów. Są impulsywni i ograniczają się do wypełnienia pustki jakąkolwiek aktywnością i doświadczeniem. Nie trzeba dodawać, że nie znajdują prawdziwej satysfakcji.

Dlatego powinieneś starać się nie przyjmować takiej postawy. Najpierw zastanów się, czego pragniesz i dlaczego. Jeśli czujesz potrzebę poświęcenia się innej drodze zawodowej, zastanów się, dlaczego tak jest. Jeśli chcesz zmienić miasto, w którym mieszkasz, swój krąg towarzyski lub rozpocząć nowe hobby, zastanów się, jakie powody doprowadziły Cię do tego pragnienia. Tylko wtedy, gdy będziesz świadomy tego, czego potrzebujesz i powodów, dla których tak jest, będziesz gotowy szukać tego, na co zasługujesz.

Zamień swoje myśli w intencje

Od czego zaczynasz, gdy chcesz coś zmienić w swoim życiu? Jak wspomnieliśmy wcześniej, pierwszym krokiem jest zastanowienie się, czego chcesz. Po drugie, ćwicz swój umysł, aby zmobilizować każdy pomysł, działanie i myśl w kierunku Twoich celów.

Badania przeprowadzone przez University of Shanghai twierdzą, że wyznaczanie celów sprzyja naszej jakości życia. Dlatego nie ma znaczenia, czy doświadczamy mrocznych chwil i czujemy się, jakbyśmy utknęli. W chwili, gdy nasze mózgi trzymają się jasnego celu, rozkwita nadzieja.

Rób małe i różne rzeczy każdego dnia, a to, czego szukasz, nadejdzie

Zanim podejmiesz ryzyko i dokonasz drastycznej zmiany, której możesz później żałować, lepiej robić krok po kroku. Staraj się codziennie robić nowe rzeczy, przełamywać nawyki, zmieniać rutynę i spotykać różnych ludzi… Te małe zmiany w Twoim życiu mogą przynieść Ci osobistą rewolucję, na którą tak czekałeś.

Kobieta z zamkniętymi oczami i oświeconym umysłem
Kiedy masz jasność co do tego, czego potrzebujesz, Twój umysł musi skupić się na tych celach.

Nie jesteś zgubiony, zmiana to podróż

Możesz czuć się zagubiony. To dlatego, że masz pewność, że potrzebujesz zmiany, ale nie wiesz, od czego zacząć. Pamiętaj, że to, czego doświadczasz, jest całkowicie normalne. Musisz patrzeć na ten proces jako podróż. Podróż, która będzie pełna wzlotów i upadków, wątpliwości i niepewności.

Dr Szu-Chi Huang i Jennifer Aaker ze Stanford przeprowadzili badanie dotyczące znaczenia użycia metafory podróży w tym kontekście. Twierdzą, że każdy proces zmiany jest jak odbycie skomplikowanej podróży. Upadasz, gubisz się, a czasem nawet gubisz mapę.

Jednak zawsze masz pod ręką kompas. To Twoje serce. Wie, czego chce, i motywuje Cię do dalszego znajdowania tego, czego potrzebujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Huang, S.-C. y Aaker, J. (2019). Es el viaje, no el destino: cómo la metáfora impulsa el crecimiento después del logro de la meta. Revista de Personalidad y Psicología Social, 117 (4), 697–720. https://doi.org/10.1037/pspa0000164
  • O’Rand, Angela. (2012). The Changing Life Course. The Wiley-Blackwell Companion to Sociology. 197-211. 10.1002/9781444347388.ch11.
  • Kaplan, Roger. (2017). The Dream of Changing Life. 10.4324/9781351324205-6.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.