Emocjonalny dystans w związku

Najgorszym wrogiem w związku jest dystans emocjonalny. Emocjonalny chłód i brak zainteresowania często okazują się przeszkodami nie do pokonania, które powodują wiele cierpienia w związkach.
Emocjonalny dystans w związku
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Emocjonalny dystans w związku może spowodować więcej problemów niż jakiekolwiek nieporozumienie lub kłótnia. Kiedy w Twoim związku zatraca się intymność i bliskość, coraz głębiej pogrążasz się w ruchomych piaskach nieszczęścia. Niewiele sytuacji może być bardziej niepokojących.

Ponadto może to spowodować wiele zamieszania psychicznego u Twojego partnera, zwłaszcza jeśli nadal Cię kocha. Jednak prawdopodobnie nie będzie zbytnio zaskoczony. Prawdopodobnie zauważył Twój stopniowy brak zainteresowania i dystans emocjonalny. Widzi, jak małe rzeczy, które kiedyś były tak wyjątkowe i znaczące, stopniowo traciły swój blask.

John Gottman jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Jest ekspertem od związków. Twierdzi, że pary, które utrzymują emocjonalne przywiązania, mogą zmierzyć się z każdą różnicą opinii, problemem lub nieporozumieniem, które mogą pojawić się na ich drodze. Jednak gdy to przywiązanie zawiedzie, wszystko zaczyna się rozpadać.

Dystans emocjonalny zawsze ma swoje konsekwencje. Co więcej, zawsze trzeba stawić im czoła. Pomocne jest zrozumienie, na czym polega dystans emocjonalny.

„Jestem tak odizolowana, że czuję dystans między mną a moim garniturem”.

-Fernando Pessoa-

Mężczyzna wyglądający na nieszczęśliwego.

Oznaki i możliwe przyczyny dystansu emocjonalnego w związku

Kiedy chcesz zbudować prawdziwą relację, czy to z członkiem rodziny, przyjacielem czy partnerem, wiesz, że musisz popracować nad więzią emocjonalną między Wami. To prawie jak budowanie schronienia tylko dla Was dwojga. Schronienia dla ludzi, którzy znają się, szanują, interesują się sobą i chcą się o siebie troszczyć.

Nie zawsze łatwo jest osiągnąć tego typu związek. Jeśli Ci się uda, będziesz wystarczająco silna, aby poradzić sobie ze wszystkim, co stanie Ci na drodze. Niemniej jednak to naturalne, że czujesz się zaniepokojona, gdy pojawia się jakikolwiek konflikt między Tobą i Twoim partnerem. Posiadanie sprzecznych pomysłów, kłótnie i złość zawsze powodują pewien niepokój, w każdym związku. Możesz pomyśleć, że to powód do rozstania.

Jeśli jednak jest między Wami więź emocjonalna, zawsze będziecie w stanie się pogodzić. Konflikty mogą być bardzo cenne. Dają Ci możliwość ujawnienia różnic, zrozumienia się nawzajem, wzmocnienia relacji i wprowadzenia pożytecznych zmian. Te wszystkie rzeczy są pozytywne, ponieważ pomagają budować mosty i skupiać się na sobie nawzajem.

Charakterystyka dystansu emocjonalnego w związku

Z drugiej strony, czasami dzieje się odwrotnie. W takich przypadkach konflikt ujawnia emocjonalny dystans w związku. Co więcej, komunikacja zawodzi i nie ma między Wami więzi emocjonalnej. Pojawia się całkowity brak zainteresowania. Oto kilka cech charakterystycznych tych sytuacji:

  • Nie mówisz już o uczuciach i emocjach. Za wszelką cenę unikasz tych tematów i szukasz wymówek, aby o nich nie rozmawiać, ponieważ uważasz je za niewygodne.
  • Jest między Wami nierównowaga pod względem inwestowania emocjonalnego. Stajesz się coraz bardziej odległa. Jednak Twój partner może próbować utrzymać związek na powierzchni.
  • Wasze wspólne rytuały i nawyki nie mają już żadnego znaczenia. Te małe rzeczy, które były tak ważne w Waszym związku, jak wspólna kąpiel, godzinne rozmowy w łóżku, wysyłanie sobie czułych wiadomości w pracy itp. teraz są dla Ciebie bez znaczenia.
  • Nie czujesz już zainteresowania swoim partnerem. To, co myśli lub czuje, nie jest dla Ciebie ważne. Nie interesują Cię jego opinie ani to, o co może się martwić. Jest to jeden z najbardziej bolesnych objawów dystansu emocjonalnego w związku.
dystans emocjonalny w związku

Co można zrobić?

Dystans emocjonalny może mieć różne przyczyny. Zdecydowanie najczęstszą jest to, że nie czujesz się już zakochana w swoim partnerze. Jednak niechętnie mówisz mu o tym, że nie czujesz się już tak, jak kiedyś. Niemniej jednak, jeśli istnieje inny powód dystansu emocjonalnego, możesz podjąć pewne kroki, aby walczyć o Wasz związek.

  1. Terapia par oparta na emocjach może być bardzo przydatna. Dr. James L. Furrow i Susan M. Johnson pisali o tego rodzaju terapii.
  2. Polega ona na pracy nad problemami komunikacyjnymi. Ponadto możesz wyjaśnić wszelkie trudności, które tworzą emocjonalny dystans między Wami. Masz okazję przejść szkolenie w zakresie zarządzania emocjami i wyrażania ich. Pomoże Ci to przekształcić Twój związek w bogatszą relację, w której będziesz w stanie zrozumieć i rozwiązać swoje problemy.

Jednak wszystkie pary są wyjątkowe. Czasami dystansu emocjonalnego nie da się przełamać. Zwłaszcza, gdy zniknęło uczucie miłości. Jeśli tak jest, nie powinnaś przedłużać cierpienia, ponieważ spowodujesz tylko większe szkody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Furrow, J. L., & Bradley, B. A. (2011). Emotionally focused couple therapy: Making the case for effective couple therapy. In The Emotionally Focused Casebook: New Directions in Treating Couples (pp. 3–29). Taylor and Francis. https://doi.org/10.4324/9780203818046

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.