Nassim Taleb jest jednym z najciekawszych współczesnych myślicieli. Jego książka Fooled by Randomness została uznana przez magazyn Fortune za jedną z 75 najbardziej błyskotliwych na świecie. W tej pracy Taleb porusza jedną ze swoich kluczowych myśli. Mówi o tym, jak efekt przypadku wytrąca wszystkich z równowagi, także tych, których uznajemy za „ekspertów”.
Niemal cała twórczość Nassima Taleba obraca się wokół decydującego tematu, który zyskał niezwykłą popularność: niepewności. Jego najbardziej znane książki to pięciotomowa seria, o wspólnej nazwie Incerto. Taleb z reguły odrzuca modele teoretyczne i promuje ideę wiedzy jako praktyki.
Nassim Taleb określa sam siebie jako „sceptycznego empirystę”, kogoś, kto czerpie wiedzę z doświadczenia, ale też kwestionuje to doświadczenie. Jego pomysły są złożone i fascynujące. Oczywiście w jednym artykule jesteśmy w stanie uchwycić tylko niewielką ich część, ale warto mieć ogólny zarys tego, co autor ten proponuje.
„My, ludzie, stojąc w obliczu granic wiedzy i rzeczy, których nie obserwujemy, niewidzialnych i nieznanych, rozładowujemy napięcie, ściskając życie i świat w ostre skomercjalizowane idee, redukcyjne kategorie, specyficzne słownictwo i gotowe narracje, które okazyjnie mają wybuchowe konsekwencje”.
-Nassim Taleb-
Nassim Taleb i trzy z jego podstawowych koncepcji
Nassim Taleb rozwinął kilka podstawowych koncepcji, które definiują jego światopogląd. Wśród nich wyróżniają się trzy: granice naszej wiedzy, czarny łabędź i błąd narracji. Przyjrzyjmy się każdej z nich.
1. Granice naszej wiedzy
Nassim Taleb wykorzystuje historie i anegdoty, aby przedstawić swoje idee. W przypadku granic naszej wiedzy opisuje swoje myśli poprzez metaforę łóżka Prokrustesa.
Prokrustes był postacią mitologiczną. Miał żelazne łóżko, do którego zapraszał przechodniów na nocleg. Zabierał się wtedy do rozciągania ich, jeśli byli zbyt mali lub do amputacji ich stóp i nóg, jeśli byli zbyt duzi.
W ten sposób Nassim Taleb widzi modele teoretyczne. Są jak łóżko Prokrustesa, a rzeczywistość rozciąga się lub kurczy, by do nich pasować. Innymi słowy, rzeczywistość musi dostosować się do modeli teoretycznych, zamiast dostosowywać te modele do tego, co dzieje się w rzeczywistości.
2. Czarny łabędź
Czarny łabędź jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych pomysłów Nassima Taleba. Oparł go na idei Europejczyków, którzy sądzili, że istnieją tylko białe łabędzie, ponieważ w Europie można je znaleźć tylko w tym kolorze. Jednak po podróży do Australii odkryli, że istnieją również czarne łabędzie. Ich sposób myślenia uległ całkowitej zmianie.
Według tego filozofa są pewne nieprzewidywalne wydarzenia, które zmieniają wszystko, tak jak było to w przypadku łabędzi. Nieprzewidywalne odpowiada informacjom, których nie znamy i które mogą mieć decydujący wpływ na rzeczywistość. Niemniej jednak jest to wyjaśnione dopiero po pojawieniu się tych danych.
3. Błąd narracji
Taleb twierdzi, że rzeczywistość wyjaśnia się za pomocą narracji. Upraszczają one maksymalnie rzeczywistość i oferują fałszywe wskazówki dotyczące tego, co ma się wydarzyć. Taleb wyjaśnia to, używając historii, którą nazywa “Świątecznym Indykiem”. Indyk widział, jak jego właściciel codziennie go karmił i był przekonany, że robi to, ponieważ go kocha. Jednak 1000 dnia, kiedy ptak był już wystarczająco gruby, właściciel zabił go i zjadł. W obliczu narracji jesteśmy jak indyk, dlatego mówimy o błędzie narracji.
[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=P71YUXLNveE[/umieścić]
Antykruchość
Nassim Taleb twierdzi, że przypadek jest jedną z wielkich sił rzeczywistości i że wobec niego człowiek jest często kruchy. Oznacza to, że osłabiamy się lub załamujemy, gdy nadchodzi nieoczekiwane. Niektórzy z nas są silni i opierają się atakowi, chociaż powinni być także odporni na bezradność. Innymi słowy, nie tylko mają stawiać opór, ale także być otwarci na nieprzewidywalne zdarzenia i wykorzystywać je.
Antykruchość jest obecna w wielu rzeczywistościach. Na przykład w przypadku ludzkiego ciała regularny trening o wysokiej intensywności wzmacnia je. Relacje również stają się silniejsze, gdy pokonują więcej trudności. Pytanie brzmi: jak osiągnąć antykruchość?
Nassim Taleb sugeruje, że aby zapewnić sobie przetrwanie, nie powinniśmy niepotrzebnie narażać się na zagrożenia o dużym wpływie. Powinniśmy także rozwijać „opcjonalność”. Oznacza to, że metodą prób i błędów musimy narażać się na wzloty i upadki życia. Ponadto musimy podejmować ryzyko.
To tylko krótkie podsumowanie idei Taleba. Gorąco polecamy lekturę jego prac, ponieważ niuanse w jego myśleniu mają ogromne znaczenie.
Zdjęcie na górze: Marina-Kruglyakova / Shutterstock.com
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Taleb, N. N., Bar-Yam, Y., & Cirillo, P. (2020). On single point forecasts for fat-tailed variables. International Journal of Forecasting.