Wskazówki, które pomogą nastolatkom przezwyciężyć problemy z wizerunkiem

Wzrosła liczba nastolatków doświadczających niezadowolenia z ciała. Częściowo winne są media społecznościowe. Oto, co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku.
Wskazówki, które pomogą nastolatkom przezwyciężyć problemy z wizerunkiem
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dorastanie to etap życia, który niesie ze sobą wiele zmian zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Nastolatki często odczuwają niepewność własnego ciała, a rodzice odgrywają zasadniczą rolę w przezwyciężaniu tych emocji. Z niezbędną pomocą, młodzi ludzie mogą pokonać te sytuacje i zaakceptować siebie. W poniższym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą Twoim nastolatkom przezwyciężyć problemy z wizerunkiem.

Promowanie dobrej samooceny i poczucia własnej wartości w dzieciństwie i okresie dojrzewania stanowi podstawę równowagi emocjonalnej w wieku dorosłym. Choć może to być wyzwaniem, z wytrwałością i cierpliwością można edukować młodzież w tym zakresie.

Problemy z wizerunkiem w okresie dojrzewania

Żyjemy w społeczeństwie, które ma tendencję do idealizowania pewnych typów ciała, twarzy czy włosów. Często widzimy ludzi, którzy osiągają sławę i fortunę tylko poprzez pokazywanie pewnych obrazów, które przykuwają naszą uwagę.

Wraz z rozwojem mediów społecznościowych piękno wzniosło się na najwyższą pozycję w hierarchii zmiennych wpływów. Coraz więcej osób jest rozpoznawalnych na TikToku lub pojawia się na Instagramie z tego prostego powodu: spełniają pewne fizyczne standardy „piękna”.

Ponadto młodzi ludzie są głównymi konsumentami mediów społecznościowych. Dlatego, choćby ze względu na częstotliwość i intensywność ich ekspozycji, są najbardziej podatne na efekty, o których mówimy.

Richards, Caldwell i Go (2015) opublikowali systematyczny przegląd wpływu mediów społecznościowych na dzieci i młodzież. Ich dowody wskazywały, że media społecznościowe mają znaczący wpływ na ich zdrowie psychiczne. Dzieje się tak zwłaszcza w obszarach takich jak samoocena i dobrostan psychiczny.

smutny nastolatek
Influencerzy mogą warunkować obraz ciała, jaki mają nastolatki o sobie.

Rola rodziców w samoocenie młodych ludzi

Chociaż często może się wydawać, że jest inaczej, rodzice są dla swoich dzieci wzorami do naśladowania. Dlatego Twoje działania, postawy i słowa mają istotny wpływ na Twoje nastoletnie dzieci.

Wyobraź sobie przypadek matki, która ciągle mówi o byciu „grubą” i przechodzeniu na dietę. Ponadto każe córce jeść mniej słodyczy lub mniej tłuszczu, ponieważ jest ona dość „pulchna”. Jaki wpływ może to mieć na samoocenę jej córki?

Albo ojciec, który mówi synowi, że jest zbyt „chudy”. Wielokrotnie powtarza mu, że powinien być silniejszy, bo tak „powinien wyglądać mężczyzna”. Może to zmotywować jego dziecko do angażowania się w intensywne ćwiczenia fizyczne. Prowadzi to także do poczucia niezadowolenia ze swojego ciała.

Jeśli dodamy do tych zachowań rodzicielskich presję mediów społecznościowych i własne środowisko społeczne nastolatków, łatwo mogą pojawić się problemy z własnym wizerunkiem. Dlatego rodzice własnymi działaniami mogą pomóc swoim nastolatkom przezwyciężyć te sytuacje.

Jak pomóc nastolatkom przezwyciężyć problemy z wizerunkiem?

Po przeczytaniu powyższego łatwo zdać sobie sprawę z wpływu, jaki my, jako dorośli, wywieramy na najmłodszych członków społeczeństwa. W związku z tym, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci być odpowiednim wzorem do naśladowania dla Twoich dzieci.

1. Dawaj przykład

Jeśli chcesz, aby Twój nastolatek był dla siebie milszy, zacznij od promowania takiego zachowania wobec siebie. Chociaż możesz już nie być dla nich jedynym punktem odniesienia, nadal jesteś naprawdę ważnym wzorem do naśladowania.

W tym sensie możesz podzielić się z nimi tym, co lubisz, a czego nie lubisz we własnym ciele. Dzięki temu będą mogli liczyć na prawdziwy model, który jest im bliski. Będziesz wzorem do naśladowania, gdy będą oni zarządzać swoimi uczuciami dotyczącymi własnego obrazu ciała.

2. Porozmawiaj z nimi o stereotypach dotyczących piękna

Ważne jest, aby młodzi ludzie zrozumieli, że piękno jest konstrukcją subiektywną. Na przykład coś w naszej kulturze może być uważane za „piękne”, a w innych regionach świata może być skrajnie odmiennie odbierane. Możemy podsumować ten pomysł w popularnym zdaniu, które mówi: „Piękno jest w oku patrzącego”.

Ponadto możesz pomóc swojemu nastolatkowi rozpoznać sztuczność i kłamstwo obrazów, które widzi w Internecie. Wyjaśnij mu, że zdecydowana większość modelek i influencerów sięga po sztuczki makijażowe i edytory zdjęć, aby wyglądać tak jak na zdjęciach, które udostępniają w sieci.

3. Wzmocnij ich najważniejsze cechy

Wzmacniaj rodzaje inicjatyw, które eksponują różne ich walory. Na przykład Twoje dziecko może wierzyć, że aby odnieść sukces i być lubianym, musi skupić się na swoim wyglądzie fizycznym. Musisz jednak dać mu do zrozumienia, że sukces i szczęście nie zależą od piękna fizycznego.

Porozmawiaj z nimi o innych cechach, które mają. Mogą to być na przykład ich inteligencja, charyzma lub życzliwość. Chodzi o to, by poszerzyć ich samoocenę i wyjść poza etykiety „ładny” lub „brzydki”.

4. Wyjaśnij, co się z nimi dzieje

Wielu nastolatków czuje się źle ze swoim ciałem w wyniku przemian, przez które przechodzą. Te zmiany mogą sprawić, że poczują się dziwnie, podczas gdy do tej pory im się to nie zdarzyło.

Jak dobrze wiecie, proces dojrzewania pociąga za sobą całą serię zmian na poziomie fizycznym, które nie zawsze podobają się tym, którzy przez nie przechodzą. Mimo to jest to całkowicie naturalny proces. Wiele zmian, które zachodzą i denerwują nastolatki, same się “naprawiają” lub wracają do normalnego stanu. Poinformowanie ich o tym fakcie pomoże uniknąć uczucia dyskomfortu.

5. Reguluj ich kontakt z mediami społecznościowymi

Media społecznościowe mogą być korzystnym narzędziem rozwoju osobistego. Wszystko jednak zależy od tego, jak się z nich korzysta.

Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych oznacza regulowanie ilości poświęconego na to czasu. Pomaganie nastolatkom w przezwyciężaniu problemów z obrazem ciała wymaga monitorowania treści, na które są narażeni.

W badaniu przeprowadzonym przez Woodsa i Scotta (2015) oceniono wpływ mediów społecznościowych na zdrowie młodych ludzi. Ustalono, że ci, którzy poświęcają na to więcej czasu i są bardziej zaangażowani emocjonalnie, doświadczają większych problemów z samooceną. Inne zależności zaobserwowano w ich nawykach związanych ze snem i cechach lękowych.

Z drugiej strony istnieją różne seriale i filmy, które mają tendencję do seksualizacji wizerunku nastolatków. Ten rodzaj treści promuje ideę, że młodzi ludzie są obiektami seksualnymi dla przyjemności innych.

Oczywiście powyższe nie oznacza, że seksualność powinna być tematem tabu. Wszystko zależy od tego, jak na to spojrzysz. Istnieją także inne programy, które zajmują się kwestią seksualności w okresie dojrzewania, bez uciekania się do argumentów, które je seksualizują.

Nastolatka patrząca w lustro
Standardy piękna w sieciach społecznościowych wpływają na samoocenę nastolatków.

6. Szukaj profesjonalnej pomocy

W niektórych przypadkach problemy z wizerunkiem u nastolatków mogą powodować głęboką nierównowagę emocjonalną. Jeśli czujesz, że konflikty Twojego dziecka są dalekie od rozwiązania, nasiliły się lub rozmnażają się z biegiem czasu i wpływają na jego zdrowie, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Specjalistyczna opieka psychologiczna zidentyfikuje przyczyny ich problemów i zapewni odpowiednie leczenie.

Na koniec pamiętaj, że proszenie o pomoc nie czyni Cię złym rodzicem. W końcu jesteś tylko człowiekiem i naturalne jest, że pewne okoliczności mogą przekroczyć zasoby, którymi dysponujesz, aby stawić im czoła.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Richards, D., Caldwell, P. H., & Go, H. (2015). Impact of social media on the health of children and young people. Journal of paediatrics and child health, 51(12), 1152-1157.
  • Woods, H. C., & Scott, H. (2016). # Sleepyteens: Social media use in adolescence is associated with poor sleep quality, anxiety, depression and low self-esteem. Journal of adolescence, 51, 41-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.