Sztuka ekspresjonistyczna: zniekształcenie rzeczywistości

Nie musisz być ekspertem od sztuki, aby docenić prostotę, głębię i piękno ekspresjonizmu. Co więcej, jest to kluczowy ruch w historii sztuki. Pokochasz go!
Sztuka ekspresjonistyczna: zniekształcenie rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 29 listopada, 2021

Sztuka jest czymś cudownym. Każde dzieło sztuki przekazuje swój własny, odrębny rodzaj magii i tak naprawdę nie ma znaczenia, czy je rozumiesz, czy nie. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele ważnych ruchów artystycznych. Niektóre z nich dzięki swojemu pięknu przetrwały próbę czasu. Jednym z takich ruchów jest ekspresjonizm. Ten szczególny ruch pozostawił po sobie silne wrażenie. Prace tworzone w tym nurcie wydają się proste. Mają jednak głębię i piękno. Co więcej, jest coś dość ciekawego w sztuce ekspresjonistycznej i jej ścisłym związku z intuicją.

Sposób, w jaki ekspresjonistyczni artyści zniekształcali rzeczywistość, jest jednym z powodów, dla których ruch ten pozostaje niezrównany.

W tym artykule poznasz ekspresjonizm, świat pełen kolorów i emocji. Poznasz jego pochodzenie, cechy charakterystyczne i niektórych ekspresjonistycznych artystów.

„Malarstwo to stan istnienia. Każdy dobry artysta maluje to, kim jest”.

-Jackson Pollock-

Obraz Jacksona Pollacka.

Czym jest sztuka ekspresjonistyczna?

Ekspresjonizm to awangardowy ruch artystyczny i kulturalny. Powstał w Berlinie w XX wieku. Oprócz sztuki obejmował muzykę, taniec, teatr, film i literaturę. Jednak, choć zaczęła się w Berlinie, sztuka ekspresjonistyczna nie tylko tam była popularna. Istnieje również między innymi ekspresjonizm nordycki, francuski i hiszpański. Fakt, że pochodzi z tak wielu miejsc, czyni ją jeszcze ciekawszą.

Należy pamiętać, że ta forma sztuki przejawia się w ogromnej różnorodności stylów. Jest tak dlatego, że każdy indywidualny artysta tworzył z własnej perspektywy. Z tego powodu sztuka ekspresjonistyczna obejmuje wszystko, od przesadnie kolorowych trendów po bardziej abstrakcyjne formy ekspresjonizmu.

Mówić o ekspresjonizmie to mówić o sztuce odnowy, intuicji i emocji. W tych pracach jest ogromna subiektywność. W przeciwieństwie do impresjonistów, ekspresjoniści stosunkowo mało skupiają się na rzeczywistości.

Charakterystyka sztuki ekspresjonistycznej

Jak każdy ruch artystyczny, ekspresjonizm ma pewne cechy. Jednak ze względu na dużą różnorodność w różnych dziełach tego konkretnego ruchu, mogą być one dość trudne do rozpoznania. Oto niektóre z jego głównych cech:

  • Zniekształcenie rzeczywistości. Ekspresjoniści nie próbowali oddać rzeczywistości. Wyrażali to, co się w nich dzieje. To nadało ich pracy bardziej subiektywną i indywidualną perspektywę.
  • Wizja wnętrza. Nie naśladowali codzienności. Skupili się na tym, co pochodziło z wnętrza. Dlatego jest to sztuka intuicyjna.
  • Wyrażenie siebie. Podkreślali emocje i myśli. W efekcie zastanawiali się nad naturą bycia człowiekiem.
  • Dramatyczny ładunek. Dzieła reprezentowały lęki człowieka. Co więcej, artyści tworzyli z krytycznego punktu widzenia w intensywny i nieco pesymistyczny sposób.

Najważniejszą cechą w tym ruchu jest swoboda wypowiedzi, skupiona na emocjach. Dzięki temu artyści w niezwykle intensywny sposób pokazują widzom swoje uczucia. Twórcy faktycznie próbują znaleźć swoje przesłanie w głębi swoich dusz. Następnie ucieleśniają te wewnętrzne głębie w pięknych dziełach sztuki.

Ze względu na klimat polityczny w tym okresie, były to szczególnie napięte czasy. Z tego powodu w populacji pojawiło się poczucie prawdziwego niepokoju. Dlatego ekspresjoniści wykazują w swoich pracach zarówno poczucie fragmentacji, jak i frustracji.

Znani artyści ekspresjonistyczni

Znamy wielu malarzy ekspresjonistycznych. Oto kilku z nich:

  • Otto Mueller. Był polskim malarzem. Dołączył do ekspresjonistycznej grupy Die Brücke. Znany ze swoich aktów. Naziści uznali je za sztukę zdegenerowaną i skonfiskowali.
  • Wassily Kandinsky. Znany ze swojej sztuki abstrakcyjnej. Jego obrazy są proste i bogate w kolory.
  • Jackson Pollock. Charakteryzuje się bardzo oryginalnym stylem, a także obrazami pełnymi akcji. Wykonywał je spontanicznie rozlewając farbę na płótnie.
  • Paul Klee. Był malarzem niemieckim. On również używał wielu kolorów. Jego prace są pełne ruchu, rytmu, natury i koloru.
  • Egon Schiele. Był radykalnym ekspresjonistą i dewastował konwencje społeczne, przedstawiając ludzką postać. W swoich obrazach agresywnie zniekształcał też figury aktów.
Malarstwo ekspresjonistyczne.

Franz Kafka był jedną z najwybitniejszych postaci literatury ekspresjonistycznej. Był czeskim pisarzem, który w swoich pracach demonstrował lęki i niepewność bycia człowiekiem. Innym autorem był Tomasz Mann. Jego prace były pełne intencji. Zagłębił się w spektakularny i pesymistyczny świat. Jego najważniejszym dziełem była Czarodziejska góra.

Robert Wiene wyróżniał się w branży filmowej. Był reżyserem filmów niemych. W filmie Gabinet Doktora Caligari, wyrażał swoje opinie o środowisku politycznym. Inną wybitną postacią był Bruno Taut. Był architektem, który wykorzystywał kolory jako element psychologiczny.

W dziedzinie rzeźby ekspresjonistycznej na uwagę zasługują Ernst Barlach i Jacob Epstein. Barlach słynie z rzeźb z brązu i drewna. Większość jego prac miała sentyment antywojenny, więc została również zaklasyfikowana przez nazistów jako sztuka zdegenerowana.

Epstein był znany z kontrowersji wywołanych jego dziełami, takimi jak Grób Oscara Wilde’a , który został uznany za obsceniczny.

Gdzie można zobaczyć sztukę ekspresjonistyczną?

Jest kilka miejsc, w których można zobaczyć sztukę ekspresjonistyczną w pełnej krasie. Co więcej, niektóre z tych muzeów posiadają galerie internetowe. Dlatego, jeśli nie możesz odwiedzić danej galerii, nadal możesz łatwo oglądać obrazy, które się w niej znajdują.

  • Muzeum Brücke. Jedno z najważniejszych muzeów ekspresjonistycznych. Znajduje się w Berlinie. Ponadto zawiera największą kolekcję sztuki ekspresjonistycznej.
  • Muzeum Jorge Rando. To pierwsze ekspresjonistyczne muzeum sztuki w Hiszpanii. Znajduje się w Maladze. Ma salę poświęconą neoekspresjonistycznemu pisarzowi Jorge Rando.
  • Galerie i muzea ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Istnieje strona internetowa o nazwie The Art Story. Zawiera listę miejsc, w których można zobaczyć tego typu sztukę.
  • Muzeum Guggenheima. To muzeum znajduje się w Nowym Jorku. Zawiera wspaniałe ekspresjonistyczne dzieła artystów takich jak Max Ernst, Wassily Kandinsky i Paul Klee. Ponadto posiada bezkonkurencyjną kolekcję online.

Ekspresjonizm to ruch pełen emocji. Co więcej, pokazuje w niezwykle głęboki sposób, co to znaczy być człowiekiem. Ten ruch jest tak różnorodny, że należy rozumieć jego wiele niuansów. Każdy artysta i autor jest zupełnie inny, a każdy z nich zaprasza do refleksji nad własnymi indywidualnymi przesłaniami. Wreszcie, nie ma absolutnie żadnej wątpliwości, że ekspresjonizm był silnym ruchem, który dążył do wniesienia pewnego stopnia autentyczności do świata sztuki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Casals, J. (1999). El Expresionismo: orígenes y desarrollo de una nueva sensibilidad. Barcelona: Ed. Montesinos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.