Niewinny: przypadek może określić prawie wszystko

Serial „Niewinni” prezentowany przez Netflix każe nam zastanowić się, jak przypadek radzi sobie z losem, prawem do drugiej szansy i poczuciem winy w naszym życiu.
Niewinny: przypadek może określić prawie wszystko
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

8-odcinkowy miniserial Niewinny podbił Hiszpanię i nie tylko. Reżyser serialu, Oriol Paulo, stał się istotną postacią hiszpańskiego thrillera. Jako ciekawostkę powiem, że jego uznany thriller Contratiempo jest najczęściej oglądanym hiszpańskim filmem wszechczasów w Chinach. Cały azjatycki rynek audiowizualny przygląda się twórczości tego reżysera z Barcelony.

Z drugiej strony, kilka lat temu Netflix zawarł umowę z pisarzem Harlanem Cobenem na adaptację kilku jego powieści. Niewinny to najnowsza adaptacja książki Cobena, która przenosi akcję ze Stanów Zjednoczonych do Hiszpanii. Nie traci przy tym żadnego z elementów fabuły, która 16 lat temu przyczyniła się do sukcesu powieści.

Mając to na uwadze jako precedens, Niewinny wchodzi do Netflixa jako produkcja „na wielką skalę”.

Niewinny: przyspieszone uzależnienie, które akceptujesz lub odrzucasz w pierwszych odcinkach

Serial Niewinny przykuł uwagę milionów widzów. Kiedy mówimy „przykuł”, to dlatego, że to poczucie uzależnienia od fabuły jest znacznie silniejsze niż w innych miniserialach. Gdy zaakceptujesz potop postaci i intryg, przejmują nad tobą kontrolę i nie możesz przestać oglądać.

A ta akceptacja następuje bardzo szybko. Niewinny od początku ujawnia swój styl, definiując się jako serial akcji, stale trzymający w napięciu. Niespodziewane zwroty, dużą ilość informacji i z nieco efekciarskie rozwiązania znajdziemy w każdym odcinku.

Nie ma nic wspólnego z misternym stylem tajemnic Hitchcocka. W tej produkcji nie chodzi o odkrycie, kim jest przestępca, ale raczej o ciąg nieustannych konsekwencji, które następują po zbrodni i ją otaczają.

Kiedy zainteresuje Cię cała ta łamigłówka pomysłów i zdecydujesz się kontynuować oglądanie serialu, nie ma odwrotu. Wręcz przeciwnie, jeśli nie potraktujesz jej tak poważnie, jak reżyser i producent, odrzucisz serial od samego początku.

Niewinny: prawo do nowego życia

Mateo Vidal (Mario Casas) studiuje na Wydziale Prawa. Pewnej nocy idzie ze swoim bratem Ismą (Jordi Coll) na imprezę. Podczas rozmowy z dziewczyną o imieniu Eva (Ariadna Carbol) w klubie, jeden z jej przyjaciół, Hugo (Alejandro Albarracín), staje się zazdrosny i wdaje się w bójkę z Ismą, bratem Mata.

Poza imprezą Mat zostaje wciągnięty w zamieszki i przypadkowo zabija mężczyznę o imieniu Daniel (Eudald Font), gdy popycha go na skały i rozbija mu głowę. To wydarzenie zapoczątkuje serial, a Mateo, który zostaje mordercą, musi zapłacić za ten błąd losu lądując w więzieniu.

Po odbyciu kary Mateo odbudowuje swoje życie. Jego brat Isma daje mu pracę w swojej kancelarii adwokackiej. Olivia, dziewczyna, którą poznał na jednej ze swoich przepustek z więzienia, wraca do jego życia, gdy bierze udział w spotkaniu w pracy i biorą ślub. Isma umiera nagle, zostawiając Mata na czele firmy. Zaraz po odkryciu, że będą rodzicami, Mat i Olivia szukają domu.

Mat nawiązuje kontakt z matką zabitego chłopaka, Sonią (Ana Wagener). Film pokazuje, jak Mat i Sonia często się spotykają, a Mat często udaje Daniela, aby pomóc Soni poczuć się lepiej, podczas gdy on leczy swoje poczucie winy.

Postacie

Akcja rozgrywa się w Barcelonie i Marbelli, w przeciwieństwie do oryginalnej scenerii powieści z New Jersey, Mat jest najmniej dynamiczną postacią w serii. Jednak zapewnia solidną podstawę, na której budowane są kolejne zwroty akcji, dzięki czemu niewiarygodna fabuła nie wydaje się śledzić jednego wątku.

To kobiety tworzą właściwy spektakl w Niewinnym. Żona Mateo, enigmatyczna Olivia (Aura Garrido), prowadzi fabułę przez siedem długich odcinków. Obok niej znajduje się błyskotliwa i udręczona detektyw Lorena (Alexandra Jiménez).

Nieoczekiwane zwroty

W pierwszych chwilach w Niewinnym wszystko ma sens. W zasadzie możesz zobaczyć, jak Mateo Vidal próbuje odbudować swoje życie po traumatycznym wydarzeniu. Ale nagle ten moment się kończy.

Główny punkt widzenia serialu zmienia się w drugim rozdziale i nagle patrzymy na fakty z perspektywy inspektor Loreny Ortiz. Detektyw została porzucona w sierocińcu po tym, jak widziała, jak jej ojciec popełnił samobójstwo, gdy miała sześć lat. Wiele lat później dzwonią do niej z sierocińca, żeby zbadać sprawę prawdopodobnego samobójstwa tamtejszej zakonnicy.

Staje się oczywiste, że zakonnica nie popełniła samobójstwa, inaczej nie byłoby spektaklu. Prowadzone śledztwo wprowadzi ją w życie Mateo i Olivii. Aby trochę bardziej skomplikować intrygę, poznajemy historię dziwnego klubu ze striptizem w Marbelli.

W śledztwie pojawia się również agent Teo (José Coronado), która może mieć ukryty motyw, aby zaangażować się w dochodzenie.

Oriol Paulo, Jordi Vallejo i Guillem Clua starają się nie rzucać fałszywych wskazówek w tę tajemnicę, która krąży wokół Mateo Vidala. On z kolei próbuje zapobiec rozbiciu odbudowanego życia, mimo że nadal istnieją powiązania z incydentem, przez który trafił do więzienia.

Kadr z serialu

Niewinny: przypadek, wina i prawo do nowych możliwości

W pierwszym odcinku, lekkomyślne zabójstwo Mateo przedstawia nam jeden z wątków fabularnych całego serialu. To możliwość, że przypadek w ciągu zaledwie jednej sekundy może zmienić bieg całego naszego życia.

Kolejne uwięzienie i brutalność Mata w więzieniu doskonale ilustruje jeszcze jeden fakt. Przypadek może zmienić nie tylko nasze przeznaczenie, ale także nasz sposób bycia tak, jak tego nie zaplanowaliśmy.

Mateo jest niewinny w swoich działaniach, ale do samego końca wątpimy w jego intencje. Cień wątpliwości zawsze pozostaje.

Mateo Vidal nie jest już tym samym człowiekiem, ponieważ to przypadkowe wydarzenie miało miejsce i będzie nosił poczucie winy przez całe swoje życie. Reżyser bawi się zresztą tematem winy u wszystkich postaci. W ten sposób sprawia, że są bardziej ludzkie, w kontraście z dużą dawką przemocy i obskurnej scenografii.

Podsumowując, serial zawsze dąży do tego, aby widz zastanowił się, czy mimo przypadku lub okoliczności, bohaterowie zasługują na nowe możliwości. A jeśli tak, to czy rzeczywiście je wykorzystali. A ty jak uważasz, który bohater serialu jest według Ciebie naprawdę Niewinny i dałbyś mu nową szansę?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.