Wpływ zbiorowej medytacji na społeczeństwo

Związek dużych grup medytujących może zmniejszyć przestępczość, terroryzm i gwałtowne zgony. Świadczą o tym różne badania.

Kobieta robi medytację

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi przekonuje się do praktykowania medytacji. W ten sposób doświadczają zmian w swoim zdrowiu fizycznym i emocjonalnym. Jednak nieco mniej znany, ale równie ważny, jest wpływ zbiorowej medytacji na społeczeństwo.

Praktyka ta często wywołuje sceptycyzm. Niemniej jednak wykazano, że połączenie wielu medytujących osób ma pozytywny wpływ na dynamikę społeczną.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się niektórym badaniom, które zostały przeprowadzone na ten temat. W badaniach tych ujawnia się moc medytacji w generowaniu zmian na poziomie globalnym.

Ludzie medytujący na świeżym powietrzu

Wpływ zbiorowej medytacji

Zmniejszony wskaźnik przestępczości

W latach 1972-1978 zbadano wpływ zbiorowego programu transcendentalnej medytacji w różnych miastach w Stanach Zjednoczonych. Wyniki pokazały, że praktyka ta miała istotny wpływ na spadek wskaźnika przestępczości.

Ponadto stwierdzono, że jakakolwiek zmiana liczby osób medytujących w ciągu tygodnia jest związana ze wskaźnikami przestępstw z użyciem przemocy. Podobne wyniki uzyskano w innych badaniach przeprowadzonych w Manili i na Filipinach.

Z drugiej strony, w latach 1978-1991 ta sama hipoteza została przetestowana w Merseyside (Wielka Brytania). Był to wówczas obszar metropolitalny o trzecim najwyższym wskaźniku przestępczości w Wielkiej Brytanii.

Badanie wykazało, że gdy grupa osiągnęła wystarczającą liczbę medytujących, nastąpił 13,4% spadek przestępczości. W 1992 roku, kiedy zakończono badanie, Merseyside miało najniższy wskaźnik przestępczości w kraju. Był o 40 proc. niższy od średniej krajowej, a także od oczekiwanej przez siebie progresji.

Spadek liczby śmierci

W 1985 roku w Kanadzie dwa badania sprawdzały efekty zbiorowej medytacji transcendentalnej przeprowadzonej przez dużą grupę uczestników. W rezultacie zaobserwowano zmniejszenie liczby samobójstw, zabójstw i zgonów w wyniku wypadków drogowych.

Ponadto stwierdzono dodatkowe pozytywne efekty. Na przykład nastąpił wzrost jakości życia ludności. Wynikało to ze zmniejszenia konsumpcji papierosów i zmniejszenia strajków robotniczych.

Wpływ na wojnę, terroryzm i konflikty międzynarodowe

W latach 1983-1985, w trzech okresach trwających od 8 do 11 dni, różni praktykujący spotykali się, aby wspólnie medytować. Hipoteza sugerowała, że miałoby to pewien wpływ na terroryzm i konflikty międzynarodowe.

Wyniki potwierdziły teorię. W okresach medytacji wykazano 72-procentowy spadek terroryzmu i 32-procentowy spadek międzynarodowych konfliktów.

W 1983 roku zaproponowano zbiorową medytację transcendentalną w Jerozolimie z zamiarem poprawy jakości życia i pozytywnego wpływu na wojnę w Libanie.

Udowodniono, że pozytywny wpływ tej praktyki zmniejsza liczbę zgonów w wyniku wojny, przestępczości i wypadków samochodowych. Dodatkowo nastąpiła poprawa na giełdzie i nastroje na poziomie krajowym.

ludzie medytujący

Medytacja zbiorowa: cenne narzędzie

Te zaskakujące wyniki można zrozumieć w świetle tego, co znamy jako „świadomość zbiorową”. Poziom indywidualnej świadomości każdej osoby jest rozpoznawalny zarówno po emisji fal mózgowych, jak i poziomie niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina.

Osoby które mają wyższy poziom świadomości, odzwierciedlają to w myślach o większym spokoju oraz milszych i bardziej altruistycznych czynach. Natomiast osoby o niskim poziomie świadomości doświadczają większej złości i drażliwości oraz częściej angażują się w zachowania przestępcze.

Jednak na każdą jednostkę wpływa zbiorowy poziom świadomości. Innymi słowy, wszyscy wnosimy wkład w tym czy innym kierunku. Pod tym względem sprawca ma większe lub mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa w zależności od tego, czy jest zanurzony w środowisku stresu lub spokoju.

Na pewnym poziomie wszyscy jesteśmy połączeni. Mamy wpływ i jesteśmy pod wpływem innych. Dlatego medytując, nie tylko uzyskujemy osobiste ulepszenia, ale także przyczyniamy się do tworzenia korzystniejszego zbiorowego środowiska. W świetle tych ustaleń idea, że jedność jest siłą, z pewnością wydaje się być prawdą.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Assimakis, P. D., & Dillbeck, M. C. (1995). Time series analysis of improved quality of life in Canada: Social change, collective consciousness, and the TM-Sidhi program. Psychological Reports76(3_suppl), 1171-1193.
  • Dillbeck, M. C., Banus, C. B., Polanzi, C., & Landrith III, G. S. (1988). Test of a field model of consciousness and social change: The Transcendental Meditation and TM-Sidhi program and decreased urban crime. The Journal of Mind and Behavior, 457-485.
  • Hatchard, G. D., Deans, A. J., Cavanaugh, K. L., & Orme-johnson, D. W. (1996). The Maharishi Effect: A model for social improvement. Time series analysis of a phase transition to reduced crime in Merseyside metropolitan area. Psychology, Crime and Law2(3), 165-174.
  • Orme-Johnson, D. W., Dillbeck, M. C., & Alexander, C. N. (2003). Preventing terrorism and international conflict: Effects of large assemblies of participants in the Transcendental Meditation and TM-Sidhi programs. Journal of Offender Rehabilitation36(1-4), 283-302.
  • Orme-Johnson, D. W., Alexander, C. N., Davies, J. L., Chandler, H. M., & Larimore, W. E. (1988). International peace project in the Middle East: The effects of the Maharishi Technology of the Unified Field. Journal of Conflict Resolution32(4), 776-812.
Scroll to Top