Osiągnięcie wewnętrznego spokoju - kilka prostych kroków

Osiągnięcie wewnętrznego spokoju może wymagać wprowadzenia nowych nawyków, priorytetów i celów. Wszystko leży w twoich rękach!
Osiągnięcie wewnętrznego spokoju - kilka prostych kroków

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego, 2022

Osiągnięcie wewnętrznego spokoju wydaje się w dzisiejszych czasach utopijnym ideałem. Rzeczywiście, przy tak wielu obowiązkach zawodowych, rodzinnych i osobistych, jak możesz zachować spokój? Doba jest zbyt krótka, aby wypełnić wszystkie obowiązki, osiągnąć status i sukces, których społecznie się od ciebie wymaga.

Co by się jednak stało, gdybyś zmienił kolejność swoich priorytetów? Jeśli zacząłeś doceniać to, co naprawdę na to zasługuje: zdrowie, spokój ducha, towarzystwo bliskich i odnajdywanie szczęścia w małych rzeczach. Jak sama nazwa wskazuje, osiągnięcie wewnętrznego spokoju nie nawiązuje do czegoś, co pochodzi z zewnątrz, ale z postawy, którą stopniowo w sobie wybierasz.

Okulary, które zdecydujesz się założyć, aby przejść przez życie, określają sposób, w jaki je widzisz. Dlatego jeśli jesteś jedną z wielu osób, które cierpią z powodu stresu i niepokoju i chcesz zmienić tę rzeczywistość, zacznij od zmiany siebie.

Osiągnięcie wewnętrznego spokoju – jak to zrobić?

1. Przestań się martwić

Jedną z najważniejszych zmian, jakie musisz wprowadzić, jest usunięcie zmartwień ze swojego życia. Martwienie się, choć czasami nieuniknione, naprawdę jest bezużyteczne. Rzeczywiście, nie ma sensu rozwodzić się nad jakimś problemem w kółko, wykonując tę samą mentalną podróż, która prowadzi cię tylko do ślepego zaułka i zwiększa twój niepokój.

Zmień skupienie i zamiast się martwić, zastanów się dobrze. Kiedy pojawi się niekorzystna sytuacja, przeanalizuj ją dokładnie. Następnie zdecyduj, czy istnieje rozwiązanie i czy możesz coś z tym zrobić, czy nie. Jeśli możesz, śmiało działaj. Twoja praca polega na modyfikowaniu tego, czego nie lubisz.

Z drugiej strony, jeśli nie masz rozwiązania, nadal musisz działać. Jednak tym razem musisz działać, aby kontrolować swój umysł. Nie pozwól sobie wpaść w niekończącą się pętlę zmartwień i rozmyślań. Skoncentruj się na zaakceptowaniu rzeczywistości, która nadeszła, idź z prądem, wyciągnij z niej trochę nauki i idź dalej.

2. Oddychaj

Istnieje bezpośrednia korelacja między twoim stanem fizycznym a stanem psychicznym. Dlatego, gdy niepokój cię przytłacza, usiądź i oddychaj. Wykonuj powolne, głębokie oddechy przeponowe, a natychmiast poczujesz się fizycznie zrelaksowany. Wtedy zobaczysz, jak zmniejsza się również twoje napięcie psychiczne.

Niemniej jednak nie powinieneś używać tego zasobu jako środka awaryjnego. W rzeczywistości, jeśli naprawdę chcesz osiągnąć wewnętrzny spokój, uczyń głębokie oddychanie nawykiem. Poświęć co najmniej dwa dziesięciominutowe okresy dziennie na prawidłowe oddychanie. Niedługo zauważysz, że ogólny poziom lęku znacznie się obniży.

Mężczyzna patrzący w nieskończoność szukający wewnętrznego spokoju

3. Myśl pozytywnie

Jak wspomnieliśmy wcześniej, bardzo ważne jest, aby starannie wybrać okulary, przez które chcesz patrzeć na świat. Jeśli przyjrzysz się skargom, ofiarom i bezsilności, poczujesz się tylko sfrustrowany i bezradny. To dlatego, że przyzwyczaiłeś swój umysł do wyszukiwania, znajdowania i wykrywania wszystkiego, co negatywne, co cię otacza, takich jak problemy, trudności i ograniczenia. Nie możesz być szczęśliwy i czuć się spokojny, jeśli myślisz, że otaczają Cię wyłącznie przeciwności losu.

Równie łatwo możesz wytrenować swój mózg w rozpoznawaniu każdej okazji, zasobu i pozytywnego aspektu życia. Zacznij od robienia tego celowo. Staraj się każdego dnia rozpoznawać i być wdzięcznym za wszystkie dobre rzeczy, które masz. Z czasem ta funkcja zostanie zautomatyzowana i nagle zdasz sobie sprawę, jakie masz szczęście.

4. Ruszaj się

Myślenie, że aby osiągnąć stan spokoju i relaksu, trzeba się ruszać, może być sprzeczne z intuicją. Jednak tak jest naprawdę. Regularne ćwiczenia nie tylko korzystnie wpływają na zdrowie fizyczne, ale także poprawiają zdrowie psychiczne. Pomaga oczyścić umysł, oderwać się od zmartwień oraz zyskać pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Dziewczyna szuka wewnętrznego spokoju ćwiczy

5. Śpij dobrze

Zadbaj o to, aby Twój odpoczynek był wystarczający zarówno pod względem ilości, jak i jakości. Jednym z najczęstszych objawów lęku jest bezsenność lub trudności z zasypianiem. Co więcej, ogólny brak snu tylko go pogarsza i pogarsza sytuację. Dlatego podejmij mocne postanowienie, aby przed snem odłożyć na bok swoje zmartwienia.

Poświęć ostatnią godzinę przed pójściem spać na relaksującą i przyjemną czynność, która odciągnie twój umysł od problemów. Przecież dzisiaj nie możesz nic z nimi zrobić, ale jutro możesz się nimi zająć. Na razie traktuj priorytetowo swój sen.

6. Żyj w teraźniejszości

Życie w teraźniejszości oznacza zwracanie uwagi tylko na to, co dzieje się tu i teraz. Innymi słowy, oznacza to bycie w zgodzie z tym, co dzieje się teraz i bycie świadomym, że wszystko inne po prostu nie istnieje, z wyjątkiem twojego umysłu i wyobraźni.

Jeśli zdołasz nauczyć się żyć w teraźniejszości, ani demony przeszłości, ani lęki o przyszłość nie będą dręczyć twojego wewnętrznego spokoju. Jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest medytacja lub uważność. Spróbuj!

7. Bądź sobą

Wiemy, że to określenie graniczy z dość oklepanym frazesem. W rzeczywistości nauka bycia sobą jest wyzwaniem, ale stanowi jeden z filarów gwarantujących dobre samopoczucie. Może się okazać, że często boisz się wyrażać swoje opinie, pragnienia, gusta i zwykle zakładasz maskę, aby się dopasować. Jednak na dłuższą metę zakłóca to twój wewnętrzny spokój.

Dlatego ideałem jest, abyś nauczył się łączyć ze sobą i żyć swoim życiem, nie przejmując się tym, co mówią inni. W ten sposób będziesz w stanie osiągnąć wewnętrzny spokój, za którym tęsknisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Márquez, S. (1995). Beneficios psicológicos de la actividad física. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología48(1), 185-206.
  • Pérez, J. F. (2010). Ansiedad y respiración diafragmática. Enfermería integral: Revista científica del Colegio Oficial de Enfermería de Valencia, (89), 16-18.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.