Serotonina - 9 nawyków, dzięki którym powstaje

Serotonina - 9 nawyków, dzięki którym powstaje
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2018

Serotonina stanowi neuroprzekaźnik, który wydzielają nasze neurony aby się między sobą komunikować. Znajduje się w różnych częściach ośrodkowego układu nerwowego. Substancja ta działa jako stabilizator naszego nastroju, co więcej reguluje apetyt, cykl snu i inne ważne funkcje życiowe.

Serotonina odgrywa też ważną rolę w naszych funkcjach seksualnych i w regulacji naszego humoru, temperatury ciała i wrażliwości na ból. Co ciekawe, według pewnych badań naukowych istnieją naturalne metody zwiększania produkcji serotoniny na poziomie mózgu. Dzięki temu może się poprawić nasz nastrój, jakość życia oraz ogólne samopoczucie. Koniecznie dowiedz się więcej.

1. Serotonina a produkty bogate w tryptofan

Pierwszym ze zwyczajów pomagających zwiększyć poziom serotoniny w organizmie jest zdrowe odżywianie się. Nie chodzi jedynie o to, by jeść owoce i warzywa aby poziom tego neuroprzekaźnika w naszym organizmie wzrósł.

W tym przypadku pomocne są produkty fermentowane. Skutecznie wspomagają one trawienie i wchłanianie składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia oraz dobrego samopoczucia.

Jeżeli chcesz by serotonina w Twoim organizmie wzrosła, sięgaj po produkty pełne tryptofanu. Należy jednak uważać na węglowodany. Choć wpływają na nasz nastrój i mogą dostarczać tryptofanu, mają też negatywny efekt zwrotny.

Produkty bogate w tryptofan

2. Słuchanie muzyki klasycznej

Innym z korzystnych nawyków jest słuchanie muzyki klasycznej. Jak twierdzi doktor Joel Robertson, kompozycje Bacha mają pewien porządek matematyczny, dzięki którym nasz mózg wchodzi w stan harmonii. Zaleca się również Chopina, Händela y Haydna.

3. Przebywanie na słońcu

Jednym z zalecanych zwyczajów jest przebywanie na słońcu podczas pierwszych godzin dnia. Witamina D jest niezbędna ponieważ odgrywa nieodzowną rolę w utrzymywaniu nas w dobrym zdrowiu. Jedną z jej funkcji jest wspomaganie wydzielania serotoniny i wspomaganie snu.

4. Obniżenie poziomu stresu

Przedłużony stres przyczynia się do wydzielania adrenaliny i kortyzolu – hormonów stresu, które niwelują działanie serotoniny. Może się to stać na przykład kiedy usiłujesz poradzić sobie z całym mnóstwem zajęć i pracy w nierealnie krótkim czasie. Czasami też stan taki pojawia się na skutek zbytniego skupiania się na jakimś problemie bądź zmartwieniu jakie pojawiło się w naszym życiu.

Chroniczny stres jest jednym z największych wrogów dobrego samopoczucia. Dlatego właśnie należy zmienić styl życia i uzyskać więcej czasu na relaks w każdym tygodniu. Uwierz, szybko zauważysz różnicę. Żyj spokojnie, zbytnie stresowanie się w niczym Ci nie pomoże.

5. Aktywność fizyczna

Innym nawykiem pomocnym w wydzielaniu tego hormonu szczęścia jest regularne utrzymywanie aktywności fizycznej. Stwierdzenie, że ćwiczenie uszczęśliwia w żadnym wypadku nie jest mitem ani pustym sloganem. Dowiedziono, że pocenie się na skutek wysiłku podwyższa poziom tego neuroprzekaźnika. Ćwiczenia typu kardio takie jak bieganie, pływanie czy taniec są w tym przypadku najskuteczniejsze.

Co więcej, utrzymywanie aktywności fizycznej na zdrowym poziomie zapewnia tryptofan na dobrym poziomie. Jest on niezbędnym składnikiem serotoniny. Dzięki niemu właśnie dobre samopoczucie utrzymuje się nawet na długo po ćwiczeniu.

Dobrze jest też połączyć aktywność fizyczną z przyjemnym otoczeniem bądź relaksującym widokiem. Doskonałym pomysłem jest na przykład spacer po lesie, bieganie po parku bądź pływanie w jeziorze czy w morzu. Przyroda zawsze korzystnie wpływa na nasze samopoczucie.

“Szczęście zależy znacznie bardziej od naszego wewnętrznego nastawienia i sposobu myślenia niż od okoliczności zewnętrznych.”

-Benjamin Franklin-

Droga w parku

6. Pozytywne nastawienie

Innym sposobem na podwyższenie poziomu tego neuroprzekaźnika jest dbanie o pozytywne nastawienie. Optymistyczny sposób myślenia jest kluczem do zdrowia i odgrywa niezwykle ważną rolę w skutecznym radzeniu sobie z codziennie występującym stresem.

Optymistyczne nastawienie jest kluczowym narzędziem w podwyższaniu serotoniny. Nawet przypominanie sobie pozytywnych i przyjemnych momentów zwiększa jego wydzielanie. Istnieją jednak jeszcze inne narzędzia, które z pewnością chcesz poznać.

7. Unikanie alkoholu

Alkohol to środek porażający działanie naszego centralnego systemu nerwowego. Dlatego też jego nadużywanie obniża nasz nastrój a nawet może wywołać depresję. W rzeczywistości, jak dowodzą najnowsze badania, spożywanie alkoholu może poważnie obniżać poziom serotoniny.

8. Masaż

Masaż to doskonały sposób na redukcję stresu, bólu i napięcia mięśniowego. Co więcej, stanowi on również doskonałe narzędzie aby wspomagać nasze dobre samopoczucie, zdrowie i uczucie szczęścia.

Co ciekawe, masaż podwyższa poziom serotoniny o 28% i dopaminy o 31%. Z drugiej strony, obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu.

9. Medytacja

Ostatnim z nawyków, dzięki którym serotonina w naszym organizmie wzrośnie jest medytacja. Jeżeli zbyt dużo myślimy i się zamartwiamy, nie tylko odbije się to negatywnie na naszej duchowości i szczęściu, ale też zaczniemy wykazywać negatywne nastawienie i dużo narzekać.

Medytacja nad morzem

Ostatnie badania dowiodły, że mindfulness sprawia, że wzrasta poziom serotoniny w naszym mózgu.

Jak zawsze to bywa, nawyki opisane w stworzonej przez nas liście, nie są jedynymi, które pomogą Ci podwyższyć poziom hormonu szczęścia w Twoim mózgu. Jak jednak dowiedziono, należą one jednak do najskuteczniejszych. Dlatego właśnie wypróbuj te, które najbardziej Cię interesują i na które masz ochotę. Już po krótkim czasie zauważysz, że poprawia się Twój nastrój.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Young, S. N. (2011). Biologic effects of mindfulness meditation: growing insights into neurobiologic aspects of the prevention of depression. Journal of Psychiatry and Neuroscience36(2), 75-77.
  • Mohammad‐Zadeh, L. F., Moses, L., & Gwaltney‐Brant, S. M. (2008). Serotonin: a review. Journal of veterinary pharmacology and therapeutics31(3), 187-199.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.