Cytaty o współczuciu, nad którymi warto się zastanowić

Współczucie jest jedną z wartości, do której wszyscy powinniśmy dążyć, ze względu na korzyści, jakie przynosi dla naszego osobistego i społecznego samopoczucia. Poniższe zwroty pomogą Ci zrozumieć dlaczego.
Cytaty o współczuciu, nad którymi warto się zastanowić
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Współczucie jest jednym ze składników, które sprawiają, że świat, w którym żyjemy, staje się lepszym miejscem. Ta emocja motywuje Cię do zapobiegania cierpieniom innych ludzi lub naprawiania ich. Ułatwia to również zrozumienie ich okoliczności i działań. Czy znasz jakieś ciekawe cytaty o współczuciu?

Postawienie się w miejscu innych i dostrzeżenie ich problemów, radości i lęków dostosowuje Twoje osądy wartościujące i daje Ci siłę do udzielania bardziej użytecznej pomocy. W całej historii wiele ważnych osób poświęciło kilka słów na współczucie. Dzisiaj przedstawimy sześć ich cytatów.

Cytaty o współczuciu

Na szczęście nad tą postawą, jak nad wieloma innymi, można pracować. Chociaż każdy ma inny poziom empatii, wola i inteligentne zarządzanie swoimi reakcjami może doprowadzić Cię do rozwinięcia tego współczującego usposobienia zarówno wobec innych, jak i samego siebie, co pozwoli Ci pełniej żyć.

Mamy nadzieję, że poniższe cytaty o współczuciu zainspirują Cię do wprowadzenia zmian.

Ręka z sercem z różowych kwiatów

„Uprzejmy gest może dosięgnąć rany, którą tylko współczucie może uleczyć” (Steve Maraboli)

Pierwszy z naszych cytatów o współczuciu pochodzi od słynnego amerykańskiego pisarza. Zastanawia się on nad znaczeniem ludzkiego połączenia jako siły uzdrawiającej.

W obliczu emocjonalnego cierpienia słowa zachęty, wysłuchanie i towarzystwo działają jak kojący balsam. W końcu nie znasz bitew, w jakich walczą ludzie wokół Ciebie, ale nie ma wątpliwości, że Twoja życzliwość może im nieco pomóc.

„Jeśli chcesz, aby inni byli szczęśliwi, praktykuj współczucie. Jeśli chcesz być szczęśliwy, praktykuj współczucie” (Dalajlama)

Współczucie to dar, który możesz ofiarować innym, aby ulżyć ich cierpieniu. Jednak paradoksalnie taka postawa może przynieść korzyści również Tobie. Jest tak, ponieważ żywienie złości, urazy, osądów i odrzucenia wobec innych skazuje Cię na wyjątkowo nieprzyjemne uczucia. Wręcz przeciwnie – zrozumienie, współczucie i przebaczenie uwalniają Cię od tych ciężarów.

„Tylko wtedy, gdy dobrze znamy własną ciemną stronę, możemy być obecni w ciemności innych. Współczucie staje się prawdziwe, gdy rozpoznamy nasze wspólne człowieczeństwo” (Pema Chodron)

Z reguły ludzie, którzy najbardziej cierpieli i którym udało się wyjść z tego stanu, są również najbardziej zdolni do współczucia dla swoich bliźnich. Współczucie to nic innego jak uznanie, że wszyscy jesteśmy ludźmi i wszyscy dzielimy porażki, cierpienia i trudne emocje. Nikt nie jest lepszy od drugiego i to ze zrozumienia tej prawdy rodzi się prawdziwa empatia.

„Jeśli Twoje współczucie nie obejmuje Ciebie, jest niepełne” (Jack Kornfield)

Jeśli jesteś zdeterminowany, by okazywać współczucie, nie zapomnij o tym, by ćwiczyć je także w stosunku do siebie. Jesteś tak samo godny i zasługujesz na zrozumienie, cierpliwość, miłość i szacunek jak inni ludzie. Dlatego musisz traktować siebie z godnością.

Czasami prowadzisz wewnętrzny dialog pełen osądów, wyrzutów i karania się. Jednak ważne jest, abyś był w stanie to wykryć i zacząć rozmawiać ze sobą z życzliwością i rozwagą, w taki sam sposób, w jaki zachowujesz się wobec innych.

„Naprawdę współczująca postawa wobec innych nie zmienia się, nawet jeśli zachowują się oni źle lub Cię ranią”. (Dalajlama)

Łatwiej jest współczuć ludziom, których kochasz, lub komuś, z kim masz nić zrozumienia, nawet jeśli nie znasz ich zbyt dobrze.

Niemniej jednak okazywanie życzliwości i zrozumienia tym, którzy Cię skrzywdzili lub sprzeciwiają się Twoim interesom, może być skomplikowane. Jednak to właśnie w tych momentach i w tych relacjach współczucie jest najbardziej korzystne.

„Nie ma małego aktu dobroci. Każdy akt współczucia czyni świat wielkim” (Mary Anne Radmacher)

Być może zastanawiasz się, jak te cytaty o współczuciu można zastosować w Twoim codziennym życiu. Po pierwsze, musisz wiedzieć, że nie musisz zaczynać od wielkich gestów.

Na przykład uśmiech, porozumiewawcze spojrzenie lub spokojna cisza mogą wystarczyć, aby przekazać drugiej osobie, że rozumiesz jej ból, nie osądzając jej. Ponadto są to sygnały, że jesteś u ich boku, kiedy tylko Cię potrzebują.

Dziewczyna przytula kolegę

Zastosuj te cytaty o współczuciu w praktyce, a Twoje życie ulegnie poprawie

Relacja, którą utrzymujesz z samym sobą i więzi, które nawiązujesz z innymi, są kluczem do Twojego dobrego samopoczucia emocjonalnego. W obu przypadkach współczucie jest elementem podstawowym. Kiedy zaczniesz je stosować, doświadczysz spokoju i akceptacji tam, gdzie wcześniej była krytyka lub odrzucenie.

Emocjonalne połączenie, do którego uzyskasz dostęp dzięki współczuciu, pozwoli Ci odkryć życzliwszą stronę sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jazaieri, H., Jinpa, G. T., McGonigal, K., Rosenberg, E. L., Finkelstein, J., Simon-Thomas, E., … & Goldin, P. R. (2013). Enhancing compassion: A randomized controlled trial of a compassion cultivation training program. Journal of Happiness Studies14(4), 1113-1126.
  • Singer, T., & Klimecki, O. M. (2014). Empathy and compassion. Current Biology24(18), R875-R878.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.