Medytacja w domu: 3 ćwiczenia

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz jak to zrobić? Medytacja w domu ma swoje zalety. Podpowiadamy trzy ćwiczenia na początek.
Medytacja w domu: 3 ćwiczenia
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Medytacja to technika od stuleci stosowana w celu redukcji stresu i niepokoju oraz powrotu do siebie samego. Jedyne 30 minut dziennie potrafi pozytywnie wpłynąć na organizm. Nie tylko niweluje negatywne stany, ale także poprawia samopoczucie. Co więcej, medytacja w domu ma dużo zalet.

Między innymi, ułatwia odgrodzenie się od czynników rozpraszających. Do tego medytacja w domu pozwala poczuć się lepiej i bezpieczniej.

Jeśli nigdy nie medytowałeś, na początku może być ci trudno się skoncentrować i zrelaksowaćJednak dzięki kilku radom, z czasem będzie ci szło coraz lepiej.

Medytacja w domu

Po pierwsze atmosfera

Zanim zaczniesz przygotowywać miejsce do medytacji, zdecyduj, czy będziesz ćwiczyć dowolnie, ze wskazówkami czy według programu z aplikacji czy filmików. Aplikacje są bardzo użyteczne – można podać czas, jaki chce się przeznaczyć na praktykę oraz poziom wyjściowy. Poza tym najłatwiej w ten sposób wdrożyć się w praktykę.

Gdy zdecydujesz już, jak chcesz ćwiczyć, weź pod uwagę następujące aspekty, by jak najpełniej skorzystać z praktyki:

  • Znajdź ustronne miejsce. Grunt to zorganizować kąt, gdzie panuje cisza i nic nie będzie ci przeszkadzać. Przerywanie praktyki negatywnie wpływa na rezultaty.
  • Wygodna pozycja. Kwiat lotosu to klasyczny punkt startowy dla medytacji. Można jednak zacząć od innej pozycji, również leżącej. Najważniejsze, by mięśnie nie były napięte i byśmy mogli zapomnieć o ciele.
  • Brak czynników rozpraszających. Jak już wspomnieliśmy, należy unikać wszelkich dystrakcji – wyłączyć telefon, telewizor, zamknąć drzwi, odgrodzić się od zewnętrznych hałasów…Atmosfera ma być wyluzowana, by móc skoncentrować się na ciele.
  • Odpowiedni moment. Chociaż medytacja ma wprowadzać w stan relaksu, podejmowanie jej w pośpiechu uniemożliwia wyluzowanie się i poprawną praktykę. Dlatego należy wybrać odpowiedni moment, gdy nie brak nam czasu.

Medytacja w domu: podstawowe ćwiczenia

Istnieją różne techniki medytacyjne – te prostsze najlepiej nadają się na początek.

1. Ćwiczenia oddechowe

Najprostsze ćwiczenie relaksujące w ramach medytacji polega na pracy nad oddechem. Kontrola tego mechanizmu fizjologicznego jest kluczem do relaksu. Chociaż wydaje się łatwa, wymaga wprawy i koncentracji.

Zapominając o zewnętrznych bodźcach, robimy głębokie, przerywane wdechy, koncentrując na nich uwagę i obserwując, jak ciało się rozluźnia. Pojawiające się myśli należy ignorować i wracać do skupienia na ciele.

Ćwiczenia te są bardzo użyteczne. Należy powtarzać je przez całą praktykę. Służą wdrożeniu się i stanowią bazę dla reszty.

2. Obiektywna obserwacja

Poprzednie ćwiczenia służyły odgrodzeniu się od myśli, te działają odwrotnie. Obiektywna obserwacja polega na rozluźnieniu ciała i umożliwieniu przepływu myśli.

Trzeba skoncentrować się na obserwacji myśli, nie zmieniając ich i nie próbując na nie wpłynąć. Po prostu, poświęcić im uwagę bez refleksji. Chodzi o przyjrzenie się myślom bez reakcji na nie. Bez oceniania, jakby po prostu przejść obok nich.

3. Body scan

Medytacja w domu może obejmować także inne proste ćwiczenie, zwane Body Scan. Polega na przyjęciu wygodnej pozycji i kontrolowaniu oddechu oraz skupianiu się na różnych strefach ciała i odczuciach, jakie z nich płyną.

Najpierw należy oczyścić umysł, a następnie, koncentrować się na różnych grupach mięśni.

Na przykład, zacząć od stóp i poczuć je, bez oceniania. Następnie przejść do nóg – rozpoznać ich ciężar, ciepło, kształt…I w ten sposób przejść przez całe ciało.

Medytacja w salonie

Obserwuj postępy

Jak w przypadku wszystkich innych ćwiczeń, grunt to wytrwałość i cierpliwość. Prawdopodobnie na początku nie dostrzeżesz dużych postępów i poczujesz się zawiedziony. Trudno osiągnąć rezultaty w krótkim czasie. Potrzeba czasu i wytrwałości.

Mówi się, że po 21 dniach nabywamy nowy nawyk. Tu mowa o nowym stylu życia, wprowadzeniu praktyki do planu dnia i odnalezieniu odpowiedniego otoczenia i czasu. Szczególnie gdy chodzi o duchowe aspekty, postęp przychodzi powoli, ale korzyści z niego są ogromne.

To może Cię zainteresować ...
Medytacja to sposób na zrelaksowany stan umysłu
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Medytacja to sposób na zrelaksowany stan umysłu

Medytacja to sposób na połączenie się ze swoją duszą, na ustalenie ważnego związku, który pomoże Ci uzyskać odpowiedzi pośród wzburzonych wód.


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.