Medytacja w domu: 3 ćwiczenia

Chcesz zacząć medytować, ale nie wiesz jak to zrobić? Medytacja w domu ma swoje zalety. Podpowiadamy trzy ćwiczenia na początek.
Medytacja w domu: 3 ćwiczenia
María Vélez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Vélez.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Medytacja to technika od stuleci stosowana w celu redukcji stresu i niepokoju oraz powrotu do siebie samego. Jedyne 30 minut dziennie potrafi pozytywnie wpłynąć na organizm. Nie tylko niweluje negatywne stany, ale także poprawia samopoczucie. Co więcej, medytacja w domu ma dużo zalet.

Między innymi, ułatwia odgrodzenie się od czynników rozpraszających. Do tego medytacja w domu pozwala poczuć się lepiej i bezpieczniej.

Jeśli nigdy nie medytowałeś, na początku może być ci trudno się skoncentrować i zrelaksowaćJednak dzięki kilku radom, z czasem będzie ci szło coraz lepiej.

Medytacja w domu

Po pierwsze atmosfera

Zanim zaczniesz przygotowywać miejsce do medytacji, zdecyduj, czy będziesz ćwiczyć dowolnie, ze wskazówkami czy według programu z aplikacji czy filmików. Aplikacje są bardzo użyteczne – można podać czas, jaki chce się przeznaczyć na praktykę oraz poziom wyjściowy. Poza tym najłatwiej w ten sposób wdrożyć się w praktykę.

Gdy zdecydujesz już, jak chcesz ćwiczyć, weź pod uwagę następujące aspekty, by jak najpełniej skorzystać z praktyki:

  • Znajdź ustronne miejsce. Grunt to zorganizować kąt, gdzie panuje cisza i nic nie będzie ci przeszkadzać. Przerywanie praktyki negatywnie wpływa na rezultaty.
  • Wygodna pozycja. Kwiat lotosu to klasyczny punkt startowy dla medytacji. Można jednak zacząć od innej pozycji, również leżącej. Najważniejsze, by mięśnie nie były napięte i byśmy mogli zapomnieć o ciele.
  • Brak czynników rozpraszających. Jak już wspomnieliśmy, należy unikać wszelkich dystrakcji – wyłączyć telefon, telewizor, zamknąć drzwi, odgrodzić się od zewnętrznych hałasów…Atmosfera ma być wyluzowana, by móc skoncentrować się na ciele.
  • Odpowiedni moment. Chociaż medytacja ma wprowadzać w stan relaksu, podejmowanie jej w pośpiechu uniemożliwia wyluzowanie się i poprawną praktykę. Dlatego należy wybrać odpowiedni moment, gdy nie brak nam czasu.

Medytacja w domu: podstawowe ćwiczenia

Istnieją różne techniki medytacyjne – te prostsze najlepiej nadają się na początek.

1. Ćwiczenia oddechowe

Najprostsze ćwiczenie relaksujące w ramach medytacji polega na pracy nad oddechem. Kontrola tego mechanizmu fizjologicznego jest kluczem do relaksu. Chociaż wydaje się łatwa, wymaga wprawy i koncentracji.

Zapominając o zewnętrznych bodźcach, robimy głębokie, przerywane wdechy, koncentrując na nich uwagę i obserwując, jak ciało się rozluźnia. Pojawiające się myśli należy ignorować i wracać do skupienia na ciele.

Ćwiczenia te są bardzo użyteczne. Należy powtarzać je przez całą praktykę. Służą wdrożeniu się i stanowią bazę dla reszty.

2. Obiektywna obserwacja

Poprzednie ćwiczenia służyły odgrodzeniu się od myśli, te działają odwrotnie. Obiektywna obserwacja polega na rozluźnieniu ciała i umożliwieniu przepływu myśli.

Trzeba skoncentrować się na obserwacji myśli, nie zmieniając ich i nie próbując na nie wpłynąć. Po prostu, poświęcić im uwagę bez refleksji. Chodzi o przyjrzenie się myślom bez reakcji na nie. Bez oceniania, jakby po prostu przejść obok nich.

3. Body scan

Medytacja w domu może obejmować także inne proste ćwiczenie, zwane Body Scan. Polega na przyjęciu wygodnej pozycji i kontrolowaniu oddechu oraz skupianiu się na różnych strefach ciała i odczuciach, jakie z nich płyną.

Najpierw należy oczyścić umysł, a następnie, koncentrować się na różnych grupach mięśni.

Na przykład, zacząć od stóp i poczuć je, bez oceniania. Następnie przejść do nóg – rozpoznać ich ciężar, ciepło, kształt…I w ten sposób przejść przez całe ciało.

Medytacja w salonie

Obserwuj postępy

Jak w przypadku wszystkich innych ćwiczeń, grunt to wytrwałość i cierpliwość. Prawdopodobnie na początku nie dostrzeżesz dużych postępów i poczujesz się zawiedziony. Trudno osiągnąć rezultaty w krótkim czasie. Potrzeba czasu i wytrwałości.

Mówi się, że po 21 dniach nabywamy nowy nawyk. Tu mowa o nowym stylu życia, wprowadzeniu praktyki do planu dnia i odnalezieniu odpowiedniego otoczenia i czasu. Szczególnie gdy chodzi o duchowe aspekty, postęp przychodzi powoli, ale korzyści z niego są ogromne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.