Twój partner Cię stresuje: co możesz zrobić?

Twój partner może Cię stresować, ponieważ przechodzi przez trudny okres. Może to jednak wynikać również z jego osobowości. Co możesz zrobić w takich okolicznościach?
Twój partner Cię stresuje: co możesz zrobić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

„Mój partner mnie stresuje. Przez jakiś czas był w naprawdę złym humorze i denerwuje się prawie o wszystko. Zawsze jest na granicy emocji i ciągle się mnie czepia, gdy robię coś złego”. Jest wiele osób, które czują się uwięzione w tego rodzaju emocjonalnej spirali z ukochaną osobą. Czy Twój partner Cię stresuje, wywiera na Tobie presję lub „zaraża” Cię swoimi negatywnymi emocjami walencyjnymi?

Oczywiście to normalne, że nie chcesz związku, który jest zbyt wymagający i pełen wyzwań. Jednak doskonałe relacje istnieją tylko w umysłach tych, którzy nie wiedzą, co oznacza koegzystencja. Życie razem oznacza zrozumienie, że wszyscy jesteśmy skomplikowani i zawsze będą istnieć czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które wystawią wasz związek na próbę.

Bez wątpienia najczęstszym z tych czynników jest stres. Każdy musi radzić sobie z mniej lub bardziej skomplikowanymi momentami w życiu, kiedy nie jesteś w stanie dać z siebie wszystkiego, co najlepsze. Różne zmartwienia, udręka psychiczna, presja lub niepewność mogą prowadzić do problemów.

Stresowanie się nawzajem w związku jest dość powszechne. Co jednak możesz zrobić w takich okolicznościach? Spójrzmy.

mój partner mnie stresuje

Stres w związku

Stres w związku może być spotęgowany na wiele sposobów. Zwykle dzieje się to stopniowo, jak mgła, która ostatecznie osiada i wszystko przykrywa. Kiedy jeden lub obaj partnerzy podlegają tym cechom, pierwszą rzeczą, która się pojawia, jest emocjonalny chłód. W konsekwencji przyjemne czynności są ograniczone, a pozytywne emocje wyłączone.

Czy Twój partner Cię stresuje? Może tak robić z powodu swojego sposobu bycia lub dlatego, że ma do czynienia z własnym problemem osobistym. Co więcej, kiedy ten stan pojawia się i utrzymuje orzez dłuższy czas, w naszym mózgu dzieje się wiele rzeczy. Twoje zasoby poznawcze są wyczerpane, przestajesz myśleć jasno, stajesz się nadmiernie czujna i drażliwa, a Twoje umiejętności komunikacji i empatii zawodzą.

W tym czasie wszystko Cię denerwuje i martwi. W tym mentalnym scenariuszu niezwykle trudno jest być dla siebie otwartym, czułym lub emocjonalnie dostępnym.

University of Florida przeprowadził badania, które wykazały, że stres i wszelkie stresujące skutki – zewnętrzne lub wewnętrzne – mogą być w niektórych przypadkach przyczyną rozstania. Wszystko zależy od tego, jak poradzisz sobie z daną sytuacją.

Kiedy Twój partner Cię stresuje

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy czujesz, że Twój partner Cię stresuje, często doświadczasz następujących objawów:

  • Czujesz się niespokojna i zdenerwowana, ponieważ Twój partner nie bierze pod uwagę Twoich potrzeb.
  • Uważasz, że priorytetowo traktuje tylko własne problemy.
  • Czujesz niepokój, gdy jesteś z partnerem. Jesteś nadwrażliwa i obawiasz się, że w każdej chwili może Cię skrytykować lub wspomnieć o czymś, co według niego zrobiłaś źle.
  • Jesteś samotna.
  • Masz tendencję do analizowania każdego słowa i zachowania partnera. Ta nadmierna analiza próby zrozumienia, dlaczego robią to, co robią, jest dla Ciebie wyczerpująca.
  • Zauważasz, że nie spędzacie już razem czasu.
  • Coraz częściej pojawiają się uczucia złości i kłótnie.
  • Stres własny i innych ludzi wyczerpuje Cię emocjonalnie i fizycznie.

Stres to stan psychofizjologiczny o dużym wpływie emocjonalnym. Dość często zdarza się, że „zarażacie się” nawzajem, co prowadzi do skrajnie wyczerpujących sytuacji.

Kobieta czuje się ignorowana przez swojego partnera

Co zrobić, gdy partner Cię stresuje?

„Kiedy mój partner mnie stresuje, czuję się bezbronna i samotna. Sama jego obecność stawia mnie w defensywie”. To powtarzający się scenariusz wśród tych, którzy doświadczają tej sytuacji. We wszystkich przypadkach konieczne jest wdrożenie szeregu strategii w celu rozwiązania problemu.

Określ źródło poczucia stresu

Kiedy w związku pojawia się problem, pierwszą rzeczą, którą zwykle robisz, jest szukanie winy. Zwykle przypisujesz ją swojemu partnerowi. Nie jest to jednak dobra strategia. Wskazane jest przeprowadzenie aktu autorefleksji. Zapytaj siebie:

  • Co szczególnie stresuje Cię w Twoim partnerze? Czy jest to ich sposób komunikowania się, stosunek do problemów, pewne zachowania, sposób, w jaki Cię traktują?
  • Czy istnieje czynnik zewnętrzny, który pośredniczy w tej sytuacji? Na przykład problemy finansowe albo osobiste?
  • Czy Twój partner przeżywa stresującą sytuację na poziomie osobistym?
  • Czy rozmawiałaś z nim o tym, co się dzieje?

Jak wyjaśniono w badaniu przeprowadzonym przez University of Georgia, komunikacja jest kluczem do satysfakcji w związku.

Jeśli Twój partner Cię stresuje, musicie o tym porozmawiać, aby zrozumieć przyczyny sytuacji. Niezależnie od tego, czy ten stres jest spowodowany zderzeniem waszych osobowości, czy czynnikami zewnętrznymi, należy się tym zająć.

Przestań reagować i zacznij działać

Stres pojawia się, gdy czujesz, że brakuje Ci zasobów, by stawić czoła sytuacji. Jeśli Twój partner Cię stresuje, to dlatego, że jest coś, z czym nie możesz sobie poradzić w swoim związku. Dlatego należy się tym zająć. Musisz działać i przestać reagować na sytuację w negatywny sposób, obwiniając partnera.

  • Jeśli źródłem stresu jest zderzenie osobowości, musisz zająć się sytuacją. Co powinien zrobić lub zmienić Twój partner, aby poprawić Wasz związek? Co powinnaś zrobić, aby zoptymalizować harmonię między Wami?
  • W przypadku, gdy istnieje czynnik zewnętrzny, który stresuje Twojego partnera i wpływa również na Ciebie, należy znaleźć jakieś rozwiązanie. Pomocne może być wspieranie partnera i wspólne wypracowywanie strategii radzenia sobie z sytuacją.

Zwiększ swoje pozytywne doświadczenia i przeformułuj sytuację

Jeśli utnęłaś w atmosferze stresu, pozytywne doświadczenia właściwie znikają. Ponadto zauważalny jest koszt fizyczny, na przykład nie zapewniasz sobie odpowiedniego odpoczynku i czujesz się spięta. Dlatego, jeśli Twój partner Cię stresuje, nadszedł czas, aby przyjąć nowe zachowania i zacząć cieszyć się czasem spędzonym razem.

Ważna jest komunikacja, promowanie zmian, które poprawiają współistnienie, wspieranie się nawzajem i przełamywanie rutyny, aby zrobić coś przyjemnego. Na przykład zróbcie razem coś fajnego, zaskoczcie się nawzajem, zaplanujcie wypad – bądźcie kreatywni.

Zwiększenie pozytywnych doświadczeń tłumi uczucie stresu i wzmacnia więź między Wami. Pamiętaj o tym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Lavner, J. A., Karney, B. R., & Bradbury, T. N. (2016). Does Couples’ Communication Predict Marital Satisfaction, or Does Marital Satisfaction Predict Communication?. Journal of marriage and the family78(3), 680–694. https://doi.org/10.1111/jomf.12301
    • Neff, L. A., & Karney, B. R. (2004). How does context affect intimate relationships? Linking external stress and cognitive processes within marriage. Personality and Social Psychology Bulletin, 30(2), 134-148.
    • Randall, A. K., & Bodenmann, G. (2009). The role of stress on close relationships and marital satisfaction. Clinical psychology review, 29(2), 105-115.
    • Randall, A. K., & Bodenmann, G. (2017). Stress and its associations with relationship satisfaction. Current Opinion in Psychology, 13, 96-106.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.